Zprávy | Z archivu rubriky


Hygienici prohlédli dvě stovky turistů a posádku letadla, které přiletělo z Mexika. Z 213 lidí jeden turista byl s teplotou odeslán na kliniku infekčních nemocí ve Fakultní nemocnici Bulovka, dalších šest cestujících zůstane v domácí karanténě. Novinářům to řekla vedoucí protiepidemického odboru Hygienické stanice hl. Města Prahy Zdeňka Jágrová. "Výsledky laboratorního vyšetření vzorků budou známy v úterý odpoledne," uvedla. Pokud testy potvrdí mexickou chřipku u člověka, který měl zvýšenou teplotu, půjdou do karantény i všechny osoby, které s ním přišly do bližšího kontaktu, tedy spolucestující z nejbližších sedadel v letadle. Jágrová vyloučila, že by se mohla případná infekce rozšířit v celém letadle vzhledem ke specifické vzduchotechnice, kterou je vybaveno. Z šesti lidí s nařízenou karanténou jsou tři Slováci a tři z Prahy a nejbližšího okolí.

Hlavní hygienik ČR Michael Vít v diskusním pořadu České televize ocenil spolupráci letiště, zdravotníků a hygieniků při návratu turistů z Mexika. Přenos nemoci podle něj spíše než od turistů přepravovaných letecky a kontrolovaných na letišti hrozí od "batůžkářů", kteří přiletí do jiné evropské země a pak se dopraví do Česka autem. I to je podle Víta ale do jisté míry zabezpečeno: ve čtvrtek na Radě ministrů se zástupci evropských zemí dohodli na předávání informací. Čeští hygienici dostali od německých kolegů telefony na tři české turisty, vyhledali je v Děčíně a vyšetřili. V Česku vyhledalo lékaře kvůli respiračním obtížím a z obav z mexické chřipky 51 lidí. Zatím není ani jeden případ potvrzeného onemocnění novou chřipkou.

Ambicí přechodné úřednické vlády je podle designovaného premiéra Jana Fischera udržet schodek státního rozpočtu na 150 miliardách korun. Bude to znamenat zdrženlivost správců všech rozpočtových kapitol, pečlivé hledání priorit, obracení doslova každé koruny, řekl ČTK. S odborníky a s politickými stranami v parlamentu chce diskutovat o opatřeních proti krizi.

Výdajové rámce státního rozpočtu na roky 2010 až 2012, které předpokládají právě schodek 150 miliard korun, předložil ve čtvrtek do vlády ministr financí v demisi Miroslav Kalousek. Součástí rámců jsou rozsáhlá úsporná opatření. Ve svém týmu chce Fischer mít lidi odborně zdatné, kteří budou schopni zvládat složitou ekonomickou situaci. Za takového člověka pokládá bývalého šéfa elektrárenské společnosti ČEZ a nynějšího prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Míla. "Ukázalo se, že je nepřijatelným pro politické strany, na jejichž podpoře vláda vzniká," uvedl s tím, že proto hledá shodu na jiné osobnosti.

Národní ekonomická rada vlády (NERV), která vznikla jako poradní orgán Topolánkovy vlády pro období krize, bude pracovat i pro úřednický kabinet Jana Fischera. Výjimkou je pouze Martin Jahn, který se členství v radě vzdal kvůli pracovnímu vytížení. Na tiskové konferenci to uvedli premiér v demisi Mirek Topolánek a designovaný premiér Jan Fischer. Ten doplnil, že je připraven k debatě o složení rady s ČSSD.