Zprávy | Z archivu rubriky


Země Evropské unie na jednání ministrů zahraničí v Bruselu vyjádřily Česku solidaritu ve sporu s Kanadou ohledně víz, které Ottava vůči Čechům nedávno obnovila. Novinářům to řekl šéf švédské diplomacie Carl Bildt, který jednání vedl za švédské předsednictví. Ministři však prý nejednali o tom, že by EU jako celek mohla zavést víza pro Kanaďany. "Všechny členské státy vyjádřily velmi silnou solidaritu s Českou republikou. Doufám, že dialog s kanadskými úřady povede k rychlému řešení," řekl Bildt. Podle něj je nicméně nyní míček na straně Evropské komise, která by měla patrně v září vydat zprávu hodnotící situaci kolem víz. V ní by mohla teoreticky navrhnout reciproční opatření, která by vedla k zavedení víz pro Kanaďany při cestování do celé EU. Švédská ministryně pro evropské záležitosti Cecilia Malmströmová nicméně ČTK řekla, že EU včetně Česka nechce, aby celý problém eskaloval. Proto se podle ní ministři v této fázi ani nebavili o nějakých odvetných opatřeních, třeba o tom, že by vlády jednotlivých členských států kvůli obnovení víz pro Čechy nyní povolaly kanadské velvyslance vyslané do těchto zemí. "Nechceme tu situaci řešit konfliktem a nechceme z této otázky udělat krizi," řekl po jednání i šéf české diplomacie Jan Kohout. Kanada je podle něj velmi důležitým partnerem pro ČR i pro celou unii, a také spojencem řady zemí v Severoatlantické alianci. "Největší zbraní je, že se unie postaví za jednoho ze svých členů a že bude mluvit jedním hlasem," doplnil český ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle. "Nejde o to zavést víza Kanadě, ale dosáhnout stavu, který byl ještě 13. července dopoledne, to znamená, že byl bezvízový styk s Kanadou," doplnil Kohout.

Stát už převedl zdarma obcím v Plzeňském kraji všech sedm hraničních přechodů. Folmavu u Domažlic si oficiálně převezme v pátek obec Česká Kubice. ČTK to řekl zástupce ředitele Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Ladislav Nový. První přechod, Svatou Kateřinu na Klatovsku, předal plzeňský úřad v polovině loňského října. Starostové obcí vesměs kvitují rychlost, s jakou ÚZSVM převody vyřizoval. "Folmavu si jako poslední oficiálně převezme obec Česká Kubice tento pátek. Vše už je podepsané. Návrh nového vlastníka do katastru podáme tentýž den a od 1. srpna bude přechod patřit obci," dodal. Současně ukončí státní úřad smlouvy na ostrahu objektů Folmavy. Posledního června předal ÚZSVM přechod Železná Ruda stejnojmennému městu.

Areály celnic zrušených po vstupu ČR do schengenského prostoru v prosinci 2007 už získaly v Plzeňském kraji Nemanice, Všeruby a Bělá na Radbuzou, vše na Domažlicku, dále na Klatovsku Železná Ruda a Nýrsko a starý přechod Rozvadov na Tachovsku převzala stejnojmenná obec. Většinu nové celnice tam získá státní Ředitelství silnic a dálnic, které tam vybuduje dálniční odpočívadlo. Obce zpravidla chtěly mít bývalé celnice pod kontrolou, aby se z nich nestaly tržnice nebo noční klub. Chtějí tam zřídit ubytovny a další služby pro turisty, z pronájmů objektů podnikatelům plánují inkasovat peníze na obecní investice.