Zprávy | Z archivu rubriky


Kandidátku Strany zelených (SZ) do voleb do Evropského parlamentu povede náměstek ministra životního prostředí Jan Dusík. Zvolila ho republiková rada strany. ČTK to sdělila bývalá první místopředsedkyně zelených Dana Kuchtová. Z druhého místa bude o křeslo v europarlamentu usilovat poslankyně Kateřina Jacques, ze třetího pak šéf poslaneckého klubu SZ Přemysl Rabas. První čtveřici kandidátů do eurovoleb doplnila socioložka Jiřina Šiklová. Páté místo obsadil dosavadní europoslanec Milan Horáček.

Na prvních pěti místech kandidátky se podle Kuchtové neumístil nikdo z členů strany, kteří podepsali letošní tzv. Demokratickou výzvu. Neumístil se tak zahraniční odborník zelených Jiří Čáslavka, nedostal se na ni ani Petr Šlegr, který se ucházel šesté až 13. místo. Předsedkyně stranické frakce Kuchtová pak novinářům řekla, že je tento neúspěch mrzí, ale výslednou kandidátku zelených nehodlají nijak bojkotovat. Druhý předseda Demokratické výzvy Martin Čáslavka považuje rozhodnutí za nerespektování výsledků prvního kola primárních voleb. Odhlasovala je republiková rada, která je podle jeho slov "pod totální nadvládou a pod diktátem" Martina Bursíka. Novináře na krátkém briefingu členů frakce informoval, že se v pátek večer setkal spolu s Kuchtovou s Bursíkem a prvním místopředsedou strany Ondřejem Liškou. Od nich prý obdrželi nabídku, že pokud se chtějí stát součástí kandidátky na předních místech, musí do sobotního rána zrušit frakci. "Toto jsme odmítli a výsledek jste viděli nahoře," dodal. Připomněl přitom, že v prvním kole se celkovými devíti nominacemi (do první pětice a na další místa) umístil jeho bratr Jiří, který jich tak získal stejně jako Jacques a Rabas. Zelení byli poslední parlamentní stranou, která ještě neměla vybrané své kandidáty pro evropské volby. Do voleb, ve kterých půjde o obsazení 22 českých mandátů v EP, zbývají zhruba tři měsíce. Při podzimních volbách do krajů zelení neuspěli. Kdyby šlo o sněmovní volby, své postavení by s výsledkem 3,15 procenta neobhájili.

Český premiér Mirek Topolánek před mimořádným nedělním summitem Evropské unie vyzval šéfy států a vlád sedmadvacítky k jednotnému postupu ve finanční krizi a dodržování pravidel jednotného vnitřního trhu. "Evropa překoná krizi jen tehdy, budeme-li postupovat koordinovaně a chovat se podle pravidel společenství," uvedl v prohlášení českého předsednictví EU, které mimořádnou schůzku svolalo. "Musíme co nejvíce využít příležitostí, které nabízí mezinárodní trh, musíme z nich učinit hlavní sílu oživení, podpořit ekonomický růst a zaměstnanost. Na nedělním neformálním summitu bychom měli dále uznat, že pro účinnost fiskálních stimulů přijímaných členskými státy je klíčové uvolnění zamrzlých úvěrových toků," uvedl v prohlášení českého předsednictví a podtrhl zachování principu solidarity uvnitř EU. ČTK má k dispozici i část návrhu závěrečného prohlášení summitu, a rovněž z něj plyne, že schůzka by měla vyzvat k dodržování pravidel vnitřního trhu. Návrh závěrečného prohlášení ukazuje, že by se unie mohla dohodnout, že bude co možná nejvíce využívat jednotný unijní trh jako motor oživení na podporu růstu a zaměstnanosti. Z obecného textu vyplývá, že by měl summit nejen uznat důležitost odblokování úvěrových toků, ale "zajistit, aby snahy a opatření uvnitř EU nalezly odpovídající odezvu na mezinárodní úrovni". V souvislosti s působením krize na evropské ekonomiky přicházejí země bloku ze záchrannými balíčky či injekcemi do průmyslu. Vzbuzují tím obavy, aby některá opatření nešla příliš daleko a nevedla k ochranářství. Právě jasné ne protekcionismu by chtěli Češi na summitu slyšet. Text závěrečného prohlášení se ale může měnit.