Zprávy | Z archivu rubriky


Skifařka Miroslava Knapková ovládla v Mnichově druhý díl Světového poháru ve veslování. Svěřenkyně trenéra Tomáše Kacovského porazila Emmu Twiggovou z Nového Zélandu o více než osm vteřin. Její kolega Ondřej Synek skončil ve finálové bitvě čtvrtý.

České atletické reprezentaci patří po sobotním úvodu mistrovství Evropy družstev v Portugalsku osmé místo. O nejlepší výsledky se postarali druhými místy výškař Jaroslav Bába a oštěpařka Barbora Špotáková. Třetí místa vybojovali koulař Antonín Žalský, diskařka Věra Cechlová a překážkářka Zuzana Hejnová.

Amatérskými mistry České republiky v golfové hře na jamky se na hřišti resortu Kunětická Hora stali Martin Příhoda z Mariánských Lázní a Klára Spilková z Erpetu Praha. Příhoda porazil ve finálovém duelu Jakuba Stanislava z Čechie, Spilková si hladce poradila se svou klubovou kolegyní Adélou Cejnarovou.

Další posilou fotbalistů Slavie Praha se stal levý záložník Adam Hloušek. Mistrovský klub získal člena reprezentační jednadvacítky z Jablonce. Hloušek ve Slavii podepsal čtyřletý kontrakt.

Osmnáctiletý český brankář Jan Šebek podepíše začátkem července profesionální smlouvu s fotbalovým klubem Chelsea. V Londýně už dva roky sbírá zkušenosti v tamní akademii a díky svým výkonům si vysloužil postup do seniorského áčka, kde je jedničkou Petr Čech. "Podepisuji kontrakt na dva roky. Je to splněný sen," potvrdil Šebek deníku Sport.

Český automobilový jezdec Jan Kopecký obsadil druhé místo na belgické Ypres rallye, pátém podniku série Intercontinental Rallye Challenge. Zopakoval tím svůj výsledek z předchozího závodu na Azorských ostrovech. Člen továrního týmu Škoda Motorsport nestačil jen na Brita Krise Meekeho, za kterým zaostal o dvacet vteřin.

Současná ragbyová reprezentace podlehla v sobotním exhibičním utkání na hřišti Sparty Praha ve Vysočanech výběru domácích hvězd 21:28. Zápas byl rozlučkou s jarní sezonou a své zkušenosti v něm potvrdil celek složený z ragbistů, kteří v letech 2002 až 2007 drželi národní tým v první divizi mistrovství Evropy. Současná reprezentace hraje jen druhou divizi ME a v polovině dvouleté soutěže jí patří mezi pěti účastníky třetí místo.

Pět českých tenistů se představí v prvním hracím dnu na grandslamovém turnaji na trávě ve Wimbledonu. Hodinu po poledni nastoupí Petra Cetkovská proti Rusce Anastasii Pavljučenkovové, ve stejnou dobu bude hrát na kurtu číslo 11 Ivo Minář proti Argentinci Maximu Gonzalezovi. Poté ho vystřídá Lucie Šafářová, jejíž soupeřkou bude Australanka se slovenskými kořeny Jarmila Grothová. Po úspěšně zvládnuté kvalifikaci čeká Kláru Zakopalovou Portugalka Michelle De Britová, jež je známá hlasitým projevem při úderech. V pondělí si zahraje i Jan Hernych proti Jankovi Tipsarevičovi ze Srbska.

Pražská muzejní noc přitáhla v noci na neděli 179.000 návštěvníků. Akce se konala na závěr Festivalu muzejních nocí, který nabídl noční prohlídku 168 institucí ve 113 městech. V Praze své prostory v neobvyklou noční dobu otevřelo 28 institucí, které zpřístupnily 55 objektů. Kochat uměním či historií se mohli návštěvníci od sobotních 19:00 do 01:00 v noci. Vstup do většiny objektů byl zdarma, nebo za symbolické vstupné. Přepravu zajišťovaly speciální autobusové linky také zdarma. Kromě stálých expozic a výstav byla pro návštěvníky připravena pestrá mozaika doprovodných akcí. Například muzejní noc v hlavní budově Národního muzea tematicky propojila originální projekt uměleckých performancí, ve Veletržním paláci byly připraveny pro milovníky výtvarného umění Dramatické etudy k vybraným dílům nových expozic, v Ekotechnickém muzeu pozornost lákala interaktivní výstava Orbis Pictus. Židovské muzeum zpřístupnilo Maiselovu a Španělskou synagogu s výstavami Dějiny Židů v Čechách a na Moravě. Mimo hlavní program se konaly koncerty nebo hudební a audiovizuální experimenty. Pražská muzejní noc se uskutečnila již pošesté. V roce 2004 tuto akci zahájilo Národní muzeum. Setkala se s velkým zájmem a následující rok se k ní připojilo dalších 72 měst a přibližně stovka muzeí a galerií. Loni bylo v Praze zhruba 202.000 návštěvníků. Letos podle pořadatelů byl silnou konkurencí festival United Islands. Ten přilákal přes 40.000 diváků.