Zprávy | Z archivu rubriky


Vláda se na svém pondělním zasedání vrátí k návrhům zákonů o základních registrech a občanských průkazech, jejichž projednávání přerušila v prosinci. Návrhy z dílny ministerstva vnitra předpokládají, že veškeré potřebné údaje o českých občanech budou od počátku roku 2010 obsaženy ve čtyřech základních registrech, které budou přístupné orgánům veřejné správy i samotným občanům. Registr osob, registr obyvatel, registr územní identifikace, adres a nemovitostí a registr práv a povinností mají nahradit dosavadní systém nejednotných a často duplicitních databází různých úřadů. Údaje uvedené v registrech budou úředníci automaticky považovat za důvěryhodné a nebudou už muset ověřovat jejich platnost a správnost jinde. Občanům by tak například při stěhování na novou adresu odpadla povinnost hlásit změnu bydliště u několik státních institucí. Nově by změnu oznámili pouze jednou a ostatní úřady by si pak tuto informaci v příslušném registru samy vyhledaly. V souvislosti s vytvořením nových registrů by se měly začít vydávat také nové občanské průkazy bez uvedení adresy, rodného čísla či trvalého pobytu. Lidé totiž v registrech nebudou evidováni podle rodného čísla, které lze zneužít, ale podle takzvaných bezvýznamových identifikátorů, které budou přiděleny každé osobě. O nové doklady si podle ministerstva budou smět zažádat i osoby mladší 15 let nebo lidé bez trvalého pobytu v Česku. Další novinkou bude to, že občané budou moci v registrech zjišťovat, kdo a kdy si o nich vyhledával informace.

Česko jako nynější předsednická země Evropské unie a Rusko podepsaly dokument o vytvoření kontrolního mechanismu, který umožní monitorování tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu, a tím obnovení jeho přísunu do dalších evropských zemí. Další cesta českého premiéra Mirka Topolánka vede do Kyjeva, kde by dokument měli podepsat i ukrajinští představitelé. Ruský premiér Vladimir Putin po jednání s Topolánkem sdělil, že jakmile začne monitorovací mechanismus fungovat, budou dodávky ruského plynu obnoveny. "Naše pozice ohledně tranzitu (plynu přes Ukrajinu) je taková - uděláme to (obnovení dodávek) okamžitě po rozmístění mezinárodních pozorovatelů," prohlásil Putin po schůzce se svým českým protějškem. "(Páteční) jednání na Ukrajině mě vedou k optimismu, že podpis dokumentu (ukrajinskými představiteli) nebude problém," prohlásil šéf českého kabinetu. Topolánek, který s ukrajinským vedením jednal v Kyjevě již v pátek, na úvod setkání s Putinem řekl, že přináší ústní dohodu s Ukrajinci o monitorovací misi. Moskva ovšem opakovaně dávala najevo, že si přeje písemné ujednání.

Moskva tento týden přerušila dodávky plynu do Ukrajiny, a tím i tranzitní zásobování dalších evropských zemí poté, co obvinila Ukrajince, že neoprávněně odebírají plyn, který není pro ně. Vyhrotil se tak rusko-ukrajinský spor o platby za ruský plyn určený Ukrajině. Od monitorovací mise si Moskva slibuje, že zajistí, aby tranzitní dodávky Ukrajina nekrátila. Monitorovací tým Evropské komise se pro svůj úkol rozhodl rozdělit do pěti skupin. Dvě skupiny budou působit na východní hranici Ukrajiny. Třetí skupina zůstane v centru společnosti Ukrtransgaz, která obstarává přepravu plynu přes Ukrajinu. Čtvrtá a pátá skupina bude poslána na západ Ukrajiny. Celý tým na Ukrajině nyní tvoří 15 odborníků a dva vysocí představitelé komise. Topolánek na úvod schůzky s Putinem řekl, že se podařilo získat souhlas Ukrajiny s recipročním rusko-ukrajinským zastoupením v mezinárodním monitorovacím týmu. Dokument o monitorovací misi v Moskvě podepsali český ministr průmyslu a obchodu Martin Říman a ruský vicepremiér Igor Sečin; kromě ukrajinského zástupce má podpis ještě připojit také eurokomisař pro energetiku Andris Piebalgs. Ten již z Bruselu vzkázal, že je připraven dohodu podepsat, informoval web českého předsednictví.

"Podle odhadů, která máme, by cesta plynu po zprovoznění plynovodu trvala asi 48 hodin," řekl mluvčí společnosti RWE Transgas Martin Chalupský na dotaz, jak dlouho by trvala cesta plynu do ČR. Podle Chalupského ale také záleží na technickém stavu sítě na Ukrajině poté, co plyn přestal proudit. V ČR je síť natlakována a proudí jí plyn ze zásobníků, v jakém stavu je síť na Ukrajině, to je otázka. "Pokud budou (na Ukrajině) technické problémy se sítí, může se ta doba prodloužit," podotkl Chalupský.

Tenista Radek Štěpánek si na svém prvním turnaji v novém roce zahraje v Brisbane o titul. Český hráč postoupil do finále přes Francouze Richarda Gasqueta, kterého porazil 2:6, 6:2 a 6:4, a jeho posledním soupeřem bude v neděli Fernando Verdasco ze Španělska.

Zdeněk Štybar se stal potřetí v kariéře mistrem České republiky v cyklokrosu. Jezdec stáje Fidea v Kolíně zvítězil před Radomírem Šimůnkem, třetí skončil Petr Dlask.

Rychlobruslařka Martina Sáblíková je po polovině mistrovství Evropy ve víceboji v nizozemském Heerenveenu na čtvrtém místě. Předloňská šampionka a obhájkyně bronzu vstoupila do šampionátu dvanáctým místem na své nejslabší trati 500 metrů, vpřed se posunula díky čtvrtému času v závodě na 3000 metrů.

Fotbalisté pražské Slavie vstoupili do zimní přípravy porážkou. Ve svém prvním zápase Tipsport ligy doma v Edenu podlehli Bohemians 1905 1:2. Druholigový soupeř se dostal již do dvoubrankového vedení po trefách Slezáka a mladíka Cseha, za Slavii snížil Jarolím, ale ani závěrečný tlak mistrovi vyrovnání nepřinesl.

Dva dostihy v Římě vyhrál český žokej Josef Bartoš, jemuž se na italských překážkách tradičně daří. Bartoš v obou případech uspěl s koňmi italského trenéra Paola Favera, známého i z Velké pardubické: na proutěných překážkách provedl vítězně cílem dostihů na 3400 metrů jeho svěřence Maple Drive a Carlitos Tevez. Zatímco v prvním případě musel Bartoš o prvenství bojovat a vyhrál jen o půl délky, jeho druhý kůň byl suverénní a nejbližšího soupeře předčil o sedm délek. V dalším dostihu byl ještě Bartoš čtvrtý. Jan Faltejsek a Josef Váňa mladší se mezi nejlepší na římské dráze neprosadili.

Pořadatelé mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci už mají díky příznivému mrazivému počasí zaplněnou plochu v Albrechticích v Jizerských horách, kde dělali sníh do zásoby. Na fotbalovém hřišti u řeky Kamenice ho leží 16.000 metrů krychlových. ČTK to řekl manažer běžeckého areálu pro MS v Liberci - Vesci Robert Heczko.

Páteční jednání vedení KDU-ČSL, jež hovořilo o personálních změnách ve vládě, považuje předseda opoziční ČSSD Jiří Paroubek za rozklad této strany a v podstatě rozklad vládní koalice. Kdyby byl na místě premiéra Mirka Topolánka (ODS), udělal by změny ve vládě hned po skončení říjnových voleb. Podle ODS by se ale Paroubek měl věnovat personálním otázkám své strany a vyřešit kauzu senátora Vladimíra Drymla, reagoval mluvčí strany Milan Bouška. "To, co se děje u lidovců, to je prostě rozklad této strany, v podstatě rozklad vládní koalice. Kdyby to nebylo tak smutné, tak bych to vnímal jako kabaret," řekl novinářům na jednání krajské konference ČSSD ve Větrném Jeníkově na Vysočině. Podle něj by se nemělo diskutovat o tom, kdo je větší škůdce této země, zda ministr Miroslav Kalousek, nebo Jiří Čunek, a vláda by měla vytvořit prostor pro předčasné volby. "Možná dokončit to české předsednictví EU, když to tak nadrobila," uvedl Paroubek a zopakoval kritiku českého předsednictví EU při řešení blízkovýchodní krize a problémů s dodávkami plynu z Ruska.

Širší vedení lidovců mělo v pátek původně posuzovat návrh předsedy KDU-ČSL a vicepremiéra Čunka na to, aby kabinet opustil ministr financí Kalousek. Za ním ovšem jasně stojí premiér, který si přeje odchod Čunka ze svého kabinetu. Předsednictvo KDU-ČSL ale před jednáním celostátního výboru a celostátní konference strany revokovalo své usnesení o Kalouskově odchodu. Konference ustavila čtyřčlenný tým, který má s premiérem vyjednat "případné" změny ve vládě. Topolánek už dříve řekl, že změny se dotknou všech tří koaličních stran.