Zprávy | Z archivu rubriky


Průvod několika set účastníků festivalu Queer Pride, jehož cílem bylo zviditelnit gay a lesbickou komunitu, v sobotu odpoledne prošel centrem Tábora. Za silného policejního doprovodu dorazil bez problémů do dějiště festivalu na okraji města. Policisté nedovolili, aby se k průvodu dostali účastníci dopoledního shromáždění Dělnické strany. Veřejný pořádek nebyl vážněji narušen, řekl ČTK řekl jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner. V průvodu homosexuálů šlo asi 350 lidí. Podle mluvčí festivalu Evy Kubešové většinou přijeli z České republiky, ale byli mezi nimi i hosté z Francie, Německa a balkánských zemí. V dějišti vlastního festivalu na okraji města v areálu Ctiborova mlýna jsou na programu koncerty, divadelní představení a promítání filmů.

Pochodu gayů a lesbiček předcházelo dopolední shromáždění pravicových extremistů z Dělnické strany. Na Husově náměstí se sešly zhruba tři desítky příznivců pravicových radikálů. Během projevu místopředsedy DS Jiřího Štěpánka k němu přistoupil muž, který jej upozornil, že jeden z okolostojících stoupenců strany má na bundě nášivku propagující fašismus. Muže, který se představil jako režisér Filip Remunda, z nastalého srocení vyvedli členové antikonfliktního týmu. Projevy pravicových radikálů sledovala také starostka města Hana Randová. Připravenu měla i variantu, že shromáždění ukončí, řekla ČTK. Podle starostky ale radnice nenašla zákonnou možnost, jak shromáždění extremistů zabránit.

Občanští demokraté, lidovci a sociální demokraté v krajích uzavírají kandidátky pro mimořádné říjnové sněmovní volby: v sobotu se sešly čtyři krajské nominační konference ODS a čtyři kraje rozhodly o kandidátkách ČSSD. Volební lídry vybrali také lidovci ve Středočeském kraji a na Vysočině.

Nominační konference nepřinesly překvapení, pouze v Libereckém kraji se jako trojka kandidátky ČSSD objevil někdejší předseda poslaneckého klubu ČSSD Michal Kraus, který z politiky odešel v lednu 2006 kvůli takzvané kakaové aféře. Stejné lídry kandidátek jako v roce 2006 má sociální demokracie v Moravskoslezském (místopředseda Sněmovny Lubomír Zaorálek), Královéhradeckém (poslankyně Hana Orgoníková) i Zlínském kraji (místopředseda ČSSD a poslanec Zdeněk Škromach).

Občanské demokraty v Olomouckém kraji povede do říjnových voleb místopředseda strany a bývalý ministr vnitra Ivan Langer, který je vedl do sněmovních voleb už v roce 2006. Stejného lídra jako v roce 2006 má i ODS ve Zlínském kraji - delegáti podpořili místopředsedu ODS, poslance a bývalého ministra práce Petra Nečase. Na Vysočině povede občanské demokraty do voleb první místopředsedkyně sněmovny Miroslava Němcová. Volebním lídrem ODS Jihočeského kraje se stal poslanec Jan Bauer z Prachatic.

Středočeské lidovce povede do voleb jejich předsedkyně Lenka Melicharová Ptáčková a volebním lídrem lidovců na Vysočině se stal krajský předseda KDU-ČSL a místopředseda sněmovny Jan Kasal.

Lídry a kandidátky pro sněmovní volby schvalovali rovněž komunisté. Ústřední výbor KSČM rozhodl, že v čele kandidátky na Liberecku nebude Josef Vondruška, který doplatil na svou minulost vězeňského dozorce za komunistické éry, nahradí ho advokátka Marie Nedvědová. Vondruška čelí obžalobě za zneužití pravomoci veřejného činitele. Komunisty na Zlínsku do voleb povede nynější poslanec Vladimír Koníček. Lukáš Kollarčík, kterého navrhovala zlínská organizace, doplatil na to, že se zapletl s radikální skupinou mladých komunistů. Od nich se předseda KSČM Vojtěch Filip a celé stranické vedení distancuje.

Český cyklista Roman Kreuziger obsadil v sobotní předposlední etapě závodu Kolem Švýcarska osmou příčku a stále má šanci obhájit loňské prvenství.

Absolutním českým triumfem skončily sobotní disciplíny mezinárodního závodu Mezinárodní kanoistické federace ICF ve vodním slalomu O cenu Trojského koně. Mezi kanoisty byl nejrychlejší Stanislav Ježek, nejlepší deblovou posádkou byli stříbrní medailisté z OH v Pekingu Jaroslav Volf a Ondřej Štěpánek, novou kategorii kanoistek vyhrála Marie Řihošková. V neděli jsou na programu závody kajakářů a kajakářek.

Čeští hokejbalisté se po jedenácti letech opět stali mistry světa. Na šampionátu v Plzni zdolali ve finále Indii 4:3 v prodloužení a navázali na titul z předešlého domácího MS v Litoměřicích. V třetí minutě nastavení rozhodl kapitán Petr Novák.

Česká osmistovkařka Lenka Masná využila na premiérovém mistrovství Evropy družstev v portugalské Leirii rychlého závodu a pojede s velkou pravděpodobností na srpnové mistrovství světa. Čtyřiadvacetiletá atletka si časem 2:00,10 minuty zlepšila osobní rekord o 1,23 sekundy a splnila mírnější limit pro účast šampionátu v Berlíně.

Milan Spěšný a Tereza Huříková vyhráli čtvrtý závod seriálu Českého poháru v cross country na horských kolech na okruhu v Teplicích. Novými lídry průběžného pořadí jsou Jiří Friedl, který sesadil chybějícího Jaroslava Kulhavého, a díky druhému místu Pavla Havlíková.

Česká fotbalová hvězda Pavel Nedvěd, který nedávno skončil v Juventusu, by se mohl vrátit do Lazia Řím, kde v italské lize začínal. Podle listu Il Corriere Dello Sport už s vedením klubu jednal agent bývalého reprezentačního kapitána Mino Raiola. Majitel Lazia Claudio Lotito údajně Nedvědovi nabízí roční smlouvu. "Ano, setkal jsem se s Lotitem. Teď musíme počkat patnáct dní, protože Pavel je na dovolené. O všem se rozhodne, až se vrátí," uvedl Raiola.

Více než 50.000 lidí se v sobotu nechalo zlákat armádní pozvánkou do vojenského prostoru u Strašic na Rokycansku na dvacátý ročník Dne pozemního vojska Bahna 2009. V celodenním programu viděli příznivci armády bojové i statické ukázky nejlepší techniky, kterou české vojsko používá, i historické bojové scény. Ze základny v Německu přivezli američtí vojáci své nejmodernější obrněné transportéry Stryker. "Největším trhákem je dnes pro návštěvníky bojová ukázka," řekl o probíhajícím programu velitel pozemního vojska Miroslav Žižka. Do více než hodinového boje se zapojila pozemní vojska se vzdušnou podporou bitevních vrtulníků Mi-24 a proudových letounů L-159 Alca.

Na prezentaci především pozemního vojska, ale i letectva, ženistů, vojenské policie a dalších armádních složek, účinkovalo podle náčelníka generálního štábu české armády Vlastimila Picka na 850 profesionálních vojáků z různých útvarů. Přivezli 230 kusů techniky. "Je tady průřez, vzorek toho, co v současné době máme, nejen starší technika ale i nejnovější," konstatoval Picek. Vojenští policisté předvedli ukázku společného zásahu se státní policií proti agresivnímu davu, hasiči zase tank pro likvidaci velkých požárů a hašení ohně z vrtulníku. Bahna jsou podle ministra obrany Martina Bartáka jednou z výkladních skříní české armády, legendou s dvacetiletou tradicí. "Česká armáda má velkou historii a zaslouží si, aby byla podporovaná, aby civilní obyvatelé věděli, proč máme armádu," řekl ministr ČTK.