Zprávy | Z archivu rubriky


Nový předseda představenstva Českých aerolinií Miroslav Dvořák dnes podepsal se všemi odborovými organizacemi dohody o snížení mezd. Piloti přijdou o 30 procent, letušky o 15 procent a ostatní zaměstnanci o deset procent příjmů. Dodatky ke kolektivní smlouvě platí od 1. listopadu. ČTK to oznámila mluvčí šéfa představenstva Eva Krejčí. Prezident ČSA Radomír Lašák v reakci odchází z firmy. "Součástí dohody nejsou žádné stávající či budoucí kompenzace," dodala Krejčí. Mimo jiné díky nižším platům by měly aerolinie ušetřit do konce příštího roku 1,6 miliardy korun. Průměrný plat pilota je nyní 212.000 korun, firemní průměr přesahuje 60.000 korun.

Příjmy se budou snižovat ve dvou krocích. Piloti od listopadu přijdou o 20 procent platu, od ledna o dalších osm procent. Zbylá dvě procenta tvoří omezení příspěvku na důchodové pojištění, které platí pro všechny zaměstnance. Podobně dvoufázově se sníží platy ostatních zaměstnanců. V reakci na dohodu oznámil prezident firmy Lašák, že celé vedení včetně jeho osoby odchází. "Já i celé vedení plníme svůj slib, ze společnosti České aerolinie odcházíme a přejeme novému týmu úspěšnou realizaci restrukturalizačního plánu a i trochu štěstí," napsal Lašák v e-mailu novinářům. Pozici prezidenta přebírá generální ředitel letiště Praha Dvořák, který už od pondělí zastává po Lašákovi post šéfa představenstva ČSA. Podle Krejčí se Dvořák vzdal v ČSA manažerského platu do doby, než bude společnost opět v provozním zisku.

Na počátku listopadu začne Česká republika vyjednávat se Spojenými státy o možné podobě svého zapojení do nové architektury obrany proti raketám středního a krátkého doletu, kterou chtějí USA vybudovat ve spolupráci se Severoatlantickou aliancí. V Praze se na tom dohodli český premiér Jan Fischer a americký viceprezident Joe Biden. Do ČR přijel ujistit zemi především o tom, že Spojené státy neztrácejí střední Evropu ze zřetele.

V rezidenci amerického velvyslanectví pak Biden jednal s předními českými politiky. Podle předsedy ODS Mirka Topolánka není podstatné, jakou formou se na systému bude Praha podílet, zda přijme obranné rakety SM-3 nebo právě například velitelství projektu. USA jsou podle Topolánka připraveny se na projektu štítu masivně podílet. Předseda ČSSD Jiří Paroubek po jednání uvedl, že sociální demokraté budou po svém případném vítězství v jarních parlamentních volbách s USA o obraně proti raketám středního a krátkého doletu ochotni jednat za předpokladu, že bude existovat reálná hrozba a systém bude součástí obrany Severoatlantické aliance.

Kromě protiraketové obrany Biden v ČR diskutoval o "teritoriální diverzifikaci energetiky". Americká firma Westinghouse má zájem o účast na tendru na dostavbu jaderné elektrárny Temelín. Podle informací ČTK naopak při jednáních nepadlo "ani slovo" o možné americké nabídce na dodávky letounů F-15 nebo F-16, které by podle médií za několik let mohly nahradit nyní pronajímané švédské Jas-39 Gripen.