Zprávy | Z archivu rubriky


Čeští florbalisté po sobotní snadné výhře nad Ruskem ve svém druhém utkání na mistrovství světa v ostravské ČEZ Aréně podlehli favorizovanému Švédsku 4:5. Zápas proti vítězům všech šesti dosavadních světových šampionátů sledovalo 8914 diváků, což je rekordní počet v historii tuzemského florbalu i maximum v základních skupinách MS. Další duel čeká svěřence trenéra Zdeňka Skružného v úterý proti Lotyšsku a bude se v něm rozhodovat o postupu do semifinále.

Česká štafeta běžců na lyžích bez Lukáše Bauera obsadila na Světovém poháru ve francouzském La Clusaz šesté místo. Závod na 4x10 km vyhráli Norové před Švédskem a domácí Francií. Po úvodních úsecích, které absolvovali Jiří Magál a Martin Jakš, figuroval český tým na druhé pozici se ztrátou necelých osmi sekund na vedoucí Nory. Milan Šperl následně klesl na čtvrtou příčku, ale dlouho držel kontakt s čelem závodu. Tempo neudržel až v závěru svého úseku a Martinu Koukalovi předával štafetu s téměř šestnáctisekundovým odstupem na první místo. Český finišman začal po předávce podklouznutím a pádem, poté se marně snažil stíhat vedoucí trojici Francie, Švédsko, Norsko.

Švýcarský skokan na lyžích Simon Ammann si dnes v třetím závodě sezony Světového poháru v Trondheimu připsal druhé vítězství. Nejlepší Čech Jakub Janda obsadil jedenácté místo a zopakoval svůj týden starý výsledek z Kuusama. Z českých skokanů bodovali stejně jako v předchozích dvou závodech Janda a Roman Koudelka. Nejzkušenější reprezentant Janda se dopoledne blýskl vítězstvím v kvalifikaci a po skocích 131 a 129 metrů ho od prvního umístění v první desítce v závodě SP od března roku 2007 nakonec dělilo jen šest desetin bodu. Koudelka obsadil 22. pozici, Jan Matura a Ondřej Vaculík do druhého kola pro 30 nejlepších nepostoupili.

Premiér Mirek Topolánek obhájil funkci předsedy ODS. Na vysočanském kongresu porazil pražského primátora Pavla Béma v poměru 284 ku 162 hlasům. Topolánek tak povede stranu další dva roky, v pátek se totiž pražské ODS nepodařilo prosadit zkrácení mandátu předsednictva na jeden rok. Delegáti kongresu dali současnému předsedovi důvěru přes drtivou porážku ODS v senátních a krajských volbách. Topolánek jim slíbil sjednotit stranu. Zavázal se také, že se poučí z chyb. Na první tiskové konferenci po svém znovuzvolení řekl, že se chce nyní věnovat hlavně přípravám na české předsednictví v EU. V té souvislosti mluvil také o dalších jednáních s předsedou opoziční ČSSD Jiřím Paroubkem. O možné toleranci kabinetu spolu začali jednat zhruba před měsícem.

Předsedové parlamentních stran Topolánkovi poblahopřáli k obhájení funkce v pořadu České televize. Předseda opoziční ČSSD Jiří Paroubek ČTK řekl, že očekával výraznější Topolánkovo vítězství nad jeho stranickým rivalem Pavlem Bémem. "Pokud vím, tak to bylo 60 na 40. Když jsem já dostal 60 procent hlasů, tak se říkalo, že to není žádný slavný výsledek. V České televizi dodal, že znovuzvolení Topolánka je důkazem, že ODS není ochotna provést skutečnou změnu. Dodal, že pokud ODS a menší vládní strany zablokují ve sněmovně hlasování o lisabonské smlouvě, opoziční ČSSD odstoupí od dohody s koalicí o spolupráci v době předsednictví EU.

V pražských Vysočanech se sešlo zhruba 300 příznivců krajně pravicové Dělnické strany (DS), kteří protestovali proti návrhu vlády tuto stranu zakázat. Na zhruba hodinovou akci, která se konala přímo naproti hotelu, v němž zasedá kongres ODS, dohlíželo pět stovek policistů. Demonstrace se obešla bez větších incidentů. Předseda Dělnické strany Tomáš Vandas ve svém projevu přirovnal současnou vládní garnituru ke komunistickému režimu, který také zakazoval opoziční názory. Vláda se prý snaží potlačit "skutečnou opozici v České republice", protože se zalekla výborných výsledků DS v říjnových krajských volbách. Ministra vnitra Ivana Langra (ODS) Vandas nazval hlavním nepřítelem DS, neschopným, zkorumpovaným a všehoschopným kariéristou a parazitem. Vandas dodal, že Dělnickou stranu, která chce Česko "čisté, bílé, bez parazitů a jiné verbeže", nikdo nezastaví. "Budeme kandidovat v evropských volbách, ať se to někomu líbí, nebo ne," uzavřel.

Policie na místě kontrolovala lidi, kteří na shromáždění přicházeli. Nad místem se vznášel i policejní vrtulník, v okolí se podle zpravodajky ČTK pohybovaly i obrněné vozy a policisté na koních. Na akci se přišel v civilu podívat i šéf pražské policie Martin Červíček. Dělnická strana na sebe v poslední době upozornila především v souvislosti s událostmi v Litvínově. Na tamějším sídlišti Janov trvají delší dobu spory mezi Romy a ostatními občany. Dělnická strana, která má podporu místních obyvatel, se netají svou averzí vůči Romům. Posledního pochodu na Janov, který vyústil v ostré bitvy stovek extremistů a policistů, se zúčastnilo zhruba 600 až 700 pravicových radikálů.