Zprávy | Z archivu rubriky


Český prezident Václav Klaus v sobotu na závěr dvoudenního summitu takzvané visegrádské skupiny (V4) v polských Sopotech odmítl interpretaci, že v pátek hovořil o "teritoriálních nárocích" Maďarska. Zdůraznil, že v souvislosti s nynějším napětím mezi Bratislavou a Budapeští mluvil o rozšiřování maďarského vlivu přes hranice vůči maďarským menšinám v zahraničí. Klaus v sobotu prohlásil, že jeho páteční výroky byly "zjednodušeně a zkratkovitě publikované" a chybně přeložené do angličtiny. Český prezident v souvislosti s nynějším napětím ve vztazích mezi Bratislavou a Budapeští vyjádřil v pátek pochopení vůči bývalému federálnímu partnerovi - Slovensku. "Rozumím Slovensku. Já cítím nervozitu, která na Slovensku vzniká. Já vnímám jisté dlouhodobě už trvající ambice Maďarska rozšiřovat se kamsi, nevím jak moc daleko. Ale toto vnímám a v tomto smyslu slovenským postojům rozumím," uvedl Klaus.

Klausovy páteční výroky, respektive jejich podoba ve zpravodajství v angličtině, ve kterém se mimo jiné objevila formulace o "ambicích Maďarska rozšířit své území", prý vyvolaly na schůzce prezidentů Česka, Polska, Slovenska a Maďarska jisté napětí. Klaus svá slova v sobotu dopoledne vysvětloval maďarskému kolegovi Láslóvi Sólyomovi při plánované dvoustranné schůzce. Český prezident později novinářům řekl, že po závěrečné tiskové konferenci mu Sólyom za dementování výroků poděkoval.

"Poklad", který objevili teprve na konci minulého roku památkáři v tajné schránce barokní truhly, ukazuje o tomto víkendu návštěvníkům hrad a zámek Bečov nad Teplou na Karlovarsku. I když se ve schránce nenalezly klenoty ani umělecká díla, ale především písemnosti z přelomu 19. a 20. století, pro památkáře mají velký význam. Dozvědí se o nich více o životě bečovského vévody i o hospodaření na panství, řekla ČTK Alena Švehlová ze správy zámku. Ve schránce se našla především korespondence pátého bečovského vévody Beaufort-Spontin - dopisy matky a sestry, listy od přátel, zprávy ředitele panství s hospodářskou tematikou nebo listy o patronátu nad místním kostelem svatého Jiří. Našel se i zbrojní pas, fotografie na skle, sbírky pohlednic a také dva škapulíře, vyjmenovala Švehlová. "Škapulíř je předmět, který by měl ochraňovat člověka, který ho nosí na krku nebo u těla. Literatura říká, že ten, kdo nosí škapulíř a zemře v něm, nebude trpět ohněm pekelným," vysvětlila. Škapulíře byly často váčky s bylinami nebo jinými předměty. Bečovské škapulíře jsou pouze kousky látky s našitým obrázkem světce.

Truhla s intarziemi z roku 1741 měla sama zajímavý osud. Po druhé světové válce byla postupně na dvou jiných památkových objektech. Bečovský mobiliář byl totiž po roce 1945 odvezen a umístěn na jiné tehdy přístupné objekty. Teprve po opravě Bečova v 90. letech se památkáři snažili původní nábytek a předměty na Bečov vracet. Po roce 1996 se tak vrátila i truhla s tajemstvím. Nález zpřístupní zámek návštěvníkům pouze o víkendu v budově purkrabství každou sudou hodinu jako součást programu památkových objektů ke Dnům evropského dědictví.

Čeští kajakáři na mistrovství světa ve vodním slalomu vyhráli závod hlídek. Tým ve složení Vavřinec Hradilek, Ivan Pišvejc a Michal Buchtel nečekaně porazil ve španělském Seu d'Urgell i přes penalizaci dvou sekund za dotek branky kompletní světovou špičku; druzí skončili o 1,29 sekundy zpět Britové, třetí byli Španělé.

Pardubický jezdec Lukáš Dryml obhájil titul českého šampiona na ploché dráze. Osmadvacetiletý favorit si třetí titul v kariéře zajistil až v dodatkové rozjížďce po finálovém závodu ve Svitavách, ve které porazil Josefa France z pražské Markéty. Oba soupeři měli po třech finálových závodech na kontě shodně 38 bodů.

Český automobilový jezdec Jan Kopecký vyhrál Rallye Principe de Asturias a snížil náskok vedoucího muže šampionátu IRC Krise Mekkeho na jeden bod. Člen továrního týmu Škoda Motorsport se bezprostředně po absolvování všech rychlostních zkoušek na krátkou dobu dostal do čela seriálu, neboť Meeke byl původně až třetí. Výsledky ale změnila čtyřicetisekundová penalizace druhého Nicolase Vouilloze z Francie za pozdní odjezd ze závěrečného servisu, po níž si Kopeckého soupeři pořadí prohodili.

Francouz David Moncoutie vyhrál třináctou etapu cyklistické Vuelty s cílem v Sierra Nevadě. V těžké etapě se dvěma kopci přes 2000 metrů nad mořem se dlouho držel s nejlepšími i Roman Kreuziger. Skupinku český cyklista opustil v závěrečném stoupání zhruba deset kilometrů před koncem. Nakonec ve volném tempu dorazil do cíle padesátý s více než čtvrthodinovou ztrátou.