Zprávy | Z archivu rubriky


Předseda ODS Mirek Topolánek a šéf ČSSD Jiří Paroubek se shodují, že tajné fotografování politiků na dovolené je "estébáckou metodou". Topolánek po návratu z Itálie, kde byl tajně fotografován ve společnosti podnikatelů, lobbyistů a svých přátel a rodiny, vyzval sociální demokracii a předsedu ČSSD Jiřího Paroubka, aby "estébácké a fízlovské metody" přestali využívat. Šéf ODS na tiskové konferenci poděkoval deníku Mladá fronta Dnes (MfD) za odhalení, že za "estébáckými metodami" stojí exředitel české rozvědky Karel Randák. Věří prý, že se novináři nespokojí jen s odhalením vykonavatelů, ale usvědčí i zadavatele této "špinavé práce".

Paroubek ale jen několik minut před Topolánkovou výzvou poslal médiím prohlášení, ve kterém takové "estébácké metody" odsoudil. Jihomoravský hejtman Michal Hašek uvedl, že vedení ČSSD ani její předseda o tajném fotografování politiků nevěděli a nemají s ním nic společného. Volební manažer ČSSD Jaroslav Tvrdík uvedl, že sociální demokraté odsoudili i předchozí tajné fotografování Topolánka ve vile italského premiéra Silvia Berlusconiho na Sardinii a solidarizovali se s ním. Nyní prý dělají totéž, protože útoky na něj cítí jako "neférové a podpásové". Předseda ČSSD vyzval Topolánka, aby pro svá obvinění, že za fotografováním v Itálii je sociální demokracie, přinesl důkazy a nebo se omluvil.

Důkazy pro svá tvrzení na účet ČSSD má prý jen nepřímé, připustil předseda ODS. Jedním z nich je podle něj úzké spojení Karla Randáka s šéfem PR a marketingu Lidového domu Petrem Dimunem. Topolánek také prohlásil, že jeho setkání s šéfem ČEZ Martinem Romanem a dalšími v letovisku Monte Argentario, je srovnatelné s podobnými setkáními na zimních svazích ve Špindlerově Mlýně. "To, že se sejdou na svahu ještě neznamená, že spolu kují pikle... Všechny ty lidi potkávám naprosto veřejně v Praze a nemám potřebu se s nimi scházet v Toskánsku," uvedl předseda ODS.