Zprávy | Z archivu rubriky


Policie předpokládá, že během dvou týdnů by do České republiky mohla dorazit vlna uprchlíků, kteří nyní kvůli hrozící odvetě za teroristické útoky na USA opouštějí Afghánistán. Ve středečním pořadu české redakce rozhlasové stanice BBC to prohlásil policejní prezident Jiří Kolář. Uvedl, že policie se na příliv běženců chystá a bude schopna případný nápor zvládnout. "Udělali jsme kroky k tomu, aby se kapacita azylových zařízeních uvolnila," řekl. Všechna azylová střediska jsou nyní zaplněna asi z 80 procent, dodal. Azylový režim totiž umožňuje žadatelům pobývat i mimo zařízení, která jsou určena především lidem bez jakýchkoliv prostředků a zázemí. Policejní ředitel předpokládá, že narychlo se také mohou zprovoznit další zařízení, která měla začít fungovat až příští rok. Tím by se mohl počet míst v azylových centrech zvýšit asi o jeden tisíc, upřesnil.

Afghánci figurují na šestém až sedmém místě v pořadí příslušníků národností, kteří nejčastěji nelegálně překračují české hranice, řekl Kolář. Značný počet je také afghánských žadatelů o azyl. V azylových zařízeních nyní pobývá 53 dospělých Afghánců, kteří žádají v ČR o azyl; celkem je jich asi 120.

V České republice žijí trvale asi tři stovky Afghánců. Podle předsedy Česko-afghánské kulturní společnosti Jiřího Bečky přijela většina z nich do někdejšího Československa studovat, mnozí si zde pak založili rodiny a natrvalo se usadili. Členové společnosti odsuzují praktiky vládnoucího militantního hnutí Talibán, uvedl Bečka. Talibán odmítá vydat teroristu Usámu bin Ládina, podezřelého z teroristických útoků proti USA, a Afghánistán kvůli tomu stojí na pokraji války. V této souvislosti ministerstvo zahraničí opět vyzvalo české občany, aby opustili Afghánistán i část Pákistánu. V Pákistánu zatím zůstávají čeští diplomaté, jeden v Karáčí a dva v Islámábádu. Ve složité situaci pomáhají opustit zemi i občanům Slovenska.

Minutou ticha uctila Poslanecká sněmovna oběti teroristického útoku na New York a Washington. Poslanci tak učinili v úvodu své schůze, kterou zahájili v úterý odpoledne. Premiér Miloš Zeman v následném vystoupení před zákonodárci české politiky vyzval, aby v nadcházejícím volebním roce nezneužívali této tragédie "k získávání politických bodů". Opačný postup by považoval za politický hyenismus. "Nedomnívám se, že terorismus je levicový nebo pravicový. Domnívám se, že demokratická levice i demokratická pravice se musí v této vzácné chvíli spojit proti společnému nepříteli," prohlásil předseda vlády. Řekl, že česká vláda je plně připravena poskytnout v jakékoli vojenské i nevojenské oblasti pomoc nejen Spojeným státům a Severoatlantické alianci, ale celému civilizovanému světu, a to i nad rámec článku pět Washingtonské smlouvy o společné obraně zemí NATO. "Zavazuje nás k tomu nikoli pouze naše spojenectví. Zavazují nás k tomu kulturní hodnoty, které společně sdílíme," vysvětlil dolní komoře parlamentu. Předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus ocenil, že se česká politická scéna sjednotila v reakci na teroristické útoky na objekty v amerických městech New York a Washington.

Poslanecká sněmovna rozhodla o tom, že již při této schůzi rozhodne o přijetí novely azylového zákona. Někteří poslanci neskrývali, že schválení předlohy by mělo být jednou z reakcí na bezpečnostní rizika, která s sebou přináší mezinárodní situace poté, co se objekty v USA staly terčem teroristického útoku.

Poslanecká sněmovna se ztotožnila se senátními změnami v návrhu zákona o užívání státních symbolů České republiky a společně s nimi předlohu schválila. Předloha má sjednotit výklad různých vyhlášek a zákonů o používání státních symbolů, jimiž jsou státní znak, vlajka a hymna. Zákon nebrání například sportovním příznivcům v tom, aby při sportovních akcích používali vlajky.