Zprávy | Z archivu rubriky


Zástupci Evropské komise a českého předsednictví EU na mezinárodní konferenci k osudu majetku obětí holokaustu vyzvali k sociální podpoře lidí, kteří přežili holokaust. Představili také Terezínskou deklaraci, která mezi jinými tématy požaduje i restituce soukromého majetku, který byl obětem holokaustu zabaven. Nemovitý majetek obětí holokaustu by se podle deklarace měl vrátit jim nebo jejich potomkům buď ve formě věcné restituce, nebo finanční kompenzace. V případě, že vlastníci nemovitostí zemřeli bez dědiců, by se výnosy z takového majetku měly stát základem fondu, z něhož se budou financovat sociální potřeby obětem holokaustu. Finance by se měly použít i na vzdělávání o holokaustu, jeho příčinách a následcích. Signatáři dohody by rovněž měli zajistit důstojné stáří všem, kteří přežili holokaust.

Deklaraci by měli účastníci konference podepsat v úterý v Terezíně na Litoměřicku během vzpomínkového aktu, který připomene oběti nacistických koncentračních a vyhlazovacích táborů. Pod deklaraci by se mělo podepsat 46 států, včetně všech 27 členů EU. Mezi signatáři převažují evropské země, výjimku tvoří Spojené státy, Izrael, Brazílie, Argentina, Uruguay a Austrálie. Konference, na jejímž pořádání se podílí Nadace Forum 2000 ve spolupráci s akademickými institucemi, je závěrečnou akcí českého předsednictví EU. Má zhodnotit pokrok v navracení majetku obětí holokaustu od předchozí washingtonské konference v roce 1998.

Konference se účastní i někdejší americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová, která se v Praze sešla s ministrem zahraničí Janem Kohoutem. K českému předsednictví EU uvedla, že Česko odvedlo velmi dobrý kus práce. Pochvaly se české vládě dostalo také od slovenského prezidenta Ivana Gašparoviče, který přijel do české metropole poprvé po svém znovuzvolení. Odlet jeho vládního speciálu z Bratislavy se o půldruhé hodiny zdržel kvůli anonymnímu výhrůžnému telefonátu.

České moderní pětibojařky se poprvé v historii staly mistryněmi Evropy ve štafetě. Trojice Natálie Dianová, Lucie Grolichová a Sylvie Černá vyhrála závod v Lipsku. Druhé místo obsadily Rusky před třetími Polkami.

Vedení Slavie Praha novému předsedovi fotbalového svazu Ivanu Haškovi oznámilo, že je ochotno uvolnit trenéra Karla Jarolíma k reprezentaci. Nadále ale trvá na tom, že pouze na částečný úvazek do konce kvalifikace pro mistrovství světa 2010. Hašek přitom preferoval plný úvazek.

Hned první zasedání v sobotu zvoleného výkonného výboru ČMFS přineslo zásadní změny. Nová fotbalová "vláda" odvolala představenstvo marketingové společnosti STES, která pro svaz shání peníze, a do čela firmy dosadila například Karla Poborského. Výkonný výbor rovněž rozhodl o tom, že všichni stávající zaměstnanci ČMFS dostanou k poslednímu červnu výpověď. Výkonný výbor dal po sobotní valné hromadě najevo, že změny ve vedení STES budou jedním z jeho prvních kroků.

Štěpán Muchka vytvořil na nedělních závodech v Novém Městě nad Metují nový světový rekord ve šplhu na laně do výšky 14 metrů. Člen Sokola Mladá Boleslav a několikanásobný vítěz těchto závodů vylepšil časem 14,61 sekundy o 15 setin vlastní rekord z roku 2006. V pátém ročníku Velké ceny Nového Města nad Metují v olympijsko-athénském šplhu zvládlo tuto extrémní výšku devět z 13 přihlášených závodníků.

Plážoví volejbalisté Michal Bíza a Pavel Rotrekl na mistrovství světa ve Stavangeru poprvé prohráli. Po hladké porážce 0:2 s rakouským párem Clemens Doppler, Matthias Mellitzer si česká dvojice zkomplikovala vyhlídky na postup do vyřazovací části.

Česká republika po půl roce předává Švédsku své předsednictví EU se splněnou agendou. Premiér Jan Fischer připomněl podle něj úspěšné řešení lednové krize v Gaze, plynové krize mezi Ruskem a Ukrajinou i fakt, že se v rámci EU samotné podařilo zabránit snahám některých zemí posílit ekonomický protekcionismus. Fischer doplnil, že úspěchem jeho administrativy bylo především zvládnutí Evropské rady tento měsíc. Politici se na ní v Bruselu shodli na politické podpoře José Barrosa do dalšího funkčního období v čele Evropské komise a dohodli se na zárukách umožňujících Irsku vypsat nové referendum o lisabonské reformní smlouvě. Náměstek ministra pro evropské záležitosti Marek Mora také zmínil organizaci první návštěvy nového amerického prezidenta Baracka Obamy v Evropě. Obama v Praze jednal s šéfy zemí unie a přednesl také jeden ze svých významných projevů.

Český půlrok v čele EU podle Fischera dosvědčil, že i nová a nepříliš velká členská země unie může do EU přinést svou vlastní stopu. Premiér úřednické vlády zároveň poznamenal, že přípravy na půlrok v čele unie začaly daleko dříve a poděkoval všem, kdo se na jeho průběhu podíleli. Část zahraničních komentátorů se ale k českému předsednictví stavěla spíše skepticky. Nejkritičtější byla francouzská média, podle nichž bylo české předsednictví výrazným neúspěchem a prokázalo, že malé země ho nezvládají. Francie byla předsedající zemí EU před Českem.

I po ukončení českého předsednictví EU budou Češi u přípravy mezinárodní smlouvy o snížení skleníkových plynů, která má být uzavřena v prosinci v Kodani. Novinářům to řekl ministr životního prostředí Ladislav Miko. Češi podle něj v řízení oblasti životního prostředí uspěli. V množství vyjednaných norem bylo podle Mika české předsednictví srovnatelné s obdobím, kdy unii vedly velké země jako Francie. Jediným nedodělkem, který po Češích zbude, je nedojednaná směrnice o ochraně půd, která má určovat cestu nakládání s půdou v EU. Jednání se zastavila na otázce přístupu ke kontaminovaným půdám, a to kvůli jejich nedostatečnému zmapování.