Zprávy | Z archivu rubriky


Česká hokejová reprezentace prohrála na Channel One Cupu v Moskvě s Finskem 2:5 a v turnaji obsadila třetí místo za svým soupeřem. V tabulce seriálu Euro Hockey Tour jsou svěřenci Vladimíra Růžičky za suverénním Ruskem druzí už jen o bod před Finy, kteří slavili vůbec první tříbodovou výhru v ročníku.

Čtyřleté panování brankáře Petra Čecha jako krále českých fotbalistů může ukončit Pavel Nedvěd. Hráč Juventusu získal 728 bodů a vede po podzimní části sezony anketu Zlatý míč o nejlepšího fotbalistu České republiky. Vítěz čtyř předchozích ročníků Čech však za Nedvědem zaostává o pouhých osm bodů. Třetí Milan Baroš už ztrácí 300 bodů. Výsledky v pondělí v Praze zveřejnili zástupci Klubu sportovních novinářů, který letos pořádá 13. ročník ankety.

Český fotbalista Tomáš Necid absolvoval v Moskvě poslední zdravotní prohlídku a nic už nebrání tomu, aby v polovině ledna nastoupil do přípravy CSKA. ČTK to řekl hráčův agent David Nehoda. Ruský klub koupil Necida od Slavie Praha sice už v srpnu, ale podzim strávil nadějný útočník ještě ve své mateřském klubu. Na novou sezonu už si ho ale vedení CSKA vyžádalo. O prodloužení hostování ve Slavii nechtělo ani slyšet, takže Necid nebude na jaře bojovat o korunu pro krále ligových střelců. Na podzim skóroval jedenáctkrát a tabulku kanonýrů vede.

Hokejoví útočníci Pavel Brendl z Nižného Novgorodu a Jan Marek z Magnitogorsku se dostali do zahajovací sestavy pro Utkání hvězd Kontinentální ligy, kterou vybrali fanoušci. Oba čeští hráči se představí v mužstvu krajánků Jaromíra Jágra, které 10. ledna na Rudém náměstí v Moskvě nastoupí proti výběru ruských hokejistů v čele s Alexejem Jašinem. Jedním z trenérů Jágrova týmu bude Vladimír Vůjtek, kouč moskevského Dynama. Sám Jágr si do mužstva vybral svého spoluhráče z Omsku Jakuba Klepiše a bývalého kolegu z New Yorku Rangers Marcela Hossu, jenž hraje za Dinamo Riga.

Česká mužská sjezdařská špička, ale i olympijská vítězka Barbora Špotáková se 30. prosince zúčastní tradiční lyžařské exhibice Snow show ve Špindlerově Mlýně. Pojede se na černé sjezdovce ve Svatém Petru, vedle sjezdařských závodů se zároveň bude závodit na běžkách. Ve startovní listině exhibičního klání budou nejlepší český lyžař Ondřej Bank, který by se na přelomu roku rád vrátil po zranění do závodů Světového poháru, letos zatím nejúspěšnější Čech Kryštof Krýzl, dále pak Filip Trejbal a Martin Vráblík. Vedle Špotákové přijede také motocyklista Lukáš Pešek, zúčastní se rovněž finalistky Miss Aerobik, které budou nejen lyžovat, ale předvedou i své klasické vystoupení.

Sprinterské závody Světového poháru lyžařů se 29. prosince v Praze na Výstavišti poběží podle plánu. Informoval o tom výkonný ředitel závodu Luděk Sáska. O osudu dalšího podniku SP a Tour de Ski v Novém Městě na Moravě se rozhodne v úterý, kdy na inspekci na Vysočinu zavítá šéf běžecké sekce mezinárodní lyžařské federace FIS Jürg Capol. Pražské pořadatele trápí nedostatek sněhu i vyšší teploty, mají už ale náhradní řešení. Pokud nezačne mrznout, využijí zařízení nizozemské firmy Polar Europe, s kterým sníh přímo na Výstavišti vyrobí i při plusových teplotách.

Na svátek sv. Štěpána, 26. prosince, začne v Praze mezinárodní hudební festival České doteky hudby. Nabídne více než desítku koncertů komorní a orchestrální hudby i sólové recitály, představí mimo jiné České žesťové sexteto z Brna, Roxy Ensemble a houslistku Silvii Hessovou i Janáčkovo kvarteto, sdělil ČTK ředitel festivalu Miroslav Matějka. Přehlídka, která letos slaví desáté jubileum, potrvá do 14. ledna. Zahajovací koncert festivalu bude patřit souboru Schola Gregoriana Pragensis, který je předním interpretem středověké duchovní hudby. Zaměřuje se na gregoriánský chorál a českou chorální tradici rané polyfonie. V chrámu sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí přednese latinské skladby s vánoční tematikou. Novoroční koncert, který se uskuteční 2. ledna ve Sladkovského sále Obecního domu, uvede průřez hudbou 16. až 20. století se skladbami Henryho Purcella, Johanna Sebastiana Bacha, George Friedricha Händela, Leoše Janáčka i Františka Domažlického. Provede je České žesťové sexteto Brno. O den později oslaví příchod nového roku na schodech Národního muzea mladý soubor Bohemia trio. Ve Smetanově síni Obecního domu zazní 4. ledna kompletní provedení cyklu Čtvero ročních dob Antonia Vivaldiho i s novodobou úpravou Astora Piazzoly v podání komorního tělesa Roxy Ensemble, které zahraje pod taktovkou Petra Louženského. V sólových partech se představí houslistka Silvie Hessová.