Zprávy | Z archivu rubriky


Novou úřednickou vládu jmenuje prezident Václav Klaus 8. května odpoledne, tedy na státní svátek. Klaus to oznámil po jednání s designovaným premiérem Janem Fischerem. Kompletní seznam ministrů ještě není hotov, Fischer by ho chtěl uzavřít do konce příštího týdne. Už nyní Fischer uvedl, že by chtěl mít ve vládě dva vicepremiéry, jednoho z ministrů nominovaných ODS a jednoho z ministrů nominovaných ČSSD. Předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek zopakoval, že za ČSSD by se měl stát vicepremiérem kandidát na ministra zahraničí Jan Kohout. Jmenování vlády 8. května odpovídá dohodě lídrů stran končící vládní koalice a ČSSD z počátku dubna, že letní překlenovací úřednická vláda bude fungovat od 9. května. Fischerův kabinet dovede zemi k předčasným podzimním volbám. naznačil, že by byl raději, kdyby byl seznam ministrů už hotov. Fischer si ale vyhradil na jednání ještě příští týden. Chce kandidáty na některé ministry ještě projednat s předsedy ODS, ČSSD a Strany zelených, kteří je vybrali do jeho vlády. "O tom, kde určité pochybnosti mám nebo přemýšlím o tom jinak, než ty návrhy znějí, tak o tom budu především mluvit s předsedy subjektů, které ty lidi nominují," řekl. V uplynulém týdnu panovaly nejasnosti především o obsazení funkce ministra pro evropské záležitosti. ČSSD navrhla současného velvyslance při NATO Štefana Füleho, spekulovalo se ale i o náměstkovi současného ministra Alexandra Vondry Marku Morovi.

Poměry v elitní jednotce speciálních operací Vojenské policie SOG, která působí v Afghánistánu, podle ČSSD potvrzují, že některé armádní složky nejsou v takovém technickém a personálním stavu, aby byly schopné plnit svoji roli. Schválení zahraničních misí pro letošní rok sociální demokraté ve sněmovně několik měsíců blokovali, nepřipraveností armády to však nezdůvodňovali, zpochybňovali hlavně angažmá v Afghánistánu jako takové a chtěli také mise vyměnit za zrušení zdravotnických poplatků, na což koalice přistoupit nechtěla. Nyní se podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka potvrzuje, že jejich obavy a opatrnost v přístupu k vojenské účasti v Afghánistánu byly oprávněné. Podle Paroubka jsou poměry v jednotce, jak o nich referují média, znepokojivé. Situace vyžaduje rychlé řešení, protože "zásadním způsobem poškozuje jak pověst armády, tak pověst České republiky v zahraničí", uvedl v tiskové zprávě. Mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek nechtěl Paroubkovy výroky komentovat. "To je spíš záležitost pro nějakého politika," řekl ČTK.

MfD ve středu informovala o tom, že jednotka nefungovala přinejmenším část svého působení v misi ISAF v Afghánistánu tak, jak měla. Vojáci údajně několikrát v boji opustili své britské kolegy, ti později spolupráci s českou jednotkou přenechali Dánům, kteří ji využívali hlavně ke strážní službě. Britové informace nepotvrdili, armáda nicméně některé chyby přiznala. Členové jednotky nyní necvičí. Nový náčelník Vojenské policie Vladimír Ložek jim dal za úkol trávit pracovní dobu společně a zlepšovat své vzájemné vztahy. Právě krach komunikace mezi členy elitní jednotky byl podle Ložka prapůvodem jak některých chyb během mise, tak toho, že se nyní o utajované speciální jednotce a její práci intenzivně diskutuje. Sociální demokraté za problémy jednotky vidí špatné vedení ministerstva obrany Parkanovou.