Zprávy | Z archivu rubriky


Český reprezentační gólman Petr Čech skončil osmý v anketě o nejlepší fotbalového brankáře za posledních 20 let. Vyhrál Ital Gianluigi Buffon. Výsledky vyhlásila Mezinárodní federace fotbalových historiků a statistiků (IFFHS), která od roku 1987 každoročně vybírá nejlepšího brankáře roku. Po sečtení umístění ve všech ročnících se nejlepším brankářem stal gólman Juventusu. Šestadvacetiletý Čech se v posledních pěti ročnících ankety, v níž hlasují odborníci z 85 zemí, pohyboval vždy mezi nejlepší čtveřicí. Za rok 2005 dokonce vyhrál. Při sečtení všech ročníků získal 44 bodů a za čtyřnásobným vítězem ankety Buffonem zaostal o 34 bodů.

Tomáš Berdych a Lucie Šafářová jako první z českých tenistů postoupili do druhého kola Australian Open. Dvacátý nasazený Berdych porazil ve třech setech 6:4, 6:4 a 6:3 Američana Robbyho Ginepriho, jeho přítelkyně Šafářová po setech 6:3 a 6:1 vyřadila turnajovou čtyřiadvacítku Sybille Bammerovou z Rakouska. S úvodním grandslamem sezony se hned po prvním zápase rozloučili Ivo Minář, Barbora Záhlavová-Strýcová a Petra Cetkovská. Minář nestačil na turnajovou patnáctku Stanislase Wawrinku ze Švýcarska. Záhlavová-Strýcová, podlehla Francouzce Stephanii Cohenové-Alorové a Cetkovská neuspěla v utkání s Novozélanďankou Marinou Erakovicovou.

Trenér Jan Bobrovský po dvanácti letech končí u ženské basketbalové reprezentace. Jeho nástupcem se stal Milan Veverka, Bobrovského asistent v mistrovském Gambrinusu Brno, který v červnu národní tým povede na mistrovství Evropy v Lotyšsku. "Být trenérem reprezentace je obrovsky zavazující, zvlášť po tom všem, co s týmem dokázal Jenda Bobrovský. Je to pro mě velká pocta, absolutní vrchol. Moc bych si přál, aby reprezentaci stejně braly i hráčky samotné," řekl Veverka. Sedmapadesátiletý kouč má smlouvu na dva roky s opcí na její případné prodloužení do olympiády v Londýně v roce 2012.