Zprávy | Z archivu rubriky


Nad Českem se během víkendu opět přeženou silné bouřky doprovázené přívalovým deštěm, silným větrem a kroupami. V důsledku toho se mohou znovu krátkodobě, ale prudce rozvodnit řeky, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Spoustu práce lidem přidělaly i čtvrteční mohutné deště. Kvůli nim se například prudce rozvodnil Husí potok ve Fulneku. Voda tam zaplavila zahrady, sklepy a studny. Na několika místech podemlela silnice a několik lidí hasiči preventivně evakuovali. Podle hydrometeorologů v současné době již většina řek klesá a třetího povodňového stupně už nedosahuje žádná. V místech postižených záplavami již druhý týden nepřetržitě pracují hasiči a vojáci. Na Moravě a v jižních Čechách budují a zpevňují hráze, čistí vodní toky a kanalizace, zajišťují demolici zničených objektů a kontrolují zdroje pitné vody. Práce komplikuje velké podmáčení půdy, které v mnoha místech neumožňuje nasazení těžké techniky. Při podvodních hasiči evakuovali 1495 lidí a 189 zachránili.

Vojáci v Bernarticích-Bukové na Jesenicku bourají další čtyři rodinné domy, které poškodila povodeň. První dům už ve čtvrtek zmizel z ulic nedalekého Javorníka. Odborníci odhadují, že demolice postihne další desítky domů. ČTK to řekl místostarosta Jeseníku Vladimír Cupal. Na Jesenicku povodeň v různé míře poškodila 897 objektů. Posouzením statiků musí projít přibližně 100 z nich. Prohlídky a vypracování posudků statikům stále komplikují nánosy bahna, které v některých domech ještě dosahují až půlmetrové výšky.