Zprávy | Z archivu rubriky


Na Floridě zemřel český zpěvák Waldemar Matuška. Příčinou úmrtí šestasedmdesátiletého umělce byl zápal plic a selhání srdce. ČTK to sdělila Matuškova rodina. Poslední rozloučení s jedním z nejoblíbenějších českých zpěváků 60. až 80. let se podle záměrů rodiny uskuteční v Praze. Slavný zpěvák a filmový herec dlouhodobě trpěl těžkým astmatem.

Když v šedesátých letech minulého století vyběhl Waldemar Matuška na pódium a zahalekal "To všechno vodnés čas", působil jako zjevení. Měl vousy, uhrančivé oči a sršel energií. Příliš se nehodil mezi školené hlasy československé pop music a působil tak trochu jako protiklad Karla Gotta. Fanoušci ho však milovali a mnohé z jeho písní zlidověly natolik, že jsou slyšet v hospodách i u táboráků. Navzdory svým zdravotním neduhům (astma a střevní potíže) se pokud to šlo každoročně vracel z "chaty," kterou má od roku 1986 na Floridě, a zpíval pro své příznivce v Česku. Na vystoupeních Matušku zpravidla doprovázela jeho manželka Olga a country kapela K.T.O., stejně tak, jako to bylo před jeho emigrací v roce 1986. Tehdy sice byl již za vrcholem své slávy, přesto jeho odchod do USA zaskočil nejen posluchače, ale i jeho osobní přátele. Reakce komunistického režimu byla téměř hysterická. Matuškovy písně se nesměly hrát v rozhlase, do stoupy putovala připravená deska s příznačným názvem Jsem svým pánem, z titulní písně seriálu Chalupáři byl vymazán zpěvákův hlas. Matuška zatím v USA pořádal koncerty pro krajany a vydával zde další desky.

Hudební nadání a dramatický talent zdědil Matuška asi po své mamince - zpěvačce vídeňských operetních divadel. Vyučil se sklářem a později nastoupil do "Moserovky" v Karlových Varech. Kvůli slabým plicím se však musel sklářské píšťaly vzdát. V roce 1950 zkusil štěstí ve Státním souboru písní a tanců a lidová písnička mu navždy učarovala. V roce 1960 natočil svůj první hit Suvenýr a pak přišlo hvězdné období v Semaforu u Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra. Přišly i první hity: Árie měsíce, Klokočí, Písnička pro Zuzanu. Zpíval i duety, ty nejznámější s Evou Pilarovou. Jejich Ach, ta láska nebeská byla vyhlášena písní roku a tentýž rok (1962) získal Matuška i svého prvního Zlatého slavíka. Svůj herecký talent uplatnil i ve 22 filmech (mimo jiné Všichni dobří rodáci, Noc na Karlštejně, Kdyby tisíc klarinetů, Limonádový Joe či Fantom Morisvillu). Waldemar Matuška se narodil 2. července 1932 v Košicích. Byl třikrát ženatý, se svou poslední manželkou, zpěvačkou Olgou Blechovou, se oženil v roce 1976. V prvního manželství se mu narodil syn Mirek, ze třetího Waldemar.

Český advokát Julius Kramarič, kterého v pátek na letišti v Johannesburgu opakovaně zadržela jihoafrická policie, zřejmě bude v cele minimálně do pondělí. ČTK to po návratu z JAR řekl jeho kolega Vladimír Vaněk. Kramarič v cele strávil už noc ze čtvrtka na pátek, a to kvůli údajnému ovlivňování výpovědi uprchlého českého podnikatele Radovana Krejčíře. Úřady poté Kramariče propustily, ale těsně před odletem do Česka jej zadržely znovu.

Vaněk se domnívá, že jihoafrické úřady se Kramaričovou záležitostí začnou zabývat nejdříve v pondělí, přes víkend prý tyto věci neřeší. Kramarič a Vaněk odletěli do JAR minulý týden, aby se zúčastnili Krejčířova výslechu před soudem. Slyšení se mělo týkat únosu a smrti jistého českého podnikatele. Česká policie z činu viní skupinu mužů, v níž figurují i klienti obou advokátů. Do soudní síně v Johannesburgu se ale ve čtvrtek dostavil pouze Krejčířův právník, který podnikatele omluvil pro nemoc. Zároveň prý tvrdil, že Kramarič se s Krejčířem setkal a zřejmě ho vydíral. Soudce tuto informaci zaprotokoloval, Kramariče nechal odvést policisty do cely a Krejčířův výslech odročil na 28. července. Podle Vaňka si Kramarič v pátek po svém propuštění stěžoval na podmínky v cele. Na ploše několika metrů čtverečních se prý tísnilo zhruba 15 mužů. Ležet se dalo pouze na betonové podlaze, k přikrytí sloužila špinavá zapáchající prostěradla a nefungovala toaleta.