Zprávy | Z archivu rubriky


Ministerstvo vnitra neposvětilo senátorský návrh na zrušení KSČM. Z posudku úředníků vnitra přitom bude vycházet vláda, která má o dalším osudu návrhu na zrušení třetí nejsilnější parlamentní strany rozhodnout. Senátoři tak s návrhem s největší pravděpodobností neuspějí. Uvedl to server Týden.cz. "Za stavu, kdy faktické počínání KSČM, a to zejména projevy jejích představitelů, spočívá v kritice stávajících poměrů, v proklamování snahy změnit poměry či ve vyjádření jiného politického názoru, nelze konstatovat bezprostřední ohrožení demokratické společnosti, kdy jediným prostředkem nápravy by bylo rozpuštění či pozastavení činnosti KSČM," stojí v posudku. Úředníci také nesouhlasí s argumentem senátorů, že projevy komunistických lídrů jsou za hranou zákona. Podle vnitra jsou pojmy používané předsedou KSČM Vojtěchem Filipem natolik "vágní a obratné", že neumožňují právní postih. Komunistické straně navíc nahrává, že nikdy nebyla zmiňována ve spojitosti s problematikou levicového extremismu. Proti zákazu hovoří podle ministerstva i skutečnost, že se komunisti za uplynulých dvacet let etablovali na politické scéně. Iniciátora senátního návrhu Jaromíra Štětinu (za SZ) ministerský posudek rozladil. "Pokud vláda náš návrh odmítne, schválí existenci poslední stalinistické komunistické strany v Evropě," řekl serveru. Přesto senátor Štětina počítá alespoň s jedním hlasem. Ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb se nechal už dříve slyšet, že pro senátorský návrh zvedne ruku.

Senátoři vybídli vládu, aby se kvůli KSČM obrátila na Nejvyšší správní soud, už koncem loňského října. Ve svém návrhu vycházeli z dvouleté práce Štětinovy komise. Ta shromáždila řadu indicií, které podle ní nasvědčují porušování ústavy a nedodržování zákonů současnou komunistickou stranou. Komunisté podle dokumentů, které si komise opatřila, podporují režimy používající násilí. KSČM na sebe podle Štětiny vzala úlohu sjednocení komunistického hnutí světa.

Tradiční pouliční festival, kterým si Češi v New Yorku připomínají nezávislost své země, letos poznamenal déšť. Nepřízeň počasí asi na dvě hodiny sobotní slavnosti ubrala hostů. Když se ale vyčasilo, tak se část 83. ulice na Manhattanu, kde se akce konala, rychle zaplnila Čechy, Slováky, ale i Američany, kteří si přišli poslechnout českou hudbu a ochutnat česká jídla. Pouze jedna neodmyslitelně česká položka v nabídce stánků místních českých restaurací, která sestávala například z gulášů, bramboráků či klobás, chyběla - pivo. Podle newyorských zákonů to již není možné. "Ještě před pěti lety se tu pivo čepovalo," podotkl ředitel pořádajícího newyorského Českého centra Marcel Sauer. Na pouliční slavnosti, která se letos konala již pojedenácté, vedle několika folklorních souborů vystoupila například jazzová zpěvačka Marta Topferová. Návštěvníci také mohli soutěžit o ceny, například o zájezd do Prahy. Slavnosti se každoročně účastní několik tisíc lidí a za dobu, co se koná, už si našla své příznivce. "My jsme si letos chvíli nebyli jisti, jestli festival kvůli nižšímu rozpočtu budeme moci pořádat, ale mnoho lidí nám poslalo finance a podpořili nás. Takže myslím, že by chyběl, kdyby nebyl," řekl ČTK Sauer. Pouliční festivaly národnostních menšin jsou newyorskou specialitou. K těm nejslavnějším patří irský průvod na den svatého Patrika či slavnosti Portoričanů nebo newyorských Italů.