Zprávy | Z archivu rubriky


Vláda schválila balíček protikrizových opatření. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval premiér Mirek Topolánek. Materiál, který vzešel z Národní ekonomické rady vlády, počítá například se slevou na sociálního pojištění, zrychlením odpisů nebo osvobozením malých podniků a podnikatelů od placení záloh daně z příjmu. Balíček naopak neobsahuje zavedení švarcsystému nebo šrotovné. "Hlavním úkolem Národního protikrizového plánu vlády je zmírnění růstu nezaměstnanosti a udržení stability veřejných financí. Zhruba polovina opatření byla realizována od září loňského roku do nynějška, proto odmítáme, že vláda zaspala," uvedl Topolánek. Celkové přímé výdaje na protikrizová opatření činí podle premiéra 1,9 procenta hrubého domácího produktu, což je kolem 70 miliard korun, dalších 22 miliard vyplývá z odpuštění placení záloh na dani z příjmu. Schválené návrhy se dále týkají například snížení poplatků na železnici o pětinu, zajištění regionální dopravy, garancí za úvěry Českomoravské záruční a rozvojové banky, zateplování budov nebo investic do vědy a výzkumu.

Opoziční sociální demokracie považuje vládní protikrizový plán za nedostatečný. Podle ČSSD tento plán stejně jako letošní státní rozpočet vychází z nereálných předpokladů o vývoji ekonomiky v letošním i příštím roce. Vláda podle ČSSD nepochopila hloubku problému, kterému čelí česká ekonomika, a její plán letošní vývoj ekonomiky fakticky neovlivní. Přijatá opatření jsou mělká a vláda s nimi přichází pozdě, prohlásil na dnešní tiskové konferenci ČSSD její stínový ministr financí Bohuslav Sobotka.

"Schválený balík opatření je pravděpodobně tím nejlepším, co v dané situaci a s existujícími omezeními zdrojů lze uplatnit. Opatření nemohou uchránit ekonomiku před recesí, dodají jí ale určitou flexibilitu, aby mohla rychle zareagovat tehdy, až dojde k oživení poptávky na exportním trzích," uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Mezinárodní lyžařská federace (FIS) vyhlásila při mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci nulovou toleranci dopingu. Nový antidopingový program má být při tuzemském šampionátu nejrozsáhlejší v historii vrcholných akcí s výjimkou zimních olympijských her. Připraveny jsou kontroly medailistů i náhodné krevní testy běžců a sdruženářů před závody.

V Liberci pracuje všech 800 policistů, kteří přijeli do bezmála stotisícového města kvůli zajištění bezpečnosti a dopravy při mistrovství světa v klasickém lyžování. ČTK to řekla mluvčí severočeské policie Jarmila Hrubešová. Do Liberce přijeli policisté z Německa a v úterý přicestují také policisté z Polska. Pomohou především v dopravě. V Liberci se lidé při šampionátu setkají také s 300 neozbrojenými vojáky v polních stejnokrojích s páskou s nápisem policie na rukávech. Policejní opatření potrvají v Liberci až do 2. března.

Rozdělení kompetencí mezi Policií ČR a Českomoravským fotbalovým svazem (ČMFS) obsahuje smlouva, kterou podepsali předseda ČMFS Pavel Mokrý a policejní ředitel Oldřich Martinů. Podle ní se budou obě strany řídit už od víkendového startu první ligy. Smlouva řeší, jak reagovat na nový Zákon o Policii ČR, který platí od nového roku. Ten mimo jiné vylučuje, že by policisté suplovali pořadatele na sportovních utkáních, a řeší i náhrady spojené s případným zásahem.

Fotbalový brankář Anderlechtu Brusel Daniel Zítka, který si na přelomu listopadu a prosince přivodil zlomeninu lýtkové kosti na levé noze a těžké zranění kotníku, si pochvaluje dosavadní průběh rekonvalescence. Český reprezentační gólman v minulém týdnu úspěšně prošel další ze série prohlídek a lékaři mu povolili intenzivnější rehabilitaci. Za dva týdny se definitivně zbaví berlí a pak opět začne pomalu běhat.

Nejlepší český tenista Radek Štěpánek se díky triumfu na turnaji v San Jose, kde zdolal Američana Mardyho Fishe 3:6, 6:4 a 6:2, posunul z jednadvacátého na devatenácté místo žebříčku ATP. Třicetiletý tenista je tak v pořadí pro nasazování do turnajů postaven nejvýše od 21. července 2008, kdy byl osmnáctý. Štěpánek v San Jose společně s Němcem Tommym Haasem zvítězil i ve finále čtyřhry, kterou hraje spíše sporadicky. Díky tomu v deblovém žebříčku vylétl o 123 míst na 208. pozici.