Zprávy | Z archivu rubriky


Řada obcí a měst ve Zlínském kraji vyhlásila veřejné sbírky na pomoc zaplaveným oblastem nebo uvolnila peníze přímo ze svých rozpočtů, zjistila ČTK. Například město Zlín uspořádá veřejnou sbírku, jejíž výtěžek poputuje do povodněmi postižené obce Skorošice na Jesenicku. Tuto obec městu doporučila Bezpečnostní rada Olomouckého kraje. Povodně ve Skorošicích strhaly mosty a lávky přes vodní toky a poškodily komunikace. Zaplaveny byly desítky domů, některé čeká demolice. Škoda se odhaduje na 50 milionů Kč. Sbírka bude mít dvě formy: peníze lze vhazovat do pokladničky ve vestibulu radnice nebo poslat na zvláštní bankovní účet číslo 3840582/0800. Sbírka se uskuteční od 3. do 17. července.

Také otrokovická radnice zvažuje vyhlášení veřejné sbírky pro tři obce na Jesenicku. Zatím rada rozhodla, že Bernatice u Javorníků, Vlčice a Žulová rovným dílem dohromady od města obdrží 60.000 Kč. V obci Vlčice záplavová vlna připravila o život čtyřicetiletého šéfa dobrovolných hasičů, když chtěl pomoci svým kolegům. V Bernaticích u Javorníků a Žulové byla poničena většina obydlí a veřejné infrastruktury.

Vsetín kvůli vyhlášení veřejné sbírky svolal mimořádnou radu. Pokud ve zkráceném řízení radnice získá povolení od hejtmanství uskuteční se od 7. července do minimálně 31. července. Následně rada, případně zastupitelstvo, podle výše shromážděné částky rozhodne, do které obce či města výtěžek poputuje. Vsetínská radnice už také zřídila zvláštní účet, na který je možno finanční dary posílat. Má číslo 46264626/0300. Peníze bude možné vkládat i do pokladniček na podatelnách obou budov městského úřadu - na Svárově i v Mostecké ulici a ve vybraných příspěvkových organizacích města, a to v městských lázních a informačním centru v budově.

Zlínský kraj uvolní z rozpočtu 11 milionů Kč na odstranění škod na Valašskomeziříčsku. Další milion Kč bude směřovat i do ostatních postižených krajů. Celkem 500.000 Kč získá od hejtmanství Moravskoslezský kraj a Olomoucký a Jihočeský po 250.000 Kč.