Zprávy | Z archivu rubriky


Vítězem 44. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech se stal celovečerní debut belgického režiséra Frédérika Dumonta Anděl u moře. Za příběh malého chlapce, který ztrácí dětskou nevinnost, získal Velkou cenu Křišťálový glóbus dotovanou částkou 30.000 dolarů (asi 560.000 korun). Český zástupce v hlavní soutěži chyběl. Stejnou sošku, ovšem za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii, převzal za ovací publika americký divadelní a filmový herec, režisér a producent John Malkovich.

Mezinárodní porota v čele s francouzskou producentkou Claudií Ossardovou udělila dále zvláštní cenu a částku 20.000 dolarů (asi 370.000 korun) íránskému subtilnímu psychologickému dramatu Dvacet, jeho režisérem je Abdolrezá Kahani. Cenou za režii odměnila porota německý film Andrease Dresena Whisky s vodkou.

Za herecké výkony byli oceněni dánská herečka Paprika Steenová za roli ve snímku Potlesk a dva představitelé mužských rolí - Olivier Gourmet za roli ve filmu Anděl u moře a Paul Giamatti, který ztvárnil sám sebe v melancholické komedii debutující Sophie Barthesové Duše Paula Giamattiho.

Cenu diváků získala izraelská komedie Na velikosti záleží. Popisuje i společenský tlak vyvíjený na lidi s nadváhou. Sedmé místo v divácké kategorii obsadil český film Líbáš jako bůh. Nejlepším dokumentem je slovenský snímek Osadné režiséra Marka Škopa. Jeho hlavní hrdinové - pravoslavný kněz, starosta a rusínský aktivista - putují ze zapadlé vesnice na východě Slovenska do Bruselu. Chtějí u svých europoslanců získat podporu pro velkolepé plány na podporu cestovního ruchu. Nejlepší herečkou byla vyhlášena Paprika Steen za film Aplaus, nejlepšími herci Olivier Gourmet za Anděl u moře a Paul Giamatti za film Duše Paula Giamattiho.

Hlavními hvězdami festivalu byli Antonio Banderas a John Malkovich, oba byli na přítomni na závěrečném ceremoniálu. "Proč se nepochválit. Ano, byl to výtečný festival, povedl se," řekl České televizi prezident festivalu Jiří Bartoška a pozval diváky i na další ročník. Na ten letošní se prodalo 130 tisíc vstupenek, což je nejvíc v historii.

Vystoupení svérázného písničkáře Jiřího Schmitzera, Davida Kollera s jeho Bandem a skupiny Sunflower Caravan otevřelo na středočeském Točníku pátý ročník hudebního festivalu České hrady.cz. Součástí prvního dne akce, která se o dalších víkendech bude konat i na Kunětické hoře na Pardubicku, na Švihově u Plzně a Bezdězu na Liberecku a poprvé na jihočeském Rožmberku, byla také soutěž masek. Více informací se nachází na www.ceskehrady.cz.

Návštěvníci festivalu Colours of Ostrava tančili v rytmu samby. Dvanáctičlenná kolumbijská kapela LA-33, o níž se říká, že roztančí i mrtvého, svou pověst do puntíku potvrdila. Její ohnivá hudba přilákala před hlavní scénu tisícovky festivalových návštěvníků a rytmu salsy odolal jen málokdo. Skupina pocházející z Bogoty patří k naprosté špičce ve svém oboru. Kapela získala nominaci na Latin Grammy a jejich druhé album pojmenované Gozalo (Užij si to) patřilo podle odborníků mezi nejlepší nahrávky loňského roku. Fascinující výkon předvedl spolu se svým doprovodem i jeden z hlavních festivalových magnetů - hvězda současného jazzpopu a držitel mnoha ocenění Jamie Cullum. Zahanbit se na festivalu ale nenechaly ani české kapely. Jako bezchybnou volbou pořadatelů se ukázalo například vystoupení Vypsané Fixy, která druhý festivalový den otevírala hlavní scénu. Colours of Ostrava patří k největším domácím hudebním přehlídkám svého druhu. Loni festival podle organizátorů navštívilo rekordních 23.000 lidí.

Festival Folková růže 2009 nabídne od čtvrtka do soboty v Jindřichově Hradci koncerty Vlasty Redla, Roberta Křesťana a Druhé trávy či Ivana Hlase. Milovníci folku a world music si mohou už pošestnácté vychutnat na zámku a okolí na šest desítek koncertů sólistů i kapel, sdělil ČTK dramaturg festivalu Michal Konečný. Hudba zazní na nádvoří zámku, v zámecké zahradě, hudebním pavilonu Rondel či v atriu Muzea Jindřichohradecka. Hraje se i na otevřené scéně v parku před zámkem. Součástí festivalu je každoroční výstava kresleného humoru a v posledních letech k hudbě přibylo i divadlo a taneční pořady.

Izraelská skupina Dub L.F.O., která spojuje rock a taneční hudbu, je hvězdou letošního ročníku festivalu pro židovskou čtvrť v Boskovicích na Blanensku. Návštěvníky čekají od 16. do 19. července čtyři dny zaplněné hudbou, divadlem, filmem, výstavami a autorským čtením. Boskovická přehlídka každoročně láká několik tisícovek vyznavačů alternativní kultury. Festivalem ožívá doslova celé město.

České tenisty dělí jediný bod od první účasti v semifinále Davisova poháru po třinácti letech. Po dnešní čtyřhře v Ostravě vedou nad Argentinou 2:1 na zápasy díky tomu, že si Tomáš Berdych s Radkem Štěpánkem udrželi daviscupovou neporazitelnost v deblu výhrou nad Josém Acasusem a Leonardem Mayerem 6:1, 6:4 a 6:3. O výsledku utkání rozhodnou nedělní dvouhry.

Deblkanoisté Jaroslav Volf s Ondřejem Štěpánkem obsadili třetí místo v třetím závodu Světového poháru vodních slalomářů v Augsburgu. Bývalí mistři světa a majitelé dvou olympijských medailí se postarali na závěr seriálu o první umístění české lodě na stupních vítězů. Nejlepší čeští deblkanoisté si ve finále připsali dvě trestné sekundy za dotyk branky, ovšem nevyhráli by ani v případě čisté jízdy. Na vítěznou domácí posádku Marcus Becker, Stefan Henze ztratili 3,34 sekundy. Druzí skončili trojnásobní olympijští vítězové Pavol a Peter Hochschornerovi. Slovenská dvojčata zaostala za Němci 2,31 sekundy. V neolympijské disciplíně kanoistek skončila na druhém místě Marie Řihošková.

První zlatou medaili pro českou výpravu na Světové univerziádě v Bělehradu vybojovala tyčkařka Jiřina Ptáčníková, která zvítězila ve vyrovnaném osobním rekordu 455 centimetrů. Majitelka limitu pro mistrovství světa v Berlíně porazila o pět centimetrů druhou Švýcarku Nicole Buchlerovou. Na české konto přibyly také dvě bronzové medaile. O jednu se postarala tenistka Nikola Fraňková, která v semifinále podlehla Polce Klaudii Jansové 6:7 a 2:6. Plavec Michal Rubáček se v závodě na 100 metrů motýlek podělil o třetí místo s Rusem Maximem Ganichinem.

Český fotbalista Pavel Nedvěd definitivně odmítl nabídku na působení v Interu Milán. Učinil to v telefonickém rozhovoru s trenérem Josém Mourinhem, který o angažmá bývalého reprezentačního kapitána usiloval. Nedvěd zároveň své rozhodnutí skončit s fotbalem oznámil novému svazovému a reprezentačnímu šéfovi Ivanu Haškovi, jenž s ním minulý týden o případném pokračování v kariéře mluvil. Nedvěd ukončil sice před nedávnem svou kariéru v Juventusu Turín, ale s případným pokračováním kariéry si nechal volná vrátka. I proto se k němu začaly hrnout nabídky jak z Apeninského poloostrova, tak z arabského světa a také ze Spojených států amerických. Jeho dosavadní klub mu mezitím nabídl práci na pozici asistenta trenéra.

Podruhé za sebou se letní závody akrobatických skokanů na lyžích do vody ve Štítech proměnily v ukrajinskou show. Naďa Didenková obhájila loňské prvenství a Envera Ablajeva v letošním již osmém ročníku Freestyle Czech Open pořádaného Alešem Valentou porazil Olexandr Abramenko. Z českých akrobatů skončil pátý šestnáctiletý Lukáš Dobřanský, dvanáctý byl Lukáš Vokatý. Šestici žen uzavírala Barbora Konopová.