Zprávy | Z archivu rubriky


Premiér Mirek Topolánek (ODS) nemá podle názoru poslance Jeronýma Tejce (ČSSD) pravdu, když říká, že existovalo spiknutí s cílem ovlivnit loňskou volbu prezidenta republiky. Tejc to řekl ČTK po jednání sněmovní komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby (BIS). Úvahy o manipulaci volby, v níž byl hlavou státu znovu zvolen Václav Klaus, se objevily po úniku záznamu schůzky v pražském hotelu Savoy mezi prezidentovým kancléřem Jiřím Weiglem a lobbistou Miroslavem Šloufem (ČSSD). Topolánek tvrdí, že důkazy o manipulaci má a je připraven je předložit při uzavřeném jednání dolní komory. Podle něj celou věc řídili a organizovali někdejší šéf české civilní rozvědky Karel Randák a Petr Dimun, který je nyní odpovědný za marketing opoziční ČSSD. Oba to ale popřeli. Sociální demokracie naopak tvrdí, že to je právě vláda a Topolánek, kdo ovlivňuje a manipuluje bezpečnostní služby i média. Tejc k jednání sněmovní komise pro kontrolu BIS řekl, že vedení civilní kontrarozvědky komisi seznámilo s materiálem, který služba kvůli kauze Savoy předložila vládě a který byl zpracován na základě ústního pokynu ministerského předsedy. Zpráva BIS, kterou premiér a vláda dostali, byla podle Tejce doložena konkrétními poznatky. Dále Tejc uvedl, že komise se nezabývala informacemi, jež vládě předaly ostatní tajné služby a bezpečnostní složky státu. Komise podle Tejce také dospěla k závěru, že "činnost BIS v této věci se netýkala volby prezidenta České republiky".

Česko řídí vláda v demisi. Demisi odpoledne prezidentovi na Hradě předal premiér Mirek Topolánek (ODS). Jeho odstupující kabinet ale zemi povede až do jmenování nové vlády, která by podle hlavy státu měla vzniknout rychle. Prezident Václav Klaus míní, že by české předsednictví EU měl převzít a dokončit kabinet s jistým mandátem. Topolánkova vládla padla v úterý, kdy jí sněmovna vyjádřila nedůvěru. Klaus pro jmenování nové vlády stanovil tři podmínky. Podle něj je nutné, aby kabinet vznikl rychle. České předsednictví by měla vykonávat vláda s jistým mandátem, uvedl. Řekl, že nová vláda musí také vzniknout po dohodě stran ve sněmovně. Nebude prý jmenovat kabinet, který by se opíral o hlasy takzvaných přeběhlíků. Sestavením nového týmu pověří toho, kdo bude mít v dolní komoře podporu nejméně 101 poslanců.

Předseda zelených Martin Bursík označil Klausovy podmínky za nesplnitelné. Vykládá si je jako snahu o vytvoření velké koalice ODS a ČSSD. Bursík řekl, že se šéfové dosavadních koaličních stran už sešli a dohodli se na koordinaci svých kroků. Také podle šéfa opoziční ČSSD Jiřího Paroubka bude pro kohokoliv těžké prezidentovy podmínky splnit. Sám novou vládu podle svých slov sestavovat nechce. Musel by totiž prý počítat právě s podporou přeběhlíků. Vedení sociální demokracie vyloučilo, že by se strana na novém kabinetu dohodla jen s ODS a dvě nejsilnější parlamentní strany se na vládnutí nějak podílely jen spolu. Paroubek zopakoval, že by Topolánkův tým měl dokončit předsednictví EU. Pak by měla vzniknout vláda odborníků, kteří by připravili opatření proti hospodářské krizi a dovedli Česko k předčasným volbám. Podle Paroubka by se mohly konat v říjnu. Volby co nejdříve si přeje i odstupující premiér.

Sociální demokraté i přes své přesvědčení, že by Topolánkova vláda měla předsednictví EU dovést do konce, pohrozili tím, že by ji mohli přestat tolerovat. Důvodem jsou premiérovy ostré výroky, a to například na adresu USA kvůli protikrizovým opatřením. Pokud prý Topolánek svou rétoriku nezmírní, bude ČSSD usilovat o co nejrychlejší výměnu vlády. Koho prezident sestavením nové vlády pověří, zatím není jasné. Na pátek si pozval na Hrad Paroubka i šéfa lidovců Jiřího Čunka. Bývalý český prezident Václav Havel ale věří, že Klaus vytvoření kabinetu svěří opět Topolánkovi. Podle Havla by odstupující vláda měla dokončit české předsednictví EU a pak by země měla směřovat k předčasným volbám. Také podle pražského primátora a bývalého prvního místopředsedy ODS Pavla Béma by šanci na sestavení vlády měl dostat Topolánek. Bém uvedl, že sám o premiérské křeslo neusiluje. Nedokáže si prý představit, že by ho prezident vytvořením kabinetu pověřil. Právě Béma, Klause a poslance Vlastimila Tlustého, který hlasoval pro nedůvěru vládě, Topolánek z pádu kabinetu obvinil. Bém řekl, že se premiér chová neférově a zbaběle, protože se snaží zbavit odpovědnosti. Prezident Klaus jen řekl, že chtěl nechat Topolánkovy výroky bez povšimnutí, aby se diskuse posunula. Podle bruselských analytiků by nová vláda s novým premiérem v čele mohla být pro roli českého předsednictví EU přínosem. Shodují se ale na tom, že by se výměna měla odehrát rychle a že by nový kabinet měl navázat na práci Topolánkovy vlády.