Zprávy | Z archivu rubriky


Pohár UEFA a Superpohár, dva velké stříbrné skvosty, které okrášlily jeho životní rok v profesionální kariéře, ve čtvrtek v Praze představil fotbalista Radek Šírl. Záložník Zenitu Petrohrad domů přivezl ceněné trofeje jako vůbec první český hráč. Poháry v doprovodu ochranky doputovaly do Prahy z Ruska ve středu večer, v sobotu se vydají na další dalekou cestu až do Argentiny, kde se na ně už těší Šírlův spoluhráč z Petrohradu Alejandro Dominguez.

Hokejisté Plzně porazili v předehrávaném utkání 31. kola extraligy České Budějovice 3:2, když jim k úspěchu pomohly zejména dvě využité přesilové hry. Domácí tak vyhráli po dvou předešlých prohrách a minimálně do pátku se posunuli na páté místo v tabulce. Hosté naopak vyšli bodově naprázdno po třech výhrách a jsou dvanáctí.

Volejbalisté Dukly Liberec porazili v prvním osmifinálovém utkání Poháru CEV tým Budvanska Rivijera Budva 3:1 a mohou pomýšlet na postup do dalšího kola. Odveta v Černé Hoře se hraje za týden.

Volejbalisté Českých Budějovic neuspěli ani ve třetím utkání základní skupiny Ligy mistrů a ve středu na palubovce Dynama Moskva prohráli hladce 0:3 na sety. Ruský celek vede tabulku bez ztráty bodu.

Čeští florbalisté ve středu v Ostravě porazili ve svém posledním utkání v základní skupině mistrovství světa Itálii vysoko 12:2. Potvrdili tím druhé místo za suverénním Švédskem a postup do sobotního semifinále, v němž nastoupí proti Finsku.

Basketbalistky Gambrinusu Sika Brno zvítězily ve středečním utkání 9. kola Evropské ligy nad Rigou 83:76 a zajistily si postup do play off. Ještě pět minut před koncem byl stav nerozhodný 73:73, v nervózním závěru se prosadily zkušenější české mistryně.

Basketbalistky ZVVZ USK Praha v předposledním utkání základní skupiny Evropské ligy prohrály na půdě ruského Jekatěrinburgu vysoko 57:103, což byl málem jejich největší debakl v prestižní soutěži. Vysokoškolačky však stále mohou postoupit do play off, pokud příští středu porazí na domácí palubovce Gdyni.

V České republice se začínají objevovat části měst, ve kterých se soustředí obyvatelé s nižšími příjmy. Ghetta sice ještě nevznikají, lze však již hovořit o segregaci. Trend je silnější v mimopražských sídlech, první známky jsou však již patrné i v samotné metropoli. V rozhovoru pro ČTK to řekl vědecký pracovník Sociologického ústavu AV ČR Martin Lux. "Víc je to patrné mimo Prahu, zejména v chudších regionech, kde je například větší počet lidí bez práce," uvedl. Praha stále ještě může těžit z mimořádně silného ekonomického postavení, to se však prý může v budoucnosti změnit. "Co známe z Litvínova a dalších měst, je něco, co dřív nebo později přijde určitě i do Prahy," řekl Lux. Ke vzniku ghett, jaká existují ve Francii nebo Anglii, prý zatím ještě nedochází, přesto však je prý možné již hovořit o sociální segregaci. Například panelová sídliště se v Česku původně vyznačovala značnou sociální pestrostí. Tento trend se však začíná pomalu měnit. "Ze sídlišť se do roku 2005 stěhovaly pryč příjmově silnější a vzdělanější domácnosti a také mladší lidé," uvedl sociolog. Až do roku 2006, kdy poptávka po bytech vylétla raketově nahoru, tak obyvatelé sídlišť stárli. "Sociální struktura se měnila ve prospěch lidí s nižším příjmem a nižším vzděláním," poznamenal Lux. Zejména mimořádný loňský rok sice trend zastavil, podle odborníka to však pravděpodobně byla "labutí píseň" vzestupu panelových sídlišť.