Zprávy | Z archivu rubriky


Stále více žen, mužů i dětí je podle společnosti La Strada v důsledku současné krize ohroženo rizikem obchodování s lidmi. "Pro obchod s lidmi zůstává ČR zemí zdrojovou, tranzitní i cílovou," řekla ČTK mluvčí La Strady Jana Seidlová. Právě na neděli 18. října den připadl Den proti obchodování s lidmi, který na podporu boje s dávným fenoménem od roku 2007 vyhlašuje Evropská unie. Podle La Strady jsou obchodem s lidmi v Česku ohroženy zejména ženy vykořisťované jako prostitutky; obchoduje se však také s lidmi pracujícími v lesnictví, stavebnictví, zemědělství a dalších oborech. Podle odborníků je obtížné vůbec odhadnout, kolika lidí se tento problém týká. Předpokládají, že v ČR pracuje asi 10.000 prostitutek a prostitutů; podle některých nevládních organizací jich však může být až trojnásobek tohoto počtu.

Obchodováním s lidmi se obvykle zabývají organizované mezinárodní řetězce pachatelů. Pod různými záminkami oběti nejprve vylákají z vlasti do jiné země, zařídí formality nutné k jejich odcestování a potom je vykořisťují. Z obchodu mívají vysoké zisky. Oběti bývají v cizím prostředí naprosto vykořeněné a zcela bezbranné. V případě, že jsou oběti novodobého otroctví osvobozeny, mají právo na finanční odškodnění za přestáté újmy. "V realitě však málokdy k samotnému odškodnění dojde," uvedla Seidlová. La Strada je proto jednou z devíti organizací účastnících se mezinárodního projektu, který má těmto lidem otevřít cestu k odškodnění. Získané peníze jim podle La Strady mohou pomoci od návratu do nesvobody. "Zajištění práv obchodovaným osobám stále zůstává výzvou," dodala Seidlová.

Výbor pro světové dědictví UNESCO má podle serveru Aktuálně.cz obavu z toho, aby budovaný tunelový komplex v centru Prahy nenávratně nepoškodil historické jádro hlavního města. Počátkem příštího roku se proto chystá mise UNESCO do Prahy, aby stavbu prověřila. "Přijedou v únoru nebo v březnu," cituje server ředitele odboru památkové péče pražského magistrátu Jana Kněžínka. Kněžínek je přesvědčen o tom, že zahraniční mise žádnou hrozbu pro pražskou rezervaci UNESCO nepotvrdí. Tunelový komplex Blanka bude součástí severozápadní části městského okruhu. Dlouhý bude více než 6300 metrů.

UNESCO podle Aktuálně.cz vyjádřilo strach o historické jádro Prahy už koncem června na zasedání ve španělské Seville. Žádná česká odpovědná instituce však prý o přesných závěrech jednání veřejně neinformovala. Ministerstvo kultury v krátké zprávě pouze uvedlo, že výbor pro světové dědictví požádal o zajištění kontrolní mise, která by ověřila, že tunel Blanka výjimečnou světovou hodnotu pražské rezervace neohrozí, napsal server. Podle Aktuálně.cz byl však světový výbor v přesném zápisu z červnového jednání mnohem tvrdší. UNESCO prý vyjádřilo své "hluboké obavy z možných dopadů tunelu Blanka" a zároveň si stěžovalo "na nedostatek informací a na zjevný nedostatek hodnocení dopadu tohoto projektu". Na nebezpečí, že by tunelový komplex Blanka mohl v úseku u Pražského hradu poškodit tamní část památkové rezervace, upozornil petiční výbor Chceme pravdu o tunelu, napsal server.