Zprávy | Z archivu rubriky


Fotbalisté pražské Sparty porazili v utkání 16. ligového kola Kladno 5:0 a v tabulce se posunuli na čtvrté místo. Druhá Mladá Boleslav zvítězila na hřišti posledního Zlína 2:0 a snížila náskok vedoucí Slavie na pět bodů. Slávisty čeká v neděli zápas v Příbrami.

Českého brankáře Anderlechtu Daniela Zítku čeká mnohatýdenní pauza od fotbalu. Reprezentační gólman utrpěl v závěru pátečního ligového duelu proti Denderu zlomeninu lýtkové kosti a bude mít šest týdnů sádru. Třiatřicetiletý Zítka se krátce před koncem duelu srazil s domácím Siebem Blondellem. Ze hřiště ho odnesli na nosítkách a zbylých několik minut duelu, který Anderlecht vyhrál 2:0, dochytal jeho náhradník.

Český cyklokrosař Zdeněk Štybar vybojoval podruhé v sezoně medailové umístění v závodu Světového poháru. Po druhém místě v Táboře dojel tuto sobotu v belgickém Koksijde třetí za vítězným Erwinem Verveckenem z Belgie a jeho krajanem Svenem Nijsem. Do čela průběžného pořadí se posunul Nijs, Štybar je druhý.

Nejzkušenější český sdruženář Pavel Churavý dosáhl hned v úvodním závodu sezony Světového poháru druhého nejlepšího výsledku v kariéře. Jednatřicetiletý člen Dukly Liberec v sobotu obsadil ve finském Kuusamu čtvrté místo a přiblížil se svému téměř sedm let starému životnímu výkonu. Naposledy skončil Churavý mezi nejlepšími deseti v A skupině SP v lednu roku 2002, kdy v domácím závodě v Liberci dojel druhý.

Petr Korbel se na turnaji Pro Tour ve Varšavě probojoval mezi osm nejlepších stolních tenistů. V sobotním osmifinále porazil po dramatickém boji osmého nasazeného ruského soupeře Alexeje Smirnova 4:3 na sety. Ve čtvrtfinále teď sedmatřicetiletého reprezentanta čeká nejlepší evropský hráč současnosti Timo Boll, německý vítěz posledních dvou turnajů Pro Tour v Salcburku a Berlíně.

České házenkářky nebudou hrát play off o postup na mistrovství světa. Svěřenkyně Jiřího Tkadlece a Lenky Černé prohrály sobotní kvalifikační utkání s domácím Nizozemskem 21:24 a už nemohou skupinu v Emmenu vyhrát.

Výroky prezidenta a čestného předsedy ODS Václava Klause naznačující, že by mohl opustit ODS a podpořit vznik nové euroskeptické strany, nejsou překvapivé a odpovídají i jeho dřívějším vyjádřením. Shodují se na tom politologové, které oslovila ČTK. Pokud by taková strana skutečně vznikla, neměla by zřejmě velkou šanci na úspěch, domnívají se odborníci. Občanským demokratům proto podle nich prezidentovi výroky asi příliš neuškodí a na případném vzniku nové euroskeptické strany by z dlouhodobého hlediska mohli i vydělat. "Ta strana by tu mohla vzniknout. Otázka je, jak dalece by se uchytila na politickém trhu. Jde o to, že by pravděpodobně byla schopna vzít pár členů ze strany ODS, ale nejsem si úplně jistá, jak dalece by dokázala přetáhnout voliče ODS. Protože podle sociologů má ODS nejvíce proevropsky orientované voliče. A je otázka, jak by se jí podařilo získávat voliče, kteří jsou méně proevropsky orientovaní a kteří jsou u nás spíše na levici," řekla ČTK Vladimíra Dvořáková z VŠE v Praze. Podle ní by vznik takové strany nemusel být špatným řešením pro ODS, která by po odchodu výrazně euroskeptického křídla naopak mohla získat na svou stranu ještě více pravicových voličů.

Podle politologa Jiřího Pehe je sice možné, že jsou tyto zprávy pokusem o nátlak na blížící se kongres, aby pod hrozbou rozštěpení strany a odchodu jejího zakladatele dal přednost Pavlu Bémovi před Mirkem Topolánkem. Ani on ale nemyslí, že by případný vznik nové euroskeptické strany ODS uškodil. "ODS by se v případě vzniku Libertas.cz a následného odchodu euroskeptického křídla ODS do této nové strany mohla definovat stejně, jako to činí většina velkých pravicových stran v Evropě - tedy jako pravicové, konzervativně-liberální uskupení, které je ovšem proevropské," napsal Pehe na svém blogu.