Zprávy | Z archivu rubriky


Výroky prezidenta a čestného předsedy ODS Václava Klause naznačující, že by mohl opustit ODS a podpořit vznik nové euroskeptické strany, nejsou překvapivé a odpovídají i jeho dřívějším vyjádřením. Shodují se na tom politologové, které oslovila ČTK. Pokud by taková strana skutečně vznikla, neměla by zřejmě velkou šanci na úspěch, domnívají se odborníci. Občanským demokratům proto podle nich prezidentovi výroky asi příliš neuškodí a na případném vzniku nové euroskeptické strany by z dlouhodobého hlediska mohli i vydělat. "Ta strana by tu mohla vzniknout. Otázka je, jak dalece by se uchytila na politickém trhu. Jde o to, že by pravděpodobně byla schopna vzít pár členů ze strany ODS, ale nejsem si úplně jistá, jak dalece by dokázala přetáhnout voliče ODS. Protože podle sociologů má ODS nejvíce proevropsky orientované voliče. A je otázka, jak by se jí podařilo získávat voliče, kteří jsou méně proevropsky orientovaní a kteří jsou u nás spíše na levici," řekla ČTK Vladimíra Dvořáková z VŠE v Praze. Podle ní by vznik takové strany nemusel být špatným řešením pro ODS, která by po odchodu výrazně euroskeptického křídla naopak mohla získat na svou stranu ještě více pravicových voličů.

Podle politologa Jiřího Pehe je sice možné, že jsou tyto zprávy pokusem o nátlak na blížící se kongres, aby pod hrozbou rozštěpení strany a odchodu jejího zakladatele dal přednost Pavlu Bémovi před Mirkem Topolánkem. Ani on ale nemyslí, že by případný vznik nové euroskeptické strany ODS uškodil. "ODS by se v případě vzniku Libertas.cz a následného odchodu euroskeptického křídla ODS do této nové strany mohla definovat stejně, jako to činí většina velkých pravicových stran v Evropě - tedy jako pravicové, konzervativně-liberální uskupení, které je ovšem proevropské," napsal Pehe na svém blogu.

Litvínovská radnice v pátek zakázala další dva pochody, které na 1. až 12. prosinec a na 13. prosinec oznámil místopředseda krajně pravicové Dělnické strany (DS) Petr Kotáb. Městský úřad o tom informoval na svém webu. Zakázal tak už osm pochodů a shromáždění. Kromě extremistů je svolali i lidé nespokojení se situací v sídlišti Janov a Romské křesťanské sdružení. Romové mohli městem pochodovat jen ve čtvrtek, nevyužili toho. Od nynějška až do května 2009 si prostranství a ulice ve městě už dříve zabrala pro své akce Židovská liberální unie. Kotáb podle tajemnice radnice Alexandry Sixtové oznámil konání dalších dvou akcí i v pátek, rozhodnutí úřad vydá v zákonné třídenní lhůtě. "Máme za to, že účel shromáždění, která ohlásil místopředseda DS, může směřovat k potlačení osobních či politických práv občanů pro jejich národnost, pohlaví, rasu či smýšlení," uvedla mimo jiné Sixtová k dosud sděleným zákazům. Kotáb možnosti odvolání využije. V odůvodnění zákazu akcí, které ohlásil, je podle něj řada lží a polopravd. "Nebudu je všechny rozebírat. Mohu však ubezpečit vedoucí představitele Litvínova, že se proti tomuto účelově zpracovanému zákazu, který velmi silně připomíná totalitní manýry, budu bránit soudní cestou," uvedl v prohlášení, jež má ČTK k dispozici.

DS na svých webových stránkách upozorňuje, že další demonstrace a pochody se uskuteční i přes zákaz. "V sobotu mám plánované setkání s obyvateli janovského sídliště. Jeho výsledky zhodnotíme ve vedení strany, poté se nejspíš rozhodne o datu dalšího shromáždění," řekl ČTK Kotáb.