Zprávy | Z archivu rubriky


V krajských zdravotnických zařízeních nemusejí lidé od neděle 1. února platit regulační poplatky, přesto řada lidí této možnosti nevyužila a zaplatila. Poměrně mnoho pacientů odmítlo darovací smlouvu od kraje v Českých Budějovicích. Většina pacientů platila i v nemocnicích v Karlovarském kraji. Ve Zlínském kraji se novinka nijak neprojevila, kraj totiž zrušil jen část poplatků. Středočeský kraj hradí poplatky za pacienty ve svých zdravotnických zařízením už od ledna, naopak v Praze si musí i nadále hradit poplatky všichni pacienti sami.

Lidé nemusí poplatky platit, pokud souhlasí s tím, že je za ně uhradí kraj. Musí ale vyplnit darovací smlouvu a poplatek si pak nechají od kraje uhradit jako dar. Výjimkou je Plzeňský kraj, kde lidé zaplatit musí a pak mohou požádat o vrácení peněz na bankovní účet nebo složenkou. Hrazení poplatků krajem se netýká fakultních nemocnic, protože to jsou státní zařízení. Na zrušení poplatků se dohodla Asociace krajů ČR. Kraje vedené ČSSD ale zvolily různé varianty. Například v nemocnicích Moravskoslezského kraje se dál platí za hospitalizaci a pohotovost, Karlovarský kraj zase ve svých zařízeních hradí poplatky jen za pacienty, kteří mají české občanství a bydliště na území kraje.

V Českých Budějovicích využili možnost neplatit poplatky především rodiče malých dětí, studenti a důchodci. Na chirurgické ambulanci ale do 15:30 darovací smlouvu od kraje využilo jen deset pacientů z 50. Regulační poplatky uhradila i naprostá většina pacientů, kteří vyhledali pohotovosti v nemocnicích vlastněných Karlovarským krajem. V náchodské nemocnici do 13:00 odmítla dar kraje polovina lidí, konkrétně 32 z 62 pacientů. Také na dětské pohotovosti v Liberci uhradila poplatky zhruba polovina rodičů. Asi třetina lidí v neděli dopoledne dobrovolně zaplatila za ošetření na pohotovosti v krajských nemocnicích na Vysočině.

Zato v osmi jihomoravských nemocnicích se většina lidí nechala ošetřit zadarmo. Například ve Znojmě ze 40 příchozích poplatek zaplatily pouze dvě maminky, které přišly se stonajícími dětmi. Darovací smlouvu po ošetření na pohotovosti podepsala také většina lidí v krajských nemocnicích v Prostějově, Šternberku a Přerově.

V Plzeňském kraji, který na rozdíl od jiných regionů zvolil složitější postup, chtěla poplatky zpětně vrátit jen část pacientů. Oslovení lékaři i zdravotníci v tomto kraji se shodli na tom, že opatření pro ně znamená zdržení a administrativní zátěž. I když v nemocnicích jsou letáky a darovací smlouvy, které mohou lidé před vstupem do ordinace vyplnit, zdravotníci musejí pacientům vysvětlovat celý postup, jak dostanou peníze zpět.

Na chodu nemocnic ve Zlínském kraji se novinka zatím nijak neprojevila, nabídky hejtmanství dosud téměř nikdo nevyužít nemohl. Kraj zrušil jen část poplatků. Od poplatků jsou osvobozeni všichni v nemocničních ambulancích, peníze za hospitalizaci uhradí hejtmanství jen za děti do 18 let a seniory nad 70 let. Za pohotovosti, které byly otevřeny, se i nadále platí.

Při libereckém mistrovství světa v klasickém lyžování se postarají o bezpečnost také vojenští specialisté na boj se zbraněmi hromadného ničení. Liberecká 31. brigáda radiační, chemické a biologické ochrany poskytne pro šampionát dva chemické odřady - malé, ale vysoce profesionální jednotky se špičkovou výbavou. Působí mimo jiné v mezinárodních silách při misi ISAF v Kábulu. V nepřetržité pohotovosti bude i zvláštní tříčlenné družstvo na monitorování otravných látek, řekl ČTK mluvčí brigády David Tomčík. Liberečtí vojáci chránili v roce 2004 před teroristickými útoky letní olympijské hry v Aténách nebo summity NATO v Istanbulu a v lotyšské Rize.

Při šampionátu nasadí 31. brigáda 150 svých příslušníků - mužů i žen. Dalších 150 vojáků přijede do Liberce z jiných českých útvarů. Na mistrovství světa je lidé uvidí v polních stejnokrojích, takzvaných maskáčích, a beze zbraní. Jejich pravomoc se neliší od pravomocí běžných pořadatelů, jsou však lépe vycvičeni na zvládání kritických situací nebo výtržností. "Vojenské stejnokroje navíc vzbuzují větší respekt než civilní oblečení," upozornil Tomčík. Mistrovství světa v Liberci se koná do 18. února do 1. března. Kvůli bezpečnosti účastníků a diváků při něm policie nasadí i 120 takzvaných těžkooděnců. Vedle speciálně vycvičených a vybavených příslušníků pořádkové jednotky se o bezpečnost ve stotisícovém městě a okolí postará dalších asi 700 policistů. V druhé polovině února do Liberce dorazí také policisté z Polska a z Německa.

Brněnský Klokánek pro děti v tísni se po loňské krizi stabilizoval. Zaměstnanci zařízení Fondu ohrožených dětí už dostávají výplaty včas a zařízení je také naplněno. ČTK to řekla nová vedoucí Zuzana Blažková. Šestatřicetiletá inženýrka ekonomika nahradila Dittu Pokornou, která loni odešla k jihomoravské policii. Podle Blažkové Klokánek i po krizi funguje dál tak, aby naplnil své poslání pomoci týraným dětem a dětem v tíživé situaci. "Finanční obtíže, které byly, byly doplaceny. Co se týká kapacity, jsme naplněni," řekla Blažková.

Brněnský Klokánek otevřel fond v prosinci 2006 v budově bývalé školky v městské části Líšeň. Tamní "tety", které se střídají v péči o děti v malých bytových buňkách, pečovaly i o děti z mediálně známých kauz. Do Klokánku se dostali týraní bratři Ondřej a Jakub známí z takzvané kuřimské kauzy. Žily tam také sestry Kristýna a Abigail Velické, které údajně týral jejich otec. Otec nakonec dosáhl přemístění dívek do jiného zařízení, měl dojem, že je pracovnice Klokánku proti němu popouzejí. Fond ohrožených dětí a pracovnice Klokánku si v minulosti za péči o děti vyslechly i kritiku. V souvislosti s případem Velických jim sociální pracovnice vytkly přílišnou vstřícnost k médiím. Novináři mluvili přímo s dívkami Velickými. Předsedkyně fondu Marie Vodičková tehdy uznala, že obecně by novináři s dětmi v zařízení mluvit neměli. Případ Velických byl ale podle ní výjimečný.

Premiérou pořadu dirigenta a hudebního vědce Andrease Kröpera Věž plzeňská v plamenech začal 29. ročník největšího hudebního festivalu v Plzni Smetanovské dny. Vícežánrová přehlídka nabídne až do 2. března téměř dvacítku koncertů různých hudebních žánrů a doprovodný program. Loni navštívilo Smetanovské dny kolem 6500 lidí.

Pořad Věž plzeňská v plamenech přibližuje události a život Plzně kolem roku 1835. V tomto roce vyhořela po dvojím úderu blesku věž chrámu svatého Bartoloměje. Na to pak ve svých dílech reagovali tehdejší místní umělci. Kröper na základě dochovaných dokumentů napsal divadelní scénu, jejíž součástí jsou i některé staré plzeňské básně a písně ze starých archivů. V tomto projektu mapuje málo známou historii Plzně a dokazuje, že město žilo bohatým hudebním životem ještě před příchodem Bedřicha Smetany.

Smetanovské dny jsou koncipovány do tří linií - jedna se věnuje Bedřichovi Smetanovi. V tomto bloku například zazní opera Viola, jež byla posledním dílem, na kterém Smetana pracoval před smrtí. Patnáctiminutový fragment uvedlo naposledy plzeňské velké divadlo 28. dubna 1948, nyní ho nastudovali posluchači konzervatoře. Další linií festivalu jsou mimořádné akce a koncerty. Patří sem koncert mezzosopranistky Dagmar Peckové, dále společný koncert skupiny AG Flek a Roberta Křesťana s Druhou trávou, vystoupení Zuzany Lapčíkové s cimbálovou hudbou nebo projekt Illustratosphere zpěváka Dana Bárty. Třetím tématem festivalu je Tělo a tělesnost. Na mezioborovém vědeckém sympoziu se budou literární vědci, historici umění a filosofové zabývat tímto motivem v kultuře 19. století.

Česká lékárnická komora (ČLnK) tvrdí, že 94 procent jejích členů bude nadále vybírat regulační poplatky. Uvedla to v tiskovém prohlášení. Komora reagovala na výzvu Grémia majitelů lékáren, které tento týden doporučilo lékárnám nevybírat regulační poplatky a požadovat jejich úhradu od jednotlivých krajů. Podle komory nevybírání poplatků poškodí především pacienty, lékárny totiž budou muset zdražit, aby kompenzovaly své finanční ztráty. Grémium tento týden uvedlo, že chce podat žalobu o náhradu způsobené škody kvůli tomu, že lékárny zřizované kraji od 1. února poplatky nevybírají. Podle ČLnK jako stavovské organizace sdružující všechny lékárníky a farmaceuty ale lékárny, které poplatky nevybírají, vystavují právním rizikům nejen sebe, ale rovněž své pacienty. Zákon o zdravotním pojištění totiž ukládá pacientům poplatek zaplatit. "Žádný ze způsobů, kterými se jednotlivé subjekty snaží obejít ustanovení tohoto zákona a nevybírat regulační poplatky, nemůže být v konečném důsledku nikdy legální," konstatovala ČLnK.

ČLnK tvrdí, že řada lékáren, které poplatky nevybírají, připravuje výrazné zdražení celého sortimentu. "Musí tak kompenzovat ztráty zaviněné právě absencí příjmů z poplatků. Potvrdily se tak naše obavy, že budou v konečném důsledku poškozeni pacienti," uvedla ČLnK. Dodala, že pacienti by si proto měli ověřit, jestli ušetřených 30 korun za poplatek nezaplatí v několikanásobně vyšších doplatcích a cenách dalších léčiv.

Česká hokejová reprezentace se bude muset na nadcházejících Švédských hrách obejít bez největší hvězdy Jaromíra Jágra. Hráč ruského Omsku se trenérovi národního týmu Vladimíru Růžičkovi omluvil ze zdravotních důvodů. Kvůli chřipce nenastoupil ani v nedělním zápase Kontinentální ligy. Místo Jágra byl do reprezentace povolán karlovarský útočník Petr Kumstát. Zejména díky možnosti vidět Jágra přitom čeští fanoušci vyprodali čtvrteční zápas v Praze, v kterém se Česko utká v zahajovacím utkání třetího dílu seriálu Euro Hockey Tour s Finskem. Do Stockholmu, hlavního dějiště turnaje, se český tým přesune až v pátek a následně se o víkendu utká se Švédskem a Ruskem.

České rychlobruslařky Karolína Erbanová, Andrea Jirků a Martina Sáblíková vyhrály stíhací závod družstev v rámci Světového poháru v Erfurtu. Svěřenkyně Petra Nováka si dojely v novém národním rekordu 3:05,32 nejen pro jistotu startu na letošním mistrovství světa, ale i pro celkové vítězství v třídílném seriálu. Tým českých rychlobruslařek tak dosáhl největšího úspěchu ve své krátké historii, v Erfurtu startoval teprve potřetí. V minulých závodech SP obsadily mladé reprezentantky sedmé a šesté místo.

Jakub Janda vyhrál i druhý závod Kontinentálního poháru skokanů na lyžích v Titisee-Neustadtu. Po sobotním triumfu v neděli zvítězil o sedm bodů před Rolandem Müllerem z Rakouska. Průběžné pořadí seriálu nadále vede Lukáš Hlava.

Zdeněk Štybar obhájil na mistrovství světa v cyklokrosu stříbrnou medaili. V závodu kategorie elite ho v nizozemském Hoogerheide porazil pouze Belgičan Niels Albert. Z dalších českých jezdců obsadil Petr Dlask 17. místo, hned za ním skončil Kamil Ausbuher a Radomír Šimůnek projel cílem jako šestadvacátý.

Česká lyžařka Šárka Záhrobská obsadila v superobřím slalomu v Garmisch-Partenkirchenu 24. místo a potřetí v této sezoně bodovala. V závodu Světového poháru zaostala o sekundu a 86 setin za vítěznou Američankou Lindsey Vonnovou, která vyhrála i páteční slalom. Nejlepším výsledkem Záhrobské v sezoně v této disciplíně tak zůstává osmnáctá příčka z Lake Louise. Další česká reprezentantka Klára Křížová na body nedosáhla, s mankem 4,18 sekundy skončila v páté desítce.