Zprávy | Z archivu rubriky


Česká hokejová reprezentace se představí na únorových Švédských hrách podle předpokladů i s útočníkem Jaromírem Jágrem. Opora ruského Omsku nechybí v nominaci trenéra Vladimíra Růžičky. Na třetím turnaji seriálu Euro Hockey Tour se v reprezentačním dresu neobjeví žádný nováček.

Až desátá série penaltového rozstřelu rozhodla o postupu fotbalistů Sparty Praha do finále Novoročního turnaje v Hongkongu. Semifinálový duel proti korejskému mistru Suwon BlueWings skončil bez branek, a tak rozhodly penalty, v nichž pražský celek poslal do čtvrtečního finále přesnou střelou brankář Jaromír Blažek. Sparťané mohou navázat na vítězství, které v turnaji zaznamenali v roce 1990 jejich předchůdci a v roce 2000 česká reprezentace.

Šárka Záhrobská obsadila v superobřím slalomu v Cortině d´Ampezzo 27. místo a po nedělní diskvalifikaci v obřím slalomu si do Světového poháru připsala čtyři body. Lyžařky nyní čekají před začátkem mistrovství světa ještě dva závody SP v Garmisch-Partenkirchenu: v pátek se tam pojede slalom, o den později super-G. Šampionát ve Val d'Isere začne 3. února.

Osmnáct cyklokrosařů bude reprezentovat Českou republiku na světovém šampionátu, který se uskuteční 31. ledna a 1. února v Hoogerheide v Nizozemsku. Jedničkou dnes zveřejněné nominace je Zdeněk Štybar, třetí muž současného světového žebříčku a zároveň třetí cyklokrosař v pořadí Světového poháru, který skončil v neděli v Miláně. V Hoogerheide bude obhajovat stříbrnou medaili z loňského MS v Trevisu. Vedle něj nastoupí na start v kategorii elite Radomír Šimůnek, Petr Dlask, Kamil Ausbuher, Martin Bína a Martin Zlámalík. Největší českou nadějí v kategorii do 23 let je čtvrtý z celkového hodnocení SP Ondřej Bambula, v ženách šestá Pavla Havlíková.

Před svou zatím nejnáročnější sezonou stojí brněnský automobilový závodník Vladimír Hladík. Vedle společné obhajoby loňského titulu se Zdeňkem Dudou ve vytrvalostních závodech ve třídě do 2000 ccm s vozem Renault Clio bude Hladík startovat premiérově ještě v evropském seriálu FIA GT4. Hladík je šéfem týmu TechFuture, který nasadí do domácího seriálu ještě druhý vůz Renault Clio. Seriál mezinárodního mistrovství republiky v divizi 4 má v termínovém kalendáři šest závodů: tři se pojedou na Masarykově okruhu v Brně a tři na autodromu v Mostu.

Američanka Nykesha Salesová posílí pro zbytek sezony tým basketbalistek ZVVZ USK Praha. Dvaatřicetiletá křídelní hráčka, která před třemi lety pomohla konkurenčnímu Gambrinusu Brno k vítězství v Eurolize, se k vysokoškolačkám připojí během února poté, co Pražanky odehrají první kolo play off Evropské ligy proti Spartaku Moskva. Po něm totiž v USK skončí další americká střelkyně Swin Cashová, kterou čeká operace zad. Vedení USK se Salesovou počítá především jako s posilou na play off v české lize, postup v Eurolize přes ambiciózní Spartak Moskva by totiž byl prvotřídní senzací.

První Čech Václav Vojtěch se do Antarktidy před osmi desítkami let podíval jako topič na americké lodi, ačkoliv byl odborník přes geografii. Dnes čeští vědci na návštěvu nejjižnějšího kontinentu nemusí cestovat inkognito. Už tři roky provozují na severním pobřeží ostrova Jamese Rosse vlastní polární stanici. Odborníci z českých univerzit a vědeckých ústavů tam zkoumají vznik a rozšiřování života na území bez ledu. Češi na ostrově Jamese Rosse z nejrůznějších stránek mapují asi 150 kilometrů čtverečních území a výsledky své práce už s úspěchem publikovali. Před vydáním je geologická mapa sledovaného území, připravuje se geomorfologická mapa, zpracovávána je problematika klimatu, kde je speciální pozornost věnována záření.

Vůbec prvním Čechem v Antarktidě byl v roce 1929 Václav Vojtěch, rodák ze Skřivan u Nového Bydžova. Přestože vystudoval zeměpis a dějepis a toužil se zúčastnit polární výpravy jako vědec, s americkým admirálem Richardem Evelynem Byrdem odjížděl pouze jako topič. Přesto si splnil sen a 27. ledna 1929 při vykládání zásob konečně stanul na území Antarktidy. Po návratu do Československa Vojtěch studoval, trénoval a snažil se sehnat prostředky na vlastní polární výpravu. Dokonce si pořídil i letadlo a právě se chystal s profesorem Alešem Hrdličkou studovat polární klima a geologii na Aljašce. Osud však rozhodl jinak - při projížďce kánoí na Labi u Sadské se v srpnu 1932 Vojtěch převrhl a po úderu do hlavy utonul. V témže roce vyšla jeho kniha Námořníkem, topičem a psovodem za jižním polárním kruhem, která se stala bestsellerem. Prvním a zatím jediným Čechem, který stanul přímo na Jižním pólu byl v roce 1969 geolog a horolezec Josef Sekyra.

Sociální demokracie chce kvůli krizi zavést třicetiprocentní daň ze superhrubé mzdy pro lidi, kteří vydělávají více než 1,2 milionu korun ročně. Novinářům to řekl její stínový ministr financí Bohuslav Sobotka. Podle ředitelky společnosti Next Finance Markéty Šichtařové je zdanění lidí s vysokými příjmy čirý populismus, ale nikoli lék na krizi. "Je to jako léčit bolavý zub vitamínem C," řekla ČTK. ČSSD zároveň kvůli krizi chce mimo jiné zvýšit základní slevu na dani o 3600 korun ročně nebo letos jednorázově vyplatit 13. důchod starobním i invalidním důchodcům. Na důchody chce ČSSD vzít část peněz státu z loňské dividendy ČEZ. Strana také například chce zvýšit podporu v nezaměstnanosti.

Ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) v diskusním pořadu České televize prohlásil, že opatření sociálních demokratů jsou mimořádně nákladná. Stát by měl podle něj podporovat hlavně zaměstnanost. Brát peníze na důchody z dividendy ČEZ Kalousek odmítá s tím, že jde o peníze určené na podporu dopravní infrastruktury. U opatření, která by platila trvale, se podle něj dopady pohybují do 20 miliard korun ročně. Za dobrý označil Kalousek například návrh Mezinárodní obchodní komory na mimořádné ale dočasné zrychlení odpisů u vybraného majetku. Sobotka řekl, že pokud vláda přijde s návrhem na dočasné zrychlení odpisů u investic, pak ho sociální demokracie podpoří.

Předseda opoziční ČSSD Jiří Paroubek se postavil za poslance a Středočeského hejtmana Davida Ratha. Jeho věty v sobotních Lidových novinách (LN) o způsobu, jakým ekonomickou krizi své země vyřešil ve 30. letech minulého století německý kancléř Adolf Hitler, podle Paroubka média vytrhla z kontextu a ze souvislostí. Proti interpretaci, že vychvaluje nacistický režim, se v prohlášení opět ohradil i Rath osobně. Podle Paroubka je podobná interpretace naprosto absurdní, neboť část Rathovy rodiny byla za nacistické okupace tehdejšího Československa kvůli nacistické ideologii vyvražděna. Paroubek míní, že případ je součástí kampaně, kterou připravují lidé v médiích a "za nimi" stojící ministr vnitra Ivan Langer (ODS) a přítel premiéra Mirka Topolánka Marek Dalík.

V rozhovoru pro sobotní Lidové noviny Rath uvedl: "Hitler vyřešil krizi tak, že začal zbrojit, čímž dal lidem práci a nastartoval ekonomiku! On s tím vyhrál volby! Pak to tedy vyústilo ve válku... Liberální ekonomové na tohle zapomněli". Sociálnědemokratický program opatření proti hospodářské a finanční krizi Rath v rozhovoru obhajoval slovy: "Protože to má logiku - zvýšit lidem příjmy, dotlačit je, aby začali utrácet. Jak řešil krizi Adolf Hitler?" V prohlášení, které má ČTK k dispozici hejtman Středočeského kraje zopakoval, že média tato jeho slova dezinterpretují. "Nikdy jsem netrpěl, na rozdíl od vládních politiků v čele s Mirkem Topolánkem a jeho pravou rukou Markem 'Bormanem' Dalíkem, obdivem k režimu Adolfa Hitlera. Rath narážel mimo jiné na Topolánkův výrok: "Neočekávejte ode mě nic jiného než noc dlouhých nožů. Ta prostě přijde." Na setkání s podnikateli tak v červnu 2005 avizoval personální změny po případném volebním vítězství ODS. Topolánkovi blízký Dalík zase v novinovém rozhovoru použil přirovnání k Hitlerovu spolupracovníkovi Martinu Bormannovi. Rath zdůraznil, že nacistický režim jako nelidský a zločinecký zásadně odsuzuje.