Zprávy | Z archivu rubriky


Přední osobnosti politického a intelektuálního života ze střední a východní Evropy napsaly otevřený dopis americkému prezidentovi Baracku Obamovi, v němž vyjádřily obavy z vlivu Ruska a z opomíjení svého regionu ze strany Washingtonu. "Naše naděje, že se vztahy s Ruskem zlepší a že Moskva konečně uzná naši suverenitu a nezávislost poté, co jsme se stali členy NATO a EU, se nenaplnily," píše se v otevřeném dopisu. Jeho signatáři sice vítají Obamovu snahu o nový začátek ve vztazích s Ruskem, ale upozorňují na to, že se Moskva stále chová tak, jako by měla v této části Evropy poslední slovo.

Silně kritizují také "realisty" v americké zahraniční politice, kteří mají podle nich silný vliv na prezidenta Obamu. Kdyby názory realistů "zvítězily v 90. letech, nebyli bychom dnes v NATO a idea Evropy jednotné, svobodné a žijící v míru by byla vzdáleným snem," uvádějí politici a intelektuálové. Obviňují také Rusko, že jeho investice ve středovýchodní Evropě jsou politicky motivované a že má na svědomí korupci a mediální manipulace, jejichž cílem je prosadit v zemích tohoto regionu své zájmy a zkomplikovat jejich transatlantickou orientaci. Za Česko kromě Havla podepsali otevřený dopis také bývalý šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg či bývalý místopředseda vlády Alexandr Vondra. Ten pětistránkový dokument ve středu dovezl do Washingtonu, kde má v plánu seznámit s jeho obsahem Bílý dům, ministerstvo zahraničí a americké kongresmany.

Po devíti dnech od prvního spuštění, kdy pro velký nápor zájemců systém zkolaboval, fungují ode dneška v plném rozsahu na webu www.svazky.cz unikátní elektronické databáze někdejší Státní bezpečnosti (StB) - počítačové registry EZO a SEZO. Obsahují jména statisíců lidí, kteří údajně měli co do činění s StB. Na web je 7. července vyvěsil bývalý disident Stanislav Penc. Ke zveřejnění seznamů ho prý přimělo chování Ústavu pro studium totalitních režimů a jemu podřízeného Archivu bezpečnostních složek. Podle Pence si monopolizují pohled na historii, zatajují informace a ke zveřejnění vybírají mediálně vděčné kauzy. Ředitel ústavu Pavel Žáček kritiku odmítl, Penc se podle něj navíc vlamuje do otevřených dveří. Oba elektronické registry jsou zatíženy chybami, varoval Žáček.

V databázi jmen lidí, o které se před rokem 1989 zajímala Státní bezpečnost (StB), figuruje i současný premiér Jan Fischer. Upozornil na to server Aktuálně.cz. Fischerovo jméno zanesla StB do své databáze v roce 1985. Ze seznamu však není zřejmé, z jakého důvodu se tajná policie o budoucího premiéra zajímala. Fischer serveru řekl, že byl prověřen StB pro styk se státním tajemstvím. "Ano, byl jsem v té době prověřovanou osobou, protože jsem pracoval ve funkci ředitele odboru metodiky statistického úřadu," uvedl. "A za státní tajemství se tehdy pokládalo snad téměř vše," dodal.