Zprávy | Z archivu rubriky


Opravy a modernizace panelových domů v Česku si celkově vyžádají ještě více než 400 miliard korun. Je to výrazně vyšší částka, než na tyto účely šla dosud. Na rekonstrukci zatím ještě čeká přibližně 900.000 panelových bytů. Vyplývá to z odhadu, který pro ČTK provedl Martin Hanák ze Svazu českých a moravských bytových družstev (SČMBD). Ředitel Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB) tuto částku odhaduje na 200 miliard až 300 miliard korun. V Česku se v panelových domech nachází přibližně 1,2 milionu bytů.

Šéf fondu rozvoje bydlení odhaduje, že program Panel bude poskytovat dotace ještě nejméně dalších sedm až osm let. Hanák ze svazu bytových družstev ale připomněl, že jen první fáze rekonstrukcí panelových domů bude trvat přibližně do roku 2020. Druhá fáze si podle něj vyžádá dalších deset až 15 let. Panelové domy vznikaly na území Česka od roku 1952. Poslední byly postavené v roce 1994. Nejstarším je tedy téměř 60 let, nejmladším kolem 15. Plánovaná životnost domu se uváděla kolem 30 až 40 let. Podle Hanáka ze svazu bytových družstev je zřejmé, že životnost hlavních železobetonových konstrukcí je mnohem vyšší. Avšak v případě částí domů, jako jsou například balkony, lodžie, římsy, bytová jádra, vnitřní rozvody nebo výtahy, jsou prý mnohé domy již dávno za zenitem. Vláda zvláště v minulém roce čelila kritice za krácení rozpočtu programu Panel. V souvislosti s hospodářskou krizí ale opravy panelových domů získaly nečekanou prioritu. Kabinetu to doporučila i Národní ekonomická rada vlády (NERV).

Ministerstvo financí počítá i s poklesem hrubého domácího produktu o dvě procenta. Zvažuje ale i variantu nulového růstu HDP. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl ministr financí Miroslav Kalousek. Předseda sociální demokracie Jiří Paroubek odhadl pokles letošního hrubého domácího produktu zhruba kolem pěti procent. Premiér Mirek Topolánek pak v televizi Prima uvedl, že lidi v Česku kvůli hospodářské krizi nečekají lehké časy. Podle něj je třeba se na tuto situaci připravit, rozhodně to ale není důvod pro hysterii. Podle Topolánka v současné době nelze odhadovat další vývoj. Premiér připomenul, že například Světová banka ještě na podzim předpovídala Česku na letošní rok více než tříprocentní růst. Situace je podle Topolánka turbulentní a nebezpečná v tom, že vytváří prostor pro "populisty nejrůznějšího typu", kteří "vám budou říkat, že ekonomika klesne až o pět procent". Taková vyjádření premiér pokládá téměř za šíření poplašné zprávy.

Ministr Kalousek pro pondělní vydání deníku Mladá fronta Dnes uvedl, že stát by si mohl v příštích letech na financování deficitu od domácností půjčit až 140 miliard korun. Dluhopisy určené obyvatelstvu, u nichž bude garantovat každoroční výnos několik procent, zřejmě tří- až čtyřprocentní, a jejich zpětný odkup, kdykoliv o to majitel dluhopisu požádá, chce začít vydávat ještě letos. Kalousek zároveň řekl, že jedním z cílů dluhopisového programu je přimět banky, aby poskytovaly více úvěrů. Lidé si tak podle něj budou moci vybrat, zda nechají peníze v bance, anebo je zhodnotí prostřednictvím státních dluhopisů. "Trápí mě, že nadpoloviční část zisku českých bank není z úvěrového byznysu, ale z poplatků. Snažit se s tím bojovat administrativně nemá smysl, to už zkoušelo několik socialistů a všichni si na tom vylámali zuby. Já mám v plánu emitovat dluhopisy pro domácnosti s pevně garantovaným úrokem," uvedl ministr.