Zprávy | Z archivu rubriky


Miroslav Januš se stal vicemistrem světa ve střelbě ze vzduchové pušky na běžící terč na 20+20 ran mix. Sedmatřicetiletý reprezentant v úvodním dnu šampionátu ve finské Heinole podlehl o jediný bod Dmitriji Romanovovi z Ruska. Druhé místo za ruským týmem obsadilo i družstvo ve složení Januš, Josef Nikl a Bedřich Jonáš.

Dohrávka 5. ligového kola mezi fotbalisty Ostravy a Brna skončila smírem 1:1. Letošní brněnskou neprůstřelnost ukončil už po čtyřech minutách Lička, ale hosté byli po změn stran lepší a vyrovnání jim obstaral v 73. minutě střídající Dalmo. Tabulce vévodí Jablonec před Brnem a Mladou Boleslaví, poslední jsou Bohemians.

Český tenisový reprezentant Ivo Minář měl pozitivní dopingový test. Informoval o tom server Blesk.cz a ČTK to potvrdili předseda českého svazu Ivo Kaderka i kapitán daviscupového týmu Jaroslav Navrátil. Minář odevzdal pozitivní vzorek při červencovém daviscupovém utkání s Argentinou, případ vyšetřuje Mezinárodní tenisová federace (ITF). Pětadvacetiletý český tenista ve vyjádření pro ČTK obvinění z dopingu odmítl. "Nikdy jsem vědomě nepožil žádnou zakázanou látku. I proto jsem ve své reakci v komunikaci s ITF dopingové obvinění popřel," uvedl Minář v prohlášení. Podle informací ČTK Minář doplatil na užívání léku, který chyběl na seznamu povolených mezinárodní federací a obsahoval derivát stimulantu pseudoefedrinu.

Radek Štěpánek zůstává nejlépe postaveným českým tenistou ve světových žebříčcích. Postupem do 3. kola turnaje Masters v Cincinnati si polepšil na šestnáctou pozici. O dvě místa za ním se drží další daviscupový reprezentant Tomáš Berdych, přestože na stejném turnaji došel ještě o kolo dál. Mezi ženami si pohoršila Iveta Benešová, které po vyřazení v prvním kole turnaje v Torontu patří nyní 36. příčka.

Trenér Vladimír Růžička zařadil do nominace na České hokejové hry trojici hokejistů, kteří v předešlé sezoně působili v zámořské NHL. V Karlových Varech, kde se úvodní turnaj seriálu Euro Hockey Tour od 3. září premiérově uskuteční, by se měli představit útočníci Jiří Hudler s Jiřím Novotným a obránce Josef Melichar. V třiadvacetičlenné nominaci není žádný nováček.

Už o tomto víkendu budou mít čeští hokejoví fanoušci šanci prohlédnout si na vlastní oči Stanleyův pohár. Útočník Petr Sýkora, jenž v uplynulé sezoně cennou trofej v dresu Pittsburghu získal, bude mít totiž v sobotu a v neděli pohár ve svém držení. A plánuje jej předvést fanouškům v rodné Plzni i Brně, kde momentálně v Česku žije. Pohár převezme v sobotu od svého slovenského spoluhráče Miroslava Šatana a nejprve s ním bude slavit v Brně. V neděli se poté s pohárem přesune do Plzně, kde jsou na programu oslavy 80 let od založení klubu.

České aerolinie nebudou až do konce procesu privatizace prodávat žádný majetek. Po pondělním jednání dozorčí rady ČSA to ČTK řekl její předseda Ivan Kočárník. Nevyloučil však prodej částí firmy v případě, že se jí stát v privatizaci nezbaví. Rada dala managementu předběžné povolení k jednání o prodeji či vrácení šesti letadel z padesátky strojů ve flotile. To dle šéfa dozorčí rady souvisí s chystaným omezením letového řádu na zimu a příští rok. Údajně se zruší dvě linky, z Prahy do New Yorku a z Prahy do Manchesteru. Firma také zásadně omezí frekvenci ostatních spojů. Rada také vzala na vědomí propouštění 860 zaměstnanců, které by se mělo uskutečnit v následujících sedmi měsících. Aerolinky nyní zaměstnávají 4600 lidí. Velkou část propuštěných mají tvořit piloti a letušky. Jak uvedl Ivan Kočárník, příští rok by se tím mělo ušetřit až 800 milionů Kč. Pololetní ztráta společnosti činí 1,8 miliardy korun, za celý rok očekávají ČSA rekordní dvoumiliardovou ztrátu. I proto se jednání mimořádně zúčastnili ministři financí a dopravy Eduard Janota a Gustáv Slamečka. "Je to odhad managementu, já doufám, že to nebude horší," řekl ČTK ministr Janota. Právě on stojí za zákazem prodeje majetku. "Do doby rozhodnutí o privatizaci nesmí management provádět žádné kroky, které by snižovaly hodnotu společnosti," uvedl ministr financí. Vedení firmy má však podle něj za povinnost hledat další zdroje peněz pro případ, že aerolinie zůstanou státní.