Zprávy | Z archivu rubriky


Čeští krajané v Austrálii si podle českého ministerstva zahraničí stěžují na způsob vedení předvolební kampaně manželky velvyslance v Austrálii. Iveta Chmielová Dalajková kandiduje za ODS ve Středočeském kraji na 16. místě, uvádějí stranické webové stránky www.ods.cz. Šéf české diplomacie Jan Kohout kvůli stížnostem požádal jejího manžela, diplomata Juraje Chmiela, o bezodkladné a jasné vysvětlení. Jeho žena oslovila krajany třístránkovým agitačním dopisem, který má ČTK k dispozici. Podle některých spekulací si krajané možná stěžují na zneužití dat. Vedoucí mediální sekce ODS Martin Kupka to odmítl jako neopodstatněné. ČTK řekl, že kandidátka si kontakty sama vyhledala z veřejně přístupných zdrojů, poslala dopisy ze své emailové schránky a nevyžívala žádné databáze velvyslanectví. Podle Kupky také jeden z krajanů dopis záměrně zneužil a doplnil do něj určité informace, které jej mohou spojovat s českou diplomatickou misí.

"Ministr se otázkou podrobně zabývá. V případě, že se předmět stížnosti potvrdí, bude ministr považovat toto jednání za nepatřičné, neodpovídající profesionálním zásadám při zastupování České republiky v zahraničí," sdělil tiskový odbor ministerstva. Dopis je dostupný také na stránkách ženy diplomata na www.ivetachmielova.estranky.cz. Například v něm žádá krajany, aby přišli k volbám a volili ODS. Kritizuje v něm chování ČSSD a varuje před hrozbou spojení sociálních demokratů a komunistů. Uvádí také, že jednou z jejích priorit je krajanská otázka, zejména umožnění korespondenční volby.

Kárná komora zprostila obvinění všech 12 členů kolegia Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), proti nimž byla podána kárná žaloba. Podle člena kárné komory Pavla Kučery se dopustili jistého provinění, nebylo ale tak závažné, aby byl trest na místě. Kučera tvrdí, že členové kolegia pochybili, když svá zjištění sepsali do usnesení, které je jistým způsobem definováno zákonem. Měli podle něj zvolit jinou formu, například otevřeného dopisu nebo informace pro Poslaneckou sněmovnu.

S výsledkem řízení je spokojen i prezident úřadu František Dohnal, který je současně členem kárné komory i žalobcem: "Já jsme přesvědčen, že něco špatného udělali, nakonec i v tom stručném odůvodnění to zaznělo," řekl Dohnal. I on ale přiznává, že jejich jednání nebylo závažné. Celou záležitost považuje za uzavřenou a nehodlá se odvolávat. Právě Dohnal řízení se členy kolegia navrhl. Bránil se tak nařčení z nesrovnalostí v hospodaření úřadu, z nichž ho viní členové kolegia.

Na základě informací z usnesení schváleného kolegiem se začal kauzou NKÚ zabývat i kontrolní výbor Poslanecké sněmovny. Jeho předseda Vladimír Koníček (KSČM) podal návrh na zahájení kárného řízení s Dohnalem. Šéf NKÚ čelí také trestnímu oznámení pro údajné porušování povinností při správě cizího majetku. Úřad vedený Dohnalem údajně opakovaně upravoval rozsah zakázky tak, aby její hodnota klesla pod dva miliony korun. Poslanci Dohnala kritizují také za to, že si nechal od úřadu platit nájem dvou bytů, ačkoli má nárok jen na jeden. Dohnal obvinění odmítá a chce se proti němu bránit všemi prostředky. Kromě návrhu na kárné řízení také podal trestní oznámení na pět poslanců kontrolního výboru.