Zprávy | Z archivu rubriky


Předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek na středečním plénu ČOV podepsal přihlášku na zimní olympijské hry ve Vancouveru 2010. Šéfem kanadské olympijské mise bude opět místopředseda ČOV pro sport František Dvořák, jeho zástupcem sportovní ředitel Jan Hrdina. Organizační tým pro Vancouver má dvanáct členů a bude zodpovídat za administrativní, organizační a technické zabezpečení české výpravy. Podle Jiráska pojede česká výprava do Vancouveru s vysokými ambicemi.

Již 76 českých sportovců se kvalifikovalo na zimní olympijské hry ve Vancouveru v roce 2010, a to včetně hokejistů, kterých pojede do Kanady třiadvacet. Vyplývá to ze zásad nominace, které schválilo plénum Českého olympijského výboru. Konečný nominační termín byl stanoven na 17. ledna 2010.

Bez nemocného Jaromíra Jágra se sešla česká hokejová reprezentace na závěrečném srazu v Praze před čtvrtečním odletem na mistrovství světa do Švýcarska. Největší hvězda mužstva se zástupcům národního týmu omluvila s ohledem na virové onemocnění, kvůli kterému musel Jágr v úterý vyhledat i lékařskou pomoc. "Měl by se k nám ale připojit ve čtvrtek na letišti," řekl trenér Vladimír Růžička. Stoprocentně fit podle něj není ani útočník Josef Vašíček, jenž má problémy s kolenem. Zbývajících 25 hráčů do pražské Tesla Areny přijelo. Poprvé se tak k týmu připojilo trio zámořských posil Marek Židlický, Aleš Kotalík a Aleš Hemský.

Fotbalisté Baníku Ostrava vypadli z Poháru ČMFS. Ve čtvrtfinále je překvapivě vyřadilo druholigové Slovácko, které po domácí výhře 1:0 v ostravské odvetě remizovalo 1:1. V dalších utkáních Plzeň podlehla doma pražské Spartě 0:3 a Liberec prohrál s Teplicemi 0:2.

Petra Kvitová zůstala v sestavě českého tenisového týmu před víkendovým semifinálovým duelem Fed Cupu proti USA. Stav jejího poraněného kotníku se výrazně zlepšil a kapitán Petr Pála se proto rozhodl, že nebude povolávat náhradnici Kláru Zakopalovou.

Nejlepší čeští tenisté Radek Štěpánek a Tomáš Berdych zvládli své zápasy druhého kola a postoupili na turnaji v Barceloně do osmifinále. Z dvojice daviscupových reprezentantů se na účast v třetím kole více nadřel Berdych, jenž domácího Oscara Hernandeze porazil 6:2, 4:6 a 6:3. Devátý nasazený Štěpánek vyhrál nad Srbem Jankem Tipsarevičem první set v tie-breaku a poté mu nadělil kanára.

Volejbalistky Prostějova porazily ve čtvrtém finálovém utkání extraligy v Brně domácí tým KP 3:0, sérii vyhrály na zápasy 3:1 a získaly první titul. Na rozdíl od předcházejících tří finálových duelů tentokrát prostějovský tým předčil Brňanky ve všech směrech a dosáhl nejsnadnějšího vítězství.

Prezident republiky Václav Klaus s manželkou Livií přijal ve středu na Pražském hradě české a moravské biskupy a zástupce ženských a mužských řádů. Na pracovním obědě, který pro ně prezidentský pár uspořádal, se hovořilo o očekávané návštěvě papeže Benedikta XVI. v České republice. Uskutečnit by se měla od 26. do 28. září, přesné datum však ještě nepotvrdil Vatikán. Vztah státu a církve není v ČR dořešen, mezi hlavou státu a pražským arcibiskupem kardinálem Miloslavem Vlkem panují chladné vztahy. Olomoucký arcibiskup Jan Graubner předal Livii Klausové květiny. Schůzky se zúčastnil i například kardinál Vlk, litoměřický biskup Jan Baxant, plzeňský biskup František Radkovský, světící biskup pražský Václav Malý i předseda Konference vyšších představených mužských řádů opat Michael Pojezdný a předsedkyně Konference vyšších představených ženských řádů Václava Dudová. "Hlavním tématem byla příprava návštěvy Svatého otce. Hovořili jsme o konkrétních návrzích až po detaily... můžu prozradit, že jsme se bavili o přivítání na letišti, kdy se ho zúčastní hlava státu a měl by promluvit i Svatý otec", řekl arcibiskup Graubner. Plánuje se také setkání Klause s papežem na Hradě, v katedrále svatého Víta by měl následovat duchovní program a hlavní bohoslužba by se měla uskutečnit v neděli 27. září v Brně. "V pondělí pak návštěva Staré Boleslavi, pouti ke svatému Václavu," upřesnil Graubner.