Zprávy | Z archivu rubriky


Poslanecká sněmovna schválila působení českých vojáků v zahraničí v letošním roce. Pro nakonec hlasovali také čtyři poslanci opoziční sociální demokracie. Ukončili tak období nejistoty, kdy hrozilo, že by se stovky českých vojáků v zahraničí musely do počátku března vrátit domů. Náčelník generálního štábu české armády Vlastimil Picek rozhodnutí poslanců přivítal. Nejvíce českých vojáků tak zůstává hlavně v Kosovu a Afghánistánu. Zda budou mise schváleny, nebylo do poslední chvíle jasné. Hlasování těsně předcházela schůzka premiéra Mirka Topolánka (ODS) a šéfa poslanců ODS Petra Tluchoře s lídrem nejsilnější opoziční ČSSD Jiřím Paroubkem a šéfem poslaneckého klubu této strany Bohuslavem Sobotkou. Ten pak oznámil, že pro poslance sociální demokracie už neplatí dosavadní závazek mise odmítnout. Přesto upravený plán, jehož původní podoba byla sněmovnou zamítnuta v prosinci, získal jen 105 hlasů od 185 přítomných poslanců. Pro byli všichni zákonodárci vládní koalice, nezařazení poslanci a také Jan Hamáček, Zdeněk Jičínský, Miroslav Svoboda a Antonín Seďa z ČSSD. Ostatní sociální demokraté byli stejně jako všichni komunisté proti plánu misí, nebo se hlasování zdrželi, jako předseda ČSSD Paroubek. Vláda potřebovala pro souhlas s misemi hlasy nejméně 101 poslanců, hlasy ze sociální demokracie byly spíše pojistkou. Mise totiž podpořily také Olga Zubová s Věrou Jakubkovou, přestože sněmovna nevyhověla jejich podmínce hlasovat o každé z misí zvlášť. "Je to velmi dobrá zpráva," reagoval pro ČTK náčelník generálního štábu Vlastimil Picek. Kdyby armáda musela realizovat na papíře připravený plán ukončení misí bylo by to podle něj velmi složité a finančně náročné.

Svébytnou kulturu indonéského ostrova Nias, jak ji na konci 19. století poznal český cestovatel Pavel Durdík, představuje Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur v Praze. Jeho sbírky tak rozšířily současnou expozici Austrálie a Oceánie o další výstavní sál, který bude i do budoucna věnován indonéským kulturám. Durdík vytvořil jedinečnou kolekci 1100 exponátů, z nichž pracovníci muzea do nové expozice zařadili více než čtvrtinu. Na tiskové konferenci před vernisáží zaznělo, že patří do jedné z největších a nejucelenějších sbírek niaské megalitické kultury na světě. Návštěvníci se mohou seznámit s různorodými aspekty života místních obyvatel; od každodenních činností až po válečnické záležitosti a náboženské rituály. "Indonéské sbírky Náprstkova muzea čítající na čtyři tisíce předmětů nejrůznějšího charakteru začaly vznikat už za života zakladatele muzea Vojty Náprstka. Právě Durdíkovy sběry z let 1877 až 1883 jsou jejich nejvýznamnější částí," uvedla vedoucí asijského oddělení Náprstkova muzea Dagmar Pospíšilová.

Pavel Durdík (1843-1903) byl českým lékařem, překladatelem a publicistou. Díky dlouhodobému pobytu na ostrově Nias v se mu podařilo vytvořit jedinečnou sbírku s jasným záměrem představit ji české veřejnosti v muzeu Vojty Náprstka. Vystavením sbírky po více jak stovce let vzdává muzeum poctu sběrateli i Náprstkovi, který jako mecenáš vznik sbírky inicioval. U příležitosti otevření nové expozice vydalo Náprstkovo muzeum na kompaktní desce snímky nejen předmětů vystavených v expozici, ale i celé Durdíkovy sbírky.

Liberecký krajský soud ve středu opět zprostil bývalé manažery Agroplastu Petra Perničku a Zbyňka Švejnohu obžaloby z nelegálního obchodování se zbraněmi. Hrozilo jim až osm let vězení. Svoji vinu od začátku popírali. Soudkyně Olga Fričová řekla, že se sice objevily indicie o tom, že Pernička prováděl i méně legální obchody se zbraněmi, důkazy proti němu ale netvoří ucelený, nepřerušovaný řetězec. Obžaloba tvrdila, že Agroplast v letech 1994 až 1999 obchodoval se zbraněmi bez povolení a licence. V případu hrál důležitou roli ruský trh. Státní zástupce se zmiňuje o jednom nelegálním obchodu, při němž firma vyvezla protiraketový systém za 70 milionů dolarů. Koupila jej obchodní společnost zastupovaná jihokorejským občanem. Na Agroplast americká vláda uvalila přísné sankce kvůli podezření z prodeje 40 bojových letounů MiG-21 do Severní Koreje. Americké tajné služby se zabývaly i možnými kontakty Agroplastu na dodávky protiletadlových komplexů a náhradních dílů ke stíhačkám do Íránu. Bezpečnostní informační služba podle Mladé fronty Dnes zjistila, že v Česku operovala jedna z nejvýznamnějších mezinárodních skupin pašeráků zbraní a Agroplast jí dělal prostředníka. Čeští obchodníci údajně vyvezli jen do Íránu několik desítek tanků a raketové systémy S-300 a obrat z nelegálních obchodů dosahoval stovky milionů dolarů. Podíleli se na nich také lidé z liberecké firmy, řekl před lety MfD zdroj z BIS.

Český vicepremiér Alexandr Vondra se ohradil proti spekulacím o schopnostech českého předsednictví, které se objevovaly v posledních dnech ve francouzském tisku blízkém tamní vládě. Rýpnul si současně také do Paříže a prezidenta Nicolase Sarkozyho. Vondra ve Štrasburku, kde se účastnil jako zástupce českého předsednictví EU zasedání Evropského parlamentu, před novináři nejprve připomněl listopadová slova francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho, který podle něj řekl, že zatímco Francie jedná, Německo přemýšlí. "My dnes prohlašujeme: Zatímco Francie srší gejzíry nápady a zamýšlí organizovat jeden summit za druhým, české předsednictví tvrdě pracuje, aby alespoň některé z těchto nápadů byly dotaženy do konce, aniž by v Evropské unii došlo k všeobecném rozvalu veřejných financí," dodal vzápětí Vondra.

Například francouzský provládní deník Le Figaro v pondělí napsal, že EU je pod českým předsednictvím němá. Předností českého prezidenta Václava Klause, euroskeptika, který se ochotně představuje jako disident Evropy, je zase podle listu jeho upřímnost. S odzbrojující jistotou řekl, že během šestiměsíčního českého předsednictví se nebude nic dít. A opravdu, Evropa je již měsíc němá, napsal Le Figaro. Tento deník je v českých diplomatických kruzích označován za "hlásnou troubu" francouzské vlády. O víkendu se zase do českého předsednictví EU, které navázalo na francouzské půlroční šéfování bloku ve druhé polovině loňského roku, zase "obul" deník Le Monde. Uvedl, že Sarkozy chce kvůli přetrvávající finanční krizi uspořádat ve druhé půlce února mimořádný summit šéfů států a vlád zemí se společnou měnou euro. Francie prý považuje české předsednictví i Evropskou komisi za příliš pasivní na to, aby situaci řešily, napsal Le Monde. Paříž to ale oficiálně nepotvrdila.