Zprávy | Z archivu rubriky


Rarita města Karviná - šikmý kostel svatého Petra z Alkantary - má svou vlastní turistickou známku. Kostel je už třetím motivem Karviné na turistické známce Klubu českých turistů. Vlastní známku má i zámek Fryštát a Lázně Darkov, řekla ČTK mluvčí karvinského magistrátu Šárka Swiderová. Známka je už nyní v prodeji. "Barokní kostel zachránily před zkázou kvůli poddolování betonové výztuhy ve sklepení, dnes kostel patří místní římskokatolické farnosti, ale je také turistickou atrakcí," vysvětlila Swiderová. Turistické známky vydává Klub českých turistů ve spolupráci s firmou Turistické známky. Turistické známky jsou kulaté, dřevěné, vypalované plakety, které jsou suvenýrem a zároveň "potvrzením" o dosažení turisticky atraktivního místa. Navazující číslovaná řada známek sleduje hřebeny hor, toky splavných řek, mapuje hrady, zámky, přírodní i technické památky, historická města, zpřístupněné jeskyně, zoologické zahrady a mnoho dalších zajímavých míst. "První dvě známky s motivy Karviné byly na naše vyžádání s předem daným vyobrazením," uvedla mluvčí. Dodala, že zájem měst a obcí právě o vyobrazení motivu některé z jejich zajímavostí je ale velký. Rada klubu, která o známkách rozhoduje, proto stanovila jiná kritéria, a to veřejné hlasování na internetu. Lidé si nakonec z pěti nabízených možností vybrali právě šikmý kostel v Karviné-Dolech.

Kdysi nejznámější undergroundový kulturní časopis Vokno je kompletně k dispozici v elektronické verzi. Na adrese www.vons.cz/vokno je možné číst všechna čísla časopisu, který vycházel v letech 1979 až 1989. Vokno vydával publicista a signatář Charty 77 František Stárek spolu se svými přáteli jako hlavní periodikum kulturního undergroundu; od sedmého čísla byl na obálce uveden podtitul "časopis pro druhou i jinou kulturu". Do časopisu přispívali také členové Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS), například Ivan Jirous a Dana Němcová.

Redakce také vydávala knihy ve stejnojmenné samizdatové edici. Při přípravě šestého čísla Vokna, které se nepodařil dokončit, byli v roce 1981 zatčeni a později odsouzeni k nepodmíněným trestům odnětí svobody František Stárek, Ivan Jirous, Michal Hýbek a Jiří Frič. Po návratu Stárka z vězení se vydávání časopisu opět obnovilo a postupně začal také vycházet informační bulletin Voknoviny a videomagazín. Redakce také pořádala výstavy, přednášky a koncerty. V roce 1989 byl Stárek spolu s manželkou Ivou Vojtkovou opět zatčen a odsouzen v jednom z posledních politických procesů v tehdejším Československu ke dvěma a půl roku vězení. Původně samizdatový časopis Vokno vycházel i po listopadu 1989. Ke stažení je k dispozici všech 14 samizdatových čísel časopisu Vokno. Jejich elektronická verze byla připravena ve spolupráci s knihovnou Libri prohibiti, kde jsou uloženy originály.