Zprávy | Z archivu rubriky


Rumunští Romové, kteří přijeli do Česka podpořit svého zraněného příbuzného, se zatím nechystají opustit soukromý pozemek na břehu Vltavy v Husinci u Prahy, kde se utábořili ve čtvrtek. Vedení obce v sobotu požádalo policii, aby pozemek vyklidila, ta však nijak zasahovat nehodlá. "K žádnému zásahu se nechystáme, nemáme k němu ani potřebné pravomoci. Bez soudního rozhodnutí zasahovat a vykazovat ty osoby nemůžeme," řekla ČTK mluvčí policie Praha-venkov Markéta Johnová. Důvodem k zásahu na soukromém pozemku by prý mohlo být pouze ohrožení zdraví a životů lidí, to se však zatím nestalo. "Na místě máme hlídku, monitorujeme také aktivity extremistů, abychom mohli zareagovat, pokud by se na místo chystali," podotkla mluvčí.

Je téměř jisté, že tu Romové zůstanou dál, řekla ČTK starostka Marie Těthalová. Obci podle starostky vadí zejména to, že Romové táboří v naprosto nevyhovujících hygienických podmínkách. "Pozemek absolutně nesplňuje normy pro kempování. Je věcí pana majitele, aby toto zařídil," řekla Těthalová s tím, že s majitelem pozemku je velmi složitá domluva. Starostka nechce ani to, aby obec Romům na místo přistavila mobilní toalety na své náklady, a zpětně je pak po majiteli vymáhala. Těthalová to vysvětluje tím, že rozpočet tisícové obce nedisponuje dostatečnými prostředky. "Nikdo neví, jak dlouho tu Romové budou, náklady by se mohly vyšplhat do statisíců. Vzhledem k obtížnosti komunikace s panem majitelem mám strach, že bychom ty finance vymáhali zpět dost těžko," řekla Těthalová.

Akademie Václava Hudečka a festival Svátky hudby v Luhačovicích na Zlínsku ovládnou od pondělí do 15. srpna vyhledávané lázeňské město. Organizátoři akcí, které spolu vzájemně souvisí, letos připravili dvě novinky. Při zahajovacím koncertu doprovodí Václava Hudečka a loňské vítěze akademie zlínský symfonický orchestr. Novinky jsou i v doprovodném programu, řekla ČTK ředitelka sdružení Václava Hudečka Miroslava Krumpolcová. "Mnozí naši studenti založili různá hudební uskupení a pokud jsme měli možnost slyšet jejich nahrávky, byli jsme překvapeni, jak dobří jsou i v této oblasti. Rozhodli jsme dát jim příležitost," upřesnila Krumpolcová. Letos tak padla volba na Musica minore, jejíž zakládajícími členkami jsou sestry Michaela a Ivanka Kovalčíkovy z Valašských Klobouk na Zlínsku. Samotných houslových kurzů se letos zúčastní 19 mladých houslistů z Česka a Slovenska ve věku od 11 do 21 let. Kromě aktivních studentů přijedou čtyři hudebníci za Václavem Hudečkem na odbornou konzultaci, jeden až z Ameriky.

Loni založenou tradice festivalu, kdy se představují bývalí vítězové houslových kurzů, letos ovládnou Josef Špaček a Petr Matěják, kteří současně studují v USA, a Lenka Matějáková, posluchačka konzervatoře ve Vídni. Mladé houslové virtuose doprovodí pardubický orchestr Barocco sempre giovane. Koncert se uskuteční v sobotu 8. srpna v 19:30 v kostele sv. Rodiny v Luhačovicích. "Standardně se budou konat i absolventské koncerty, na kterých se představí všichni letošní posluchači," dodala ředitelka sdružení. Vyvrcholením čtrnáctidenního maratonu bude gala koncert, během něhož budou studenti oceněni, odborná porota vyhlásí vítěze. Ten již tradičně získá mistrovský nástroj v hodnotě přibližně 100.000 Kč.