Zprávy | Z archivu rubriky


Jugoslávské letadlo, které se počátkem 70. let zřítilo poblíž severočeské Srbské Kamenice, podle rešerše ARD rozhlasu v Praze a českého novinaře Pavla Theinera pravděpodobně omylem sestřelilo československé vojenské letectvo. Aby tento incident utajil, vymyslel si prý komunistický režim jinou verzi události. Případ havárie jugoslávského letadla je podle mluvčí Úřadu pro civilní letectví Jitky Ungerové evergreenem, spekulace o něm se čas od času objevují v médiích a ty současné mezi ně zapadají. Odborníci úřadu se k tomu odmítají vyjadřovat, řekla ČTK.

Československá vyšetřovací komise tehdy podle ARD dospěla k závěru, že se dopravní letadlo typu DC-9 jugoslávské letecké společnosti JAT (zřítilo se 26. ledna 1972) rozlomilo ve výšce 10.000 metrů. Pád údajně z této výšky jako jediná z 28 lidí na palubě přežila srbská letuška Vesna Vulovičová. Jméno letušky bylo na základě této zprávy zapsáno do Guinnessovy knihy rekordů za "přežití nejhlubšího pádu". "Co bylo tehdy celosvětově oslavováno jako zázrak, nebylo vlastně nic jiného než švindl výzvědné tajné služby", tvrdí pražský korespondent ARD Peter Hornung-Andersen. Ve skutečnosti se podle něj letadlo rozlomilo pár set metrů nad zemí. Tento fakt je jednoznačně doložitelný na základě nedávno prozkoumaných tajných spisů, tvrdí korespondent. Výmysl pádu z rekordní výšky měl zastřít tuto blamáž, uvedl.

Evropská komise se zatím nedohodla s Ruskem na obnovení dodávek ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy. Po jednání v Bruselu to novinářům řekl ministr průmyslu a obchodu Martin Říman. Nad výsledkem schůzek, které měly přispět k řešení rusko-ukrajinského sporu ohledně dodávek plynu, vyjádřil zklamání. Podle něj ruská strana nemá žádné důvody pro to, aby dodávky neobnovila. Dodal, že unie je připravena kdykoliv a kdekoliv znovu jednat. Český ministr, který zastupoval české předsednictví EU, současnou krizi označil za velmi hlubokou. Bude mít podle něj značné dopady na debaty o energetické bezpečnosti. Jednou cestou k řešení bude podle něj i větší tlak na renesanci jaderné energetiky.

Podle komisaře Andrise Piebalgse se zdá, že Rusové chtějí, aby měli na Ukrajině vlastní pozorovatele. Říman poznamenal, že ruská strana během vyjednávání v Bruselu odmítla to, aby ke stolu zasedly všechny tři strany - Ukrajina, Rusko a EU - najednou. Ministr také řekl, že bere tento problém jako politický, nikoli už jen jako technický. Ukrajina přitom předtím podepsala s Evropskou komisí dohodu, která zve do země evropské pozorovatele. Ti by měli dohlížet na to, jak přes Ukrajinu proudí plyn z Ruska do Evropy. Dohoda měla otevřít cestu k obnovení pozastavených dodávek ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy.

Řada zemí EU, včetně Česka a Slovenska, byla kvůli sporu i dnes bez ruského plynu. Situace v Česku zatím není kritická. Firmy totiž dohodly mimořádné dodávky plynu z Norska a Německa. Česká republika je dobře připravena na výkyvy dodávek plynu díky uloženému množství plynu v zásobnících. Aktuální množství plynu v zásobnících je kolem dvou miliard metrů krychlových, což stačí zhruba na 40 dní. ČR začala čerpat ze zásobníků po úplném středečním zastavení dodávek ruského plynu. "ČR má druhou největší kapacitu zásobníků v EU. Celková disponibilní kapacita zásobníků je 3,1 miliardy metrů krychlových a do roku 2013 bude navýšena na 4,3 miliardy metrů krychlových," dodal Odlřich Petržilka z České plynárenské unie.

V dalších zemích je však situace vážná. Slovensko uvedlo, že jeho velké firmy neomezily odběr zemního plynu tak, jak jim to úřady ve nařídily, a po desti dnech by tak mohl hrozit kolaps celého systému. Slovensko také znovu nevyloučilo, že kvůli nedostatku plynu opět spustí odstavenou jadernou elektrárnu v Jaslovských Bohunicích. Vláda o tom má rozhodnout, pokud se do dvou dnů neobnoví dodávky ruského plynu na Slovensko. Evropská komise stupňuje tlak na to, aby byly dodávky obnoveny. "Pro Evropskou unii je nepřijatelné vidět vlastní občany a společnosti trpět nedostatkem plynu kvůli nerespektování povinností oběma partnerskými zeměmi," uvedla unie. Ukrajina a Rusko prý ukázaly nedostatečné odhodlání vyřešit současný spor a poškodily vlastní důvěryhodnost.