Zprávy | Z archivu rubriky


Ve výborné náladě dorazil takřka po dvou letech na sraz fotbalové reprezentace záložník Tomáš Rosický. Naposledy za národní tým nastoupil 17. listopadu 2007 proti Slovensku v Praze na Letné, kde český tým vyhrál 3:1. Od té doby kvůli zranění podkolenní šlachy nehrál, a pokud by v sobotu na Tehelném poli vyběhl na trávník, byl by to jeho první soutěžní start po téměř 20 měsících. Fotbalista ale tvrdí, že to jeho zdravotní stav umožňuje. Rosický má na kontě už 68 reprezentačních startů, ale dnes si mohl mezi staronovými spoluhráči připadat jako nováček. Přesto prý měl pocit, že ta absence tak dlouhá nebyla. "Uteklo to vlastně hrozně rychle, ale nic významného se tu ani nezměnilo. Snad jen to, že se během té doby vystřídali dva trenéři," žertoval fotbalista. Ještě prý ani neví, zda zůstal kapitánem. "Samozřejmě to je pocta, ale vždyť já ještě ani nevím, zda mě trenér postaví," snažil se odbýt dotazy, zda v sobotu bude mít na ruce kapitánskou pásku. Zatím se domnívá, že mu start nezhatí jeho zdravotní stav. Po dlouhodobé absenci se totiž během léta dostal do výborné formy, ale tělo zareagovalo po svém a poslední tři týdny laboroval s nataženým svalem. "Teď už mám ale za sebou dva tréninky s týmem a mám dobrý pocit. Jen potřebuju ještě v dalších dnech vyzkoušet, zda noha snese kompletní zatížení i při sprintech a jiných činnostech," vysvětlil Rosický, co by mohlo jeho start zkomplikovat.

Ministři schválili novely tří nařízení vlády, které umožní, aby pomoc lidem postiženým povodněmi směřovala také ze Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB). Například občané, které povodeň připravila o střechu nad hlavou, budou moci u fondu zažádat o nízkoúročený úvěr do 850.000 korun. Po zasedání vlády to řekl premiér Jan Fischer. Pokud domek nebo byt zasažený povodněmi vyžaduje opravy nebo modernizaci konstrukčních částí, nabídne SFRB nízkoúročený úvěr do 150.000 korun. Úvěry s nízkým úrokem budou moci z fondu bydlení získat také obce. Určené budou na opravy bytových domů, nejvíce ale do 50 procent celkových nákladů. "Z těchto prostředků postižená obec může opravit vlastní obecní majetek nebo pomoci financovat opravy objektů určené k trvalému bydlení, které jsou v majetku soukromých vlastníků v dané obci," řekl již dříve mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Martin Ayrer. Celkově by SFRB mohl obcím a lidem poškozeným letošními povodněmi pomoci částkou až 420 milionů korun. Vyplývá to z návrhu změn v letošním rozpočtu fondu, které vláda už schválila a nyní o nich mají ještě rozhodnout poslanci. Sněmovna se má sejít 8. září. Letošní záplavy byly třetí nejtragičtější v novodobé historii a vyžádaly si celkem 15 životů. Dohromady způsobily škody za zhruba 8,5 miliardy korun. Od konce června, kdy intenzivní deště zvedly vodu v Moravskoslezském kraji, záplavy postupně zasáhly také sedm dalších krajů. Nejhůře bylo postiženo Novojičínsko, Jesenicko, Prachaticko, Strakonicko a Děčínsko.

Podnikatelsko-lobbistické skupiny měly v minulém roce přístup k citlivým informacím o veřejných soutěžích, státních dotacích a legislativním procesu. Zároveň ve svůj prospěch uplatňovaly vliv na důležitá rozhodnutí při správě státního majetku, uvedla ve výroční zprávě za rok 2008 Bezpečnostní informační služba (BIS). Podle ní se podnikatelská uskupení zajímala zejména o obchodní činnost Správy státních hmotných rezerv (SSHR), o resort ministerstva zemědělství a o státní podnik Lesy České republiky (LČR). "Tyto skupiny využívají nestandardních praktik od lobbismu na hraně zákona, klientelismu, až po klasickou korupci," konstatovala zpravodajská služba na svých internetových stránkách. Uskupení se podle ní snaží získat neopodstatněné výhody a zvětšovat zisk na úkor státu. Významně tak deformují podnikatelské prostředí v České republice. V případě ministerstva zemědělství se podle BIS snažili lobbisté ovlivnit rozhodování úřadu a jeho podřízených organizací, u SSHR se pak střetly různé zájmy podnikatelských skupin v otázkách způsobu prodeje zásob podniku, zprostředkování jeho obchodů a nákupu ropy. U Lesů České republiky chtěli mít uskupení vliv zejména na personální a obchodní záležitosti společnosti. Tajná služba zaznamenala také zájem lobbistů o organizace spadající pod ministerstvo dopravy. Nátlakovými metodami se podle ní snažili prosadit své zájmy například při výstavbě silnice R52 nebo v Českých drahách a na železnici.

České dráhy vypraví během návštěvy papeže v České republice pět zvláštních rychlíků, další desítky vlaků pojedou delší než obvykle. V Brně navíc podnik mimořádně zavede kyvadlovou dopravu z centra do blízkosti letiště Tuřany, kde bude papež sloužit mši. Oznámil to mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. Na brněnské setkání s papežem v neděli 27. září vypraví podnik dva zvláštní posilové vlaky z Jihlavy a z Pardubic. Ty zamíří přímo na nádraží Brno-Slatina, odkud je možné na letiště v Tuřanech dojít. Na nádraží Slatina budou jezdit také zvláštní kyvadlové vlaky z centra Brna z hlavního nádraží. Kromě toho budou posíleny rychlíky z Ostravy a Olomouce a osobní vlaky z Kyjova. Ty zastaví na nádraží ve Šlapanicích, které je, podobně jako nádraží Brno-Slatina, v blízkosti místa setkání s papežem. Více vlaků pojede také na setkání s papežem ve Staré Boleslavi, které se koná v pondělí 28. září. Pro věřící, kteří se chtějí účastnit mší v Brně i ve Staré Boleslavi, pojedou v neděli 27. září odpoledne dva zvláštní rychlíky z Brna-Slatiny do Staré Boleslavi; dohromady nabídnou přibližně 2000 míst k sezení. Další speciální vlak pojede v pondělí 28. září z Českých Budějovic přes Prahu přímo do Staré Boleslavi. Posíleny budou rychlíky na trase z Hradce Králové do Prahy a mezi Kolínem a Ústím nad Labem, které zastavují ve Staré Boleslavi. Více vagonů budou mít také osobní vlaky na trase Lysá nad Labem - Stará Boleslav - Ústí nad Labem. Informace o jízdních řádech zvláštních vlaků dráhy zveřejní v nejbližších dnech, ve všech spojích bude platit běžné jízdné. Papež Benedikt XVI. bude v České republice pobývat od soboty 26. září do pondělí 28. září.