Zprávy | Z archivu rubriky


Dráhu a původ unikátního australského meteoritu nazvaného Bunburra Rockhole, který pochází z pásu mezi planetami Mars a Jupiter, odhalila síť automatických bolidových kamer, jež vyvinuly Astronomický ústav Akademie věd a česká firma Space Devices. Pomocí kamer v Nullarborské poušti, kam úlomky meteoritu před dvěma roky dopadly, vědci zaznamenali dráhu meteoritu, určili místo jeho dopadu a nalezli tři jeho úlomky. Je to teprve popáté v historii a poprvé na jižní polokouli, kdy se něco takového podařilo. ČTK o tom informoval Pavel Spurný z Astronomického ústavu. O meteoritu a jeho původu informuje páteční vydání vědeckého časopisu Science. Právě Spurný spolu s britskými a australskými kolegy síť bolidových kamer v poušti Nullarbor zakládal. Čeští astronomové jsou totiž v tomto oboru světovou špičkou od dob, kdy astronom Zdeněk Ceplecha vyvinul systém sledování přeletů jasných bolidů a poprvé změřil dráhu takzvaného Příbramského bolidu, který rozzářil oblohu nad českou kotlinou 7. dubna 1959. Bylo to poprvé na světě, kdy se podařilo spočítat přesnou dráhu meteoritu a dokázat, že pochází z hlavního pásu planetek mezi Marsem a Jupiterem. Z pěti případů takzvaných meteoritů s rodokmenem mají tři na kontě čeští astronomové. Pouze u 12 z 35.000 dosud klasifikovaných meteoritů je známo, odkud pocházejí a kudy se pohybovaly meziplanetárním prostorem, než dopadly na Zemi.

Balíček úsporných opatření na příjmové i výdajové straně rozpočtu pro příští rok, který v pátek politickým stranám představil ministr financí Eduard Janota, může schodek rozpočtu srazit až na 157 miliard korun. Přesto není jisté, zda strany na Janotovy návrhy kývnou. Po jejich ekonomických odbornících budou s ministrem o návrzích ještě jednat šéfové politických stran. Ministerstvo financí chce v opatřeních plánovaných jen pro příští rok mimo jiné šetřit na sociálních a mandatorních výdajích a zvednout některé daně. Podle analytiků jsou Janotovy návrhy maximálně možným kompromisem. Přesto není podle nich jisté, zda nebude pro vládu Jana Fischera smrtelný. Pro podnikatele je upravený balík úsporných opatření přijatelný. Předsedové stran by se nad balíčkem opatření měli sejít ještě v příštím týdnu, nejspíše v úterý nebo ve středu. Vláda by se jím měla zabývat v pondělí.

Janota prosazuje zvýšení obou sazeb daně z přidané hodnoty o jeden procentní bod. Nyní jsou sazby DPH na 19 procentech a devíti procentech. Spornou položkou na straně příjmů je podle ministra sazba daně z příjmu fyzických osob, která je nyní na jednotných 15 procentech. Ministr doporučí vládě kromě zvýšení stropu na sociální pojištění na 145.000 korun měsíčně, aby byla přijata nad tuto sumu sazba daně 23 procent. "To znamená, jako kdyby se u těchto příjmů platilo pojistné. Není to v žádném případě nějaká sazba z přepychu, nebo něco podobného," řekl Janota. Na straně výdajů balíček podle Janoty v sociálních a mandatorních výdajích ušetří 12 miliard korun. Ve státní sféře by například měly klesnout mzdy na jeden rok o čtyři procenta. Zároveň se podle ministra Janoty uvažuje o zvýšení plateb státu do zdravotního pojištění za státní pojištěnce.

Proti návrhům se ohradili zdravotně postižení i Česká lékařská komora. Chystané škrty výdajů státního rozpočtu by prý mohly vést ke kolapsu systému sociálních služeb. Součástí balíčku je totiž také snížení výdajů na postižené. Snížit by se měly zejména příspěvky na sociální služby celkem o 1,9 miliardy korun a příspěvky pro postižené na provoz auta o 0,6 miliardy korun. Sociálním demokratům se nelíbí devět z celkových 26 navrhovaných bodů. Postrádají návrh na zvýšení důchodů, nesouhlasí se zvýšením spotřební daně na pohonné hmoty, zvýšení dolní sazby DPH na deset procent i zdvojnásobení daně z nemovitostí. Na straně výdajů nesouhlasí se škrty namířenými proti rodinám s dětmi, například se snížením porodného. Žádnou radost ze seznamu návrhů nemá ani ODS. Straně se nelíbí poměr opatření na redukci výdajů a zvýšení daní, podle ní je nevyvážený. Na daních by se totiž mělo vybrat o 50 miliard korun navíc, výdaje se ale budou škrtat jen o 25 miliard. Občanským demokratům se nezamlouvá ani zavedení další sazby daně z příjmů fyzických osob. KDU-ČSL se nelíbí například krácení rodičovského příspěvku a porodného, chtějí větší zdanění hazardních her a loterií. Zcela spokojeni nejsou ani představitelé TOP 09. Zeleným se zase nelíbí krácení peněz na platy učitelů i omezování rodičovského příspěvku, úspory chce hledat v provozu státní správy, chce o pět procent krátit rozpočty sněmovny, Senátu a Kanceláře prezidenta republiky. Komunisté navrhují snížit schodek ve státním rozpočtu pomocí dvou jednorázových příjmů. Využít chtějí 30 miliard korun z dividend elektrárenské skupiny ČEZ a 30 miliard z loňského zisku České národní banky.

Fotbalisté Sparty vstoupili do skupiny K Evropské ligy domácí remízou 2:2 s PSV Eindhoven. Všechny branky padly v takticky vedeném utkání až v závěru. Pražané dvakrát vedli díky gólům Hubníka a Zemana. Obě branky hostů vstřelil střídající Reis, který rozhodl o dělbě bodů v první minutě nastavení z penalty.

Fotbalisté pražské Slavie prohráli v úvodním utkání skupiny B Evropské ligy na hřišti favorizovaného Janova 0:2. Vedoucí celek italské ligy rozhodl o svém triumfu už v prvním poločase, kdy skórovali Zapater a Sculli. Další zápas v soutěži sehraje český mistr za čtrnáct dní doma proti francouzskému Lille.

Český fotbal má hodně ztrátových klubů. Mezi 53 evropskými zeměmi jsou na tom hůře jen Rumunsko a Ukrajina. Vyplývá to ze studie UEFA, o níž na tiskové konferenci v Bruselu hovořil odstupující generální sekretář UEFA David Taylor. Ztráty prý v uplynulém roce vykázala téměř polovina evropských klubů a Taylor varoval, že v době globální recese to může být ještě horší.

Ve věku 87 let zemřel v noci na pátek bývalý trenér československé hokejové reprezentace Vladimír Kostka, který s národním týmem získal v roce 1972 titul mistra světa. O jeho úmrtí informoval ČTK ředitel extraligy Stanislav Šulc. Třebíčský rodák Kostka působil na reprezentační střídačce s přestávkami v letech 1957 až 1973. Zasloužil se také o zisk stříbrných medailí na zimních olympijských hrách v roce 1968. Po skončení trenérské dráhy byl osm let předsedou hokejového svazu, napsal řadu knih a metodických článků o výuce a trénování. Přednášel v Evropě i v zámoří. V květnu roku 1997 byl v Helsinkách slavnostně uveden do tehdy nově zřízené Síně slávy Mezinárodní hokejové federace.