Zprávy | Z archivu rubriky


Ministerstvo obrany se chystá bez výběrového řízení prodat vojenské letiště v Líních u Plzně. Získá ho současný nájemce - firma PlaneStation Pilsen. Informovala o tom Česká televize (ČT) s tím, že hodnota letiště by mohla přesáhnout miliardu korun. Prodej majetku se nelíbí ODS ani ČSSD. K letišti v Líních náleží také vlaková vlečka a má přístup k dálnici do Německa. Kvůli rozloze se má prodávat ve třech etapách - nejdříve letiště, pak vlečka a nakonec okolí. Obchod by se měl uskutečnit do konce roku, uvedla ČT. "V souvislosti s dlouhodobě uzavřenou nájemní smlouvou je pro nás logickým kupujícím firma, která je na letišti v tuto chvíli v nájmu," řekl ČT mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Podle něj je hotový znalecký posudek na první etapu, což je vzletová a příletová dráha a okolní pozemky. Odhadní cena je v řádu stovek milionů. PlaneStation nyní o ceně s ministerstvem vyjednává. Společnost chce v Líních postavit logistické centrum s mezinárodním letištěm. Podle jejího ředitele Michala Čermáka má firma připraveny peníze na nákup objektu už několik let. Místopředseda občanských demokratů Petr Gandalovič a šéf sociální demokracie Jiří Paroubek se shodli na tom, že by ministerstvo takovýmto způsobem letiště prodat nemělo. ČT řekli, že by se vláda Jana Fischera neměla podle původní dohody pouštět do žádných velkých privatizačních projektů. Podle Paroubka by mělo být vypsáno výběrové řízení.

Až tři desítky zákonů, které převádí právo Evropské unie do českého, budou přijaty později kvůli předčasným volbám. Všechny zákony, které se do té doby nestihnou schválit, totiž padají "pod stůl" a musí být předloženy znovu novým poslancům. Směrnice tak budou muset opakovaně projít vládou a třemi čteními. Jejich přijetí se tak může zpozdit i o půl roku. Jedním ze zákonů, který ČR bude přijímat na základě dohody s EU, je i snížení DPH z 19 na devět procent u některých služeb, například u kadeřníků, v opravnách obuvi či v restauracích. Zákon zatím prošel prvním čtením, nyní ho má na stole rozpočtový výbor. Pokud ho poslanci stihnou projednat do prvního říjnového týdne, tedy do voleb, mohl by platit, jakmile ho podepíše prezident. Pokud to ale nestihnou, počkají si lidé na levnější služby i několik měsíců. Implementaci každé směrnice hlídá Evropská komise. Pokud se jí zdá, že některá země s přijetím otálí, může soudnímu dvoru navrhnout udělení pokuty. Podle místopředsedkyně sněmovního výboru pro evropské záležitosti Anny Čurdové (ČSSD) ale nehrozí, že by ČR kvůli zpoždění některé směrnice hrozily sankce. "U žádného zákona či směrnice nic takového nehrozí. Tam, kde implementace ještě není dokončena, v tuto chvíli nehrozí zpoždění," řekla ČTK Čurdová. "Jediný případ, kde nám skutečně hrozila pokuta, byl antidiskriminační zákon, který měl být přijatý v roce 2004," dodala poslankyně. Schválen byl přitom až letos v létě. Za nepřijetí antidiskriminační normy odsoudil Česko loni v prosinci i Evropský soudní dvůr. Stát musel zaplatit náklady soudního řízení.

Čeští basketbalisté si v baráži o účast v elitní skupině mistrovství Evropy připsali první výhru, když zdolali v Praze Maďarsko 71:65. Odčinili tak nedávnou prohru z Estonska a ve čtyřčlenné skupině se s ostatními soupeři bodově srovnali.

Titul mistrů republiky v plážovém volejbalu získali Petr Beneš s Přemyslem Kubalou, kteří ve finále šampionátu v Brně porazili za 37 minut Martina Tichého s Janem Dumkem 2:0 po setech 21:15 a 21:16. Na třetím místě skončili Jaroslav Pavlas s Miroslavem Svobodou. Beneš obhájil loňské prvenství, které vybojoval s Tichým, a získal svůj třetí mistrovský titul, pokaždé s jiným spoluhráčem.

Čtyři medaile získaly české pilotky na mistrovství světa v plachtění, které o víkendu skončilo v Szegedu. Další dva cenné kovy přidali muži, kteří bojovali na mistrovství Evropy v litevském Pociunai. V Szegedu skončilo na druhém místě české družstvo, Jana Vepřeková ve standardní třídě i Dana Nováková v klubové třídě. V té přidala bronz Hana Vokřínková. V Litvě obsadil ve standardní třídě druhé místo Roman Mraček, za ním vybojoval bronzovou medaili Tomáš Suchánek. Dvojice úspěšných českých plachtařů si tak zopakovala svá medailová umístění z ME 2007, které se konalo rovněž v Pociunai.

Český brokový střelec David Kostelecký na mistrovství světa v Mariboru na medaili nedosáhl. Olympijský vítěz z Pekingu obsadil v trapu čtvrtou příčku. Ke stříbru mu chyběl jediný přesný zásah, na nového mistra světa Slováka Mariana Kovačócyho ztratil dvě rány.