Zprávy | Z archivu rubriky


Nedělní výsledky 4. kola první fotbalové ligy: Bohemians - Teplice 1:3, Mladá Boleslav - Příbram 2:0, Olomouc - Bohemians 1905 1:1 a Plzeň - Liberec 2:3. Do čela tabulky se dostala Mladá Boleslav o skóre před Brno, třetí jsou Teplice. Poslední příčka patří pražským Bohemians. Kolo uzavře pondělní utkání Jablonce s Ostravou.

Teprve patnáctiletý Miloš Slavíček se stal při svém debutu na světové akci mistrem světa ve skeetu. Jeden z nejmladších účastníků šampionátu v Mariboru získal zlato součtem 122 bodů z 125 a soupeře porazil o jeden terč. Mezi muži byl Leoš Hlaváček šestý. Slavíček debutoval na mezinárodní scéně teprve před třemi týdny na mistrovství Evropy v chorvatském Osijeku a obsadil 29. místo. V sousedním Slovinsku se mu vedlo o mnoho lépe a v poslední den šampionátu získal pro českou výpravu první individuální medaili.

Moderní pětibojař David Svoboda získal na světovém šampionátu stejně jako loni stříbrnou medaili. Titul v Londýně vybojoval Maďar Adam Marosi. Druhé skončilo i české družstvo, které se Svobodou tvořili Michal Michalík a Ondřej Polívka.

Nejlepšího umístění z českých motocyklových závodníků ve Velké ceně České republiky dosáhl Lukáš Pešek, jenž ve třídě do 250 ccm obsadil dvanáctou pozici. Královskou kategorii MotoGP ovládl na Masarykově okruhu u Brna italský fenomén Valentino Rossi a míří za obhajobou titulu mistra světa.

Ondřej Moravec vybojoval na mistrovství Evropy v letním biatlonu v Novém Městě na Moravě bronz v závodu mužů s hromadným startem. Jaroslav Soukup za ním skončil čtvrtý se ztrátou necelých 12 sekund. Titul získal Ruslan Nasirov z Uzbekistánu. Česká reprezentace zakončila mistrovství ziskem bronzové medaile v závodu smíšených štafet.

České plážové volejbalistky Kristýna Kolocová a Markéta Sluková obhájily na mistrovství Evropy do 23 let stříbrné medaile. Ve finále v Kaliningradu podlehly německému páru Bütheová, Grossnerová 1:2 na sety.

Florbalistky mistra české extraligy Herbadent Tigers SJM počtvrté za sebou ovládly mezinárodní turnaj Chance Czech Open v Praze. V elitní kategorii žen vyhrály ve finále nad švédským celkem Pixbo Wallenstam IBK 3:2. Tento švédský klub neuspěl ani v mužském finále, kde podlehl po inkasované brance od svého bývalého hráče Pedera Bodéna se závěrečnou sirénou Dalenu 4:5. Florbalisté Tatranu Střešovice po porážce v semifinálovém utkání se švédským favoritem Pixbem Wallenstam 3:5 získali bronz.

Termín přijetí eura v letech 2014 nebo 2015 není kvůli nepříznivému vývoji státního rozpočtu reálný. V České televizi to řekl ministr financí Eduard Janota. Česko oficiální termín svého připojení k eurozóně nezveřejnilo, podle svého volebního programu by chtěla zavést euro v roce 2014 nebo 2015 ČSSD. Pro přijetí eura je nutné dodržet tříprocentní hranici deficitu státního rozpočtu. Ministr Janota připomněl, že pro vstup do eurozóny je nutný dvouletý pobyt v systému směnných kurzů, takže Česko by muselo již před rokem 2012 vykázat deficit rozpočtu pod třemi procenty. "Kdyby byla přijata ta opatření (úspory výdajů a posílení příjmů rozpočtu), o kterých jsem hovořil, tak se dostaneme v roce 2012 s deficitem (rozpočtu) někde na čtyři procenta. A to by musela být tato opatření přijata beze zbytku jak na straně příjmové, tak na straně výdajů, což asi nebude reálné," řekl ministr Janota. Nevěří, že by EU podmínky pro přijetí eura změkčila. Guvernér České národní banky Zdeněk Tůma v květnu řekl, že přijetí eura za vlastní měnu není všelékem. Dovede si prý představit, že si Česko ponechá nezávislou měnovou politiku ještě nějakou dobu. Guvernér Tůma upozornil, že přijetím eura se nevyřeší strukturální záležitosti v ekonomice. Členy eurozóny je v současnosti 12 z 15 "starých" zemí EU, výjimku tvoří Británie, Dánsko a Švédsko. Z nových členských států do měnové unie vstoupily Slovinsko, Malta, Kypr a Slovensko.

Ministr vnitra Martin Pecina se nechystá odvolat současného ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚSZI) Iva Schwarze v souvislosti s aférou dovolené šéfa ODS Mirka Topolánka v Toskánsku. Topolánek totiž tvrdí, že má jednoznačné důkazy, že bývalý šéf rozvědky Karel Randák stále spolupracuje s lidmi z rozvědky v aktivní službě. Ti mu také podle Topolánka pomáhali při pořizování záznamů z jeho dovolené. To však podle Peciny současný šéf rozvědky Schwarz vyvrátil. "Řekl mi, že k něčemu takovému nedošlo a že je to naprosto absurdní," řekl ministr Pecina v nedělním diskusním pořadu České televize. "Nemohu na veřejnosti říkat více, než co teď řeknu vám: jsou jednoznačné důkazy o tom, že (Randák) používá i činné lidi v aktivní službě v této rozvědce. Je to prokázáno," řekl Topolánek v sobotním rozhovoru pro deník Právo. "Jestli má pan Topolánek takové informace, ať koná," uvedl ministr vnitra s tím, že on takové informace nemá a že si myslí, že jde o součást volební kampaně. Sama rozvědka v pátek spekulace o svém zapojení do této aféry také odmítla s tím, že celou věc vnímá jako zatažení do vnitropolitického boje. Fotografie, které zachycující Topolánka v luxusní vile a na jachtě společně s lobbisty a podnikateli, včetně šéfa ČEZ Martina Romana, rozpoutaly zatím největší aféru tohoto léta. Vzbudily totiž spekulace, zda si Topolánek dovolenou platil sám. Snímky bývalý šéf rozvědky Karel Randák údajně sám předal Mladé fronty Dnes, která je zveřejnila.