Zprávy | Z archivu rubriky


Odbory předpokládají, že česká ekonomika příští rok neporoste a nevylučují propad hrubého domácího produktu (HDP) o dvě procenta. Vyplývá to z odborové analýzy, o které v pořadu České televize Otázky Václava Moravce hovořil předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch. Česká národní banka přitom očekává v nové prognóze v příštím roce růst HDP o 0,7 procenta, ministerstvo financí počítá s růstem o 0,3 procenta. Podle Štěcha je za propadem ekonomiky odsun výroby mnohých firem z Česka do jiných zemí a mnohé firmy také propouštějí z nedostatku zakázek. Nedostatek zakázek by měl podle Štěcha řešit stát. Odboráři dále navrhují zavést takzvaný kurzarbeit, tedy zkrácený pracovní týden s plnou mzdou pro zaměstnance, kteří se budou dále vzdělávat. Štěch by byl také pro založení speciálního fondu pro podporu zaměstnanosti, do něhož by odváděli zaměstnavatelé část příjmů. Podle něj by se tak měly prodloužit a zvýšit podpory v nezaměstnanosti.

Se zvyšováním podpor a výdajů do sociálního systému nesouhlasí zástupci Národní ekonomické rady vlády (NERV). "Naopak je třeba změnit systém sociálních dávek, aby na něm někteří lidé neparazitovali," řekl člen NERV Vladimír Dlouhý. Podle dalšího člena NERV Miroslava Zámečníka je třeba například zavést daňové stimuly pro lidi vstupující na trh práce. To by se mělo projevit slevami na daních pro zaměstnavatele na vyšší věkové skupiny zaměstnanců, aby se předešlo jejich propouštění. Dále by se podle něj měla podporovat různá školení zabraňující propouštění.

V nezvyklé roli hráče na vysavač se v sobotu v londýnské Royal Albert Hall představil dirigent Jiří Bělohlávek při závěrečném koncertu letního hudebního festivalu BBC Proms. Spolu s dalšími celebritami si "zahrál" v komickém kuse britského skladatele Malcolma Arnolda A Grand, Grand Ouverture. BBC Proms se nesou v lehčím, "promenádním" duchu a tato uvolněná atmosféra, která má přitáhnout ke klasické hudbě co nejvíc lidí, vrcholí právě při závěrečném koncertu. Na úvod druhé půle pořadatelé vybrali více než 50 let starou Arnoldovu skladbu pro tři vysavače, leštič parket, čtyři brokovnice a symfonický orchestr. Bělohlávek se neobjevil před "svým" Symfonickým orchestrem BBC v obvyklé roli šéfdirigenta, ale usadil se vedle dirigentského pultíku s hadicí vysavače kolem krku.

Koncert jako každý rok završily vlastenecké evergreeny, které zpívají i diváci. Mezzosopranistka Sarah Connollyová v námořní uniformě z Nelsonových časů přednesla pochod Rule Britannia, následovala Země naděje a slávy Edwarda Elgara, Parryho Jerusalem a nakonec národní hymna. Do první poloviny koncertu naopak pořadatelé tradičně zařadili náročnější kusy, včetně písní Gustava Mahlera či koncertu Josepha Haydna pro trubku a orchestr v podání mladé trumpetistky Alison Balsomové. Během festivalu zaznělo i několik skladeb českých skladatelů. Jiří Bělohlávek například koncem července dirigoval koncert pro dva klavíry Bohuslava Martinů s dvěma mladými českými klavíristy, Jaroslavou Pěchočovou a Václavem Máchou.