Zprávy | Z archivu rubriky


Poslankyně Olga Zubová, která v sobotu vystoupila z poslaneckého klubu Strany zelených (SZ), zaútočila na šéfa své strany, vicepremiéra a ministra životního prostředí Martina Bursíka. Elektronickou poštou rozeslala médiím sdělení, v němž upozorňuje, že Bursík na svém ministerstvu zaměstnává někdejšího pracovníka komunistické tajné policie StB, který ji a její rodinu může "mít na starosti". Bursík však novinářům v parlamentu řekl, že Málka nezná. "Resort má něco více než 2000 zaměstnanců a já nepřijímám všechny zaměstnance do práce," řekl ministr novinářům. Za oznámením vidí snahu Zubové poškodit ho jako předsedu SZ. Zaměstnanec ministerstva životního prostředí Miloslav Málek na dotaz ČTK informaci o své minulosti komunistického kontrarozvědčíka se zaměřením na boj s "vnitřním nepřítelem", tedy s disidenty, potvrdil. "Tyhle informace se dají dohledat, jsou pravdivé. Ale to, co tvrdí paní Zubová, že jsem na ní nasazený, to je obrovská hloupost," řekl ČTK Málek.

Poslankyně v e-mailu médiím uvedla, že Málek "už několik měsíců útočí na mě a mého manžela, šíří nepravdivé informace a diskredituje mou rodinu". Zubová doplnila, že o minulosti Málka, který je také předsedou jedné ze základních organizací SZ narychlo vzniklých před teplickým sjezdem strany, jí známí a spolustraníci říkali už dříve. "Ve světle nedávných událostí kolem poslance Moravy mám strach, že Miloslav Málek má na starosti nyní mě a mou rodinu a je pokračováním 'seriálu' o pozitivních a negativních motivacích - tentokrát proti mně ale nestojí žádný amatér, nýbrž bývalý kapitán kontrarozvědky StB," napsala Zubová.

Hospodářský růst České republiky se v první polovině letošního roku zpomalil, a přestože se nezastaví, na dynamice nenabere dříve než v roce 2010. Napomoci by tomu tou dobou měla opět vyšší spotřeba domácností, která se kvůli kulminující inflaci na přelomu let 2007 a 2008 snížila, a vývoz, jenž se nyní potýká s nižším odbytem na zahraničních trzích. Uvedla to Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) ve své předběžné zprávě o hospodářských výhledech členských a některých dalších zemí. Jestliže letošní hospodářský růst České republiky bude dosahovat ještě 4,4 procenta, v roce 2009 by měl mít hodnotu 2,5 procenta. Ale již v roce 2010 by se růst české ekonomiky opět mohl dotknout hranice 4,4 procenta. Tento odhad může ale ohrozit výkon zemí eurozóny, pokud by byl ještě horší, než se nyní předvídá. Česká ekonomika je na vývozu do těchto států velmi závislá.

V roce 2009 by měla v Česku citelně klesnout inflace na dvě procenta díky propadajícím se cenám surovin a energií a také opatřením západních vlád proti finanční krizi. Růst platů však může zmírňování inflace zarazit. Počátkem letošního roku dosáhla inflace 7,5 procenta vlivem vysokých světových cen energií a potravin a uvolňováním regulovaného nájemného. Nezaměstnanost klesla na desetileté minimum.

Překážkou pro vyšší hospodářský růst je v Česku nedostatek pracovních sil a odborníků. OECD doporučuje snížení daňového zatížení mezd a zvýšení počtu absolventů vysokých škol. Nedávné daňové reformy přenášející daňové zatížení z přímých na nepřímé daně by mělo stimulovat globální nabídku pracovní síly a podnikatelských aktivit. Zvyšování věku pro odchod do důchodu na 65 let je dalším prostředkem k zajištění pracovních sil, naopak snaha o lákání cizinců na pobytové karty by nedostatek sil mělo pokrýt jen částečně.