Zprávy | Z archivu rubriky


Přívalové deště a záplavy ve čtvrtek opět zahrozily na Novojičínsku, kde hasiči museli evakuovat obyvatele podél Husího potoku u Fulneku. Bouře a přívalové deště sužovaly také Liberecký kraj a Trutnovsko. Na Třinecku odpoledne zasáhl blesk patnáctiletou dívku. Je popálena na rukou a nohou. Postižení oznámili další odhady škody. Agrární komora odhadla, že povodně zatím zemědělcům způsobily škody kolem 200 milionů korun, škody Povodí Moravy činí asi 50 až 70 milionů korun. Pojišťovny dosud vyřídily 462 škod za více než 11 milionů korun. Odhadují, že celkově vyplatí 1,7 miliardy korun. Humanitární organizace už na pomoc lidem v zaplavených oblastech shromáždily 40 milionů korun. U Fulneku po hodinové bouřce náhle vzrostla hladina Husího potoku a hasiči začali evakuovat obyvatele Vlkovic a Stachovic. Voda navíc zaplavila silnici mezi Fulnekem a městem Odry. Bouřky a záplavy udeřily také v Libereckém kraji a na Trutnovsku, kde zatopily sklepy, podemlely silnice z způsobily problémy s dodávkou elektřiny. Kvůli blesku, který zasáhl vedení vysokého napětí, zůstalo asi půl hodiny bez proudu 200.000 obyvatel Liberecka a Jablonecka. Ve středu večer blesková povodeň postihla Děčínsko, problémy s bouří a přívalovými dešti měl i Pardubický kraj. Bouřky opět mírně rozkolísaly i hladiny menších jihočeských toků. Pokles rozvodněné Blanice, která od neděle zaplavovala stovky domů a způsobila stamilionové škody, ale nezastavily. Platí na ní nejvýše první stupeň povodňové aktivity. V postižených oblastech se i nadále pečlivě sleduje výskyt infekčních chorob. Na Novojičínsku hygienici dosud zaznamenali 26 pacientů s průjmovým onemocněním, dva lidé museli být hospitalizováni. Už příští týden zde hrozí také zvýšený výskyt komárů, proto dostanou lidé od krajského úřadu repelenty a plánuje se plošná likvidace tohoto hmyzu. Velká voda od minulého týdne zatím v pěti krajích poškodila 2146 domů, z toho u 22 je nutná demolice. Záplavy si vyžádaly 13 lidských životů, hmotné škody se zatím odhadují na 5,6 miliardy korun.

Slávistický kouč Karel Jarolím českou fotbalovou reprezentaci nepovede. Hlavní kandidát na uvolněný post po Františku Strakovi to oznámil novému předsedovi fotbalového svazu Ivanu Haškovi s tím, že se chce naplno věnovat práci v mistrovském klubu. ČTK o tom informoval mluvčí ČMFS Václav Tichý. Hašek se sešel s Jarolímem počátkem týdne a oficiálně mu předložil nabídku vést do konce kvalifikace mistrovství světa 2010 český národní tým. Dvaapadesátiletý kouč si vzal čas na rozmyšlenou, ale ve středu večer Haškovi řekl, že nabídku nemůže přijmout. Hlavním důvodem prý jsou náročné cíle, které má Slavia v nadcházející sezoně. Proto se hodlá věnovat pouze práci v klubu. "Velice si vážím nabídky vést českou reprezentaci, která je pro každého trenéra poctou. Přesto jsem se rozhodl plně se věnovat práci ve Slavii. Je to zodpovědné rozhodnutí vůči národnímu týmu i vůči Slavii," uvedl Jarolím, který údajně v Edenu prodloužil smlouvu až do roku 2014. Hašek bude o situace kolem hledání nového reprezentačního trenéra informovat na úterním zasedání členy výkonného výboru. V předchozích dnech prohlásil, že má připraveny další varianty pro případ, že Jarolím odmítne. Jarolím žádný tip, kdo by měl reprezentaci vést, nemá. "Situace v kvalifikaci je složitá, postup na mistrovství světa nebude každopádně snadný. Ale věřím tomu, že se vytvoří realizační tým, který o něj bude co nejlépe bojovat," dodal Jarolím.

Pragmatický přístup Evropské unie k dění na Kubě kritizuje šéf lidovců a exministr zahraničí Cyril Svoboda. Na soukromou a utajovanou návštěvu ostrova se vydal ve spolupráci s nadací Člověk v tísni 27. června. Po návratu do Prahy novinářům řekl, že "na ostrově svobody" distribuují potřebným léky pouze česká, nizozemská a polská ambasáda. Ostatní země EU podle něj vyměnily možnost svobodného přístupu a dialogu za pragmatickou politiku. Evropská unie se rozhodla zrušit sankce vůči Kubě před rokem. Opatření proti Kubě byla přijata po zákrocích komunistických úřadů proti disidentům v roce 2003 a zahrnovala i zákaz návštěv vysoce postavených činitelů. Formálně byla pozastavena v roce 2005. Po zrušení sankcí začali Kubu navštěvovat oficiální představitelé EU. Jak Svoboda řekl, málo z nich hovoří s disidenty. Naopak se podle něj objímají s oficiálními představiteli nedemokratického státu. Česko se v minulosti stavělo proti zrušení sankcí. Za odvolání opatření proti komunistickému ostrovu tlačilo hlavně Španělsko, které chtělo zlepšit vztahy s novým kubánským vedením po odchodu Fidela Castra. Po nástupu jeho bratra Raúla se zdálo, že režim oslabuje. Podle posledních zpráv nadace Člověk v tísni však nyní vláda opět zpřísnila represe vůči vlastním obyvatelům. Svoboda se na Kubě setkal s členy tamního disentu. Evropské země se podle něj mohou stydět za to, že se vzdaly politiky hájení lidských práv na Kubě.