Zprávy | Z archivu rubriky


Pokud ČSSD zvítězí ve volbách, bude prosazovat, aby se dojednaná česká výjimka z Listiny základních práv EU pro Česko, kterou schválil summit EU, týkala pouze majetkových práv. V tiskovém prohlášení to oznámil předseda sociální demokracie Jiří Paroubek. Podle ČSSD a odborů sníží výjimka sociální jistoty občanů. To popírá vláda, právníci i prezident Václav Klaus, podle něhož posílí ochranu ČR před prolomením poválečných Benešových dekretů. Právě proto ji navrhl.

Výjimka byla podmínkou prezidenta k ratifikaci lisabonské smlouvy, kterou Česko jako jediná země EU zatím neratifikovala. Český parlament už ji schválil, chybí jen podpis prezidenta. Klaus s ním ale nyní musí formálně počkat na úterní verdikt Ústavního soudu, který posuzuje soulad smlouvy s ústavou.

Premiér Fischer se v pátek proti kritice ze strany ČSSD velmi ostře ohradil a odmítl, že by vláda při dojednávání výjimky selhala. Češi podle něj rozhodně nebudou kráceni na svých právech. Podle Fischera navíc sociální demokraté velmi dobře věděli, s čím česká delegace do Bruselu jela. Žádnou výtku však od nich neslyšel. Fischer ovšem podotkl, že kdyby šli čeští představitelé do jednání s tím, že by výjimku omezili jen na takzvané Benešovy dekrety, pak by prý lisabonskou smlouvu pohřbili. Připomněl, že jeho vláda i on měli za cíl udělat vše pro dokončení ratifikace "Lisabonu" do konce roku. Smlouva má především zjednodušit rozhodování v rozšířené EU.

V Praze slavnostně odhalili pomník prvorepublikovému skladateli, zpěvákovi a herci Karlu Hašlerovi. O poctu umělci, který se narodil přesně před 130 lety, byl takový zájem, že několik stovek přítomných lidí na hodinu ucpalo Staré zámecké schody. Reliéf je umístěn na opěrné zdi Svatováclavské vinice v horní části Starých zámeckých schodů. "Hašler patří k lidem, kteří si takové připomenutí zaslouží. Pomník na Starých zámeckých schodech je naprosto geniální myšlenka, člověk si uvědomí, co pro něho Praha znamenala," řekl ČTK ministr kultury Václav Riedlbauch. Dodal, že by se pomník mohl stát jakýmsi poutním místem.

Tvůrci pomníku významné osobnosti prvorepublikového Československa se na základě výsledků výtvarné soutěže stali akademický sochař Stanislav Hanzík jako autor plastiky a Pavel Kupka jako autor architektonického řešení. Několikatunový kamenný pomník má podobu sedící Hašlerovy postavy posazené na římse zasazené do ohradní zdi. Na výstavbě pomníku pracovali už od roku 2002 lidé ze sdružení Písničkář, v jehož řadách jsou osobnosti kulturní i politické scény. Pomník v hodnotě 1,1 milionu korun zaplatila Praha. Na úplné pokrytí skutečných nákladů je však potřeba získat ještě zhruba 300.000 korun, organizátoři proto shánějí další finance pomocí veřejné sbírky.

Karel Hašler se narodil 31. října 1879 v pražském Zlíchově.V roce 1903 byl přijat do Národního divadla v Praze, kde ztvárnil řadu rolí. Roku 1908 se oženil se sestrou klavíristy a hudebního skladatele Rudolfa Frimla. V roce 1916 byl propuštěn z Národního divadla pro nekázeň. Už před tím se ale začal živit svými písněmi. Během 1. světové války jezdil na turné po českých zemích a vystupoval po Praze. V roce 1919 otevřel vlastní hudební vydavatelství. Vystupoval často ve varieté na Vinohradech. Za 2. světové války i přes zákaz zpíval vlastenecké písně. Na začátku roku 1941 byl poprvé zatčen gestapem, v srpnu znovu. V prosinci téhož roku zemřel v koncentračním táboře Mauthausen.