Zprávy | Z archivu rubriky


Bývalí vězni komunismu, odbojáři a pozůstalí po nich, kteří nepobírají český důchod, získají jednorázový příspěvek jako odškodnění za prodělané útrapy. Měl by určitým způsobem nahradit příplatek či zvláštní příspěvek, které se v podobných případech v Česku nyní k penzi vyplácejí. Počítá s tím zákon, který v pátek podepsal prezident Václav Klaus. Norma se týká lidí, kteří penzi v Česku nedostávají. Jsou to například muži a ženy, kteří pobírají důchod na Slovensku či jinde v cizině, nebo jej nemají vůbec. Na rozdíl od důchodců, kterým penzi vyplácí český stát, tak nemají nárok na příplatky k důchodu, které se každoročně zvyšují. Vláda se proto rozhodla pro jednorázové odškodnění, které stanovila podle průměrné doby dožití. Bude činit 72násobek příplatku či zvláštního příspěvku k důchodu, který by člověk dostával, pokud by českou penzi pobíral. Průměrná výše částky má dosáhnout asi 170.000 korun. Celkové náklady by tak podle odhadů mohly činit 35 milionů korun vzhledem k tomu, že příspěvek by mohlo získat asi 200 lidí.

Lidé budou moci o jednorázový příspěvek požádat příslušnou pobočku České správy sociálního zabezpečení. Pokud žijí v cizině, budou moci žádost podat na českém zastupitelském úřadě. Pokud by žadatel do vyřízení zemřel, odškodnění budou moci získat jeho dědici. Vdovci a vdovy po lidech, kteří padli, byli popraveni či zahynuli ve vazbě, vězení nebo koncentračním táboře, dostanou částku podle délky odbojové činnosti zemřelého a navíc 3000 korun. Pozůstalým potomkům připadne navíc 2400 korun. Do příspěvků pro vdovy, vdovce a sirotky má putovat 137 milionů korun. Rozdělit by si je mohlo asi 4500 osob.

Policie v roce 2008 odhalila v České republice 79 zastřešených velkopěstíren konopí. To představuje výrazný nárůst proti předchozímu roku, kdy jich bylo 34. Mírně vzrostl také počet objevených domácích varen pervitinu, kterých policisté loni odhalili 434. Česko tak zůstává největším evropským výrobcem této drogy. Vyplývá to z výroční zprávy Národní protidrogové centrály (NPC). Celkem bylo loni zajištěno téměř 400 kilogramů marihuany. Ředitel NPC Jakub Frydrych upozornil také na skutečnost, že 70 z odhalených pěstíren provozovali vietnamští občané. Vyrobená marihuana podle něj směřuje nejen na český trh, ale je vyvážena i do zahraničí.

I přes nárůst odhalených varen pervitinu loni pokleslo množství zajištěné drogy. Policisté loni zabavili 3,8 kilogramu látky, o rok dříve to bylo téměř šest kilogramů. Podle Frydrycha se tak potvrzuje trend z posledních let, kdy přibývá malých varen, které vyrábějí pervitin pro osobní potřebu. Frydrych upozornil, že přibývání malých varen znamená kriminalizaci většího počtu lidí, kteří by jinak byli pouze uživateli drog. Konstatoval také, že pervitin proniká i na taneční scénu, a začíná tak konkurovat jiným stimulačním drogám, například extázi. V loňském roce NPC ve srovnání s rokem 2007 zaznamenala klesající oblibu heroinu, zvýšilo se ale užívání kokainu. Ten je však podle Frydrycha méně kvalitní než v minulých letech.

Lidé budou ve středočeských krajských lékárnách muset po určitou dobu opět platit regulační poplatky. Středočeský kraj to uvedl s odvoláním na předběžné opatření soudu, které mu zakázalo hrazení poplatků v lékárně mladoboleslavské nemocnice. Podle názoru hejtmanství se zákaz vztahuje na všechny krajské lékárny. "Předpokládám, že v příštím týdnu může dojít k tomu, že poplatky budou vybírány do okamžiku, než najedeme na nový systém. Přece jenom pár dní potřebujeme na to ho technicky připravit," řekl novinářům hejtman David Rath (ČSSD). Podle něj se nabízí několik řešení, jedním jsou slevové kupony na 30 korun. Hejtmanství podle Ratha považuje rozhodnutí pražského městského soudu za asociální a protiústavní, ale také za chaotické.

Středočeský kraj zveřejní telefonní číslo soudkyně Městského soudu v Praze, která mu zakázala hradit poplatky v krajských lékárnách. Cedule s tímto kontaktem by měly od pondělí viset v lékárnách všech pěti oblastních nemocnic. Lidé tak podle hejtmanství mohou přímo na soudkyni "vznést dotaz na důvody rozhodnutí soudu a rychlost vyřešení". Mluvčí kraje Berill Mascheková uvedla, že „tyto kontaktní údaje jsou veřejně přístupné. Žádná soukromá linka to není." Podle mluvčího městského soudu Petra Kulawiaka je Rathovo rozhodnutí "za hranicí etiky a na hranici šikany a nátlaku proti soudcům." Mluvčí však zároveň ČTK řekl, že opatření je neúčelné. Uvedené telefonní číslo totiž není přímým spojením na soudkyni, jde pouze o číslo ústředny. Prezident Soudcovské unie Tomáš Lichovník označil krok středočeského hejtmana za "silné kafe".