Zprávy | Z archivu rubriky


Desítky lidí se sešly na pražském Vyšehradě, kde se celý den připravoval a vychutnával čaj. Festival čajového umění nabídl kromě lahodného moku zájemcům i mnoho informací o tomto tradičním nápoji, atmosféru dotvářeli hudebníci s asijskými nástroji nebo ukázky bojového umění. Setkání nazvané Čajomír fest uspořádalo stejnojmenné občanské sdružení pro podporu čajové kultury v Čechách. Na trávě u Starého purkrabství ve stínu vzrostlých stromů posedávali provozovatelé českých i zahraničních čajoven a před sebou měli rozložené konvičky, šálky a mističky na přípravu a podávání čaje. Čajoví nadšenci si ale také přinášeli své misky a kalíšky a ochutnávali nápoj u jednotlivých improvizovaných čajoven.

Inspirací pro uspořádání originálního festivalu čajového umění se Květě Bílkové a Jaromíru Horákovi ze sdružení Čajomír stala přehlídka korejských čajových škol, které se zúčastnili minulý rok v jihokorejském Kimhe. Konala se v rámci programu VII. mezinárodní čajové konference pořádané Mezinárodní čajovou unií, během níž byli právě Bílková a Horák přijati jako první Evropané do této prestižní organizace. "Čaj si v České republice začíná budovat svou tradici od roku 1990. Nyní má jednu z nejsilnějších pozic v Evropě. Vyrůstá generace lidí, kteří se čaji věnují profesionálně. Poznávají, že je to umění. V Česku je statisticky nejvíc čajoven na hlavu v Evropě," uvedl Horák.

Vláda by měla podle odborníků zajistit více vakcín a lepší ochranu obyvatel proti pandemii. Ve svých formulacích byli ale experti opatrní. Česko minulý týden podepsalo smlouvu o objednávce milionu dávek vakcíny proti prasečí chřipce. Vakcíny vystačí pro půl milionu lidí, což je přinejmenším pětkrát méně, než se původně počítalo. Objednané vakcíny budou stát 220 milionů korun. V ČR bylo zatím potvrzeno 243 případů infekce. O tom, že ČR nakoupí vakcíny jen pro pět procent obyvatel, rozhodla vláda podle hlavního hygienika ČR Michaela Víta na základě závažnosti a průběhu onemocnění v ostatních zemích. Zatím průběh onemocnění v EU není závažný, je dobře léčitelný, většina se léčila doma. Jednání o dalších dodávkách podle Víta budou záviset na tom, jak se bude epidemie dál vyvíjet.

Kromě očkování by k opatřením mělo patřit v případě nákazy omezení pohybu osob a provozu některých zařízení. "Když se toto nezajistí, chřipková vlna běží přirozeným způsobem a dá se těžko odhadnout, kolik obyvatel bude postiženo. Když je v té vlně postiženo třeba 50 procent populace, tak už je to strašné," řekl ČTK primář infekčního oddělení českobudějovické nemocnice Václav Chmelík. Zpravidla polovina nemocných se podle něj nahromadí do jednoho až dvou týdnů epidemie. "To znamená, v té době ta společnost přestává fungovat. Zdravotnictví nestačí, školy se musejí zavřít," varoval. aždá země se na pandemii připravuje různě. Například Rakousko má u nejmodernější výrobny očkovacích látek zajištěny vakcíny pro 100 procent obyvatel. Některé země měly v pandemickém plánu nižší čísla, pak přešly na vyšší, například Francie, uvedl Chmelík.