Zprávy | Z archivu rubriky


O současné finanční krizi, budoucnosti lisabonské smlouvy nebo o volném pohybu pracovních sil v Evropské unii bude v pondělí v Praze jednat německá kancléřka Angela Merkelová s premiérem Mirkem Topolánkem. První žena v čele německé vlády se při své jednodenní návštěvě ČR setká také s prezidentem Václavem Klausem a na půdě Univerzity Karlovy promluví o aktuálních politických otázkách. Tématy současných rozhovorů budou podle mluvčích Jany Bartošové a Thomase Stega také energetická bezpečnost, postoj k opatřením v souvislosti s bojem proti klimatickým změnám, u nichž obě průmyslové země prosazují pozvolnější zavádění takzvaných emisních povolenek, a listopadové prezidentské volby v USA. Oba politici se nevyhnou ani diskusi o současné finanční krizi. Česká vláda se netají nespokojeností s úplnými garancemi bankovních vkladů, které poskytly vlády některých evropských států, mimo jiné i Německa. Očekává se, že o podobných otázkách pohovoří s kancléřkou i prezident Klaus, který se s ní rozchází například v názorech na evropskou integraci nebo na globální oteplování. Z problémů, které zatěžují bilaterální vztahy, se Topolánek s Merkelovou budou věnovat volnému pohybu pracovních sil, neboť Německo patří k posledním starým unijním státům, které ještě zcela neuvolnily svůj pracovní trh pro Čechy a další nováčky v EU. Česko-německé vztahy dlouhodobě kalí také rozdílný pohled na poválečné dekrety, na jejichž základě byla z republiky vystěhována německá menšina a přišla o zdejší majetek.

Merkelová má k Česku poměrně blízký vztah. Ještě jako vědecká pracovnice v oboru fyziky v bývalé Německé demokratické republice třikrát pobývala na stážích na někdejší Československé akademii věd. Údajně se tehdy dokázala domluvit i česky.

Československý tank Škoda LT vz. 35, který americká vláda darovala do sbírek Vojenského historického ústavu, se v pátek vrátil do ČR. Automobilový tahač z Hamburku stroj dovezl do Vojenského technického muzea v Lešanech na Benešovsku. Informoval o tom Michal Burian z VHÚ. Do Německa tank připlul na lodi z amerického přístavu Baltimore. Dosud byl tank součástí inventáře muzea americké armády v Aberdeenu, kam se jako kořist Američanů dostal na konci druhé světové války. Podle odborníků patřil mezi nejlepší zbraně ve své kategorii a mnozí ho považují za nejlepší tank československé historie. V Lešanech odborníci tank prohlédnou a zakonzervují. Česká veřejnost by ho poprvé mohla spatřit v listopadu v Armádním muzeu v Praze na Žižkově. Tam zůstane do jara příštího roku, kdy začne jeho celková rekonstrukce. V budoucnu bude proto třeba opravit motor tak, aby byl tank pojízdný. Cílem oprav je totiž mimo jiné to, aby se stroj mohl představit třeba při různých ukázkách vojenské techniky. Zařazení tanku do sbírek VHÚ považují vojenští historici za jednu z nejvýznamnějších událostí v jeho téměř devadesátileté historii. Lehké tanky Škoda LT vz. 35 byly do výzbroje československé armády zařazeny v polovině 30. let. V roce 1938, kdy Německo stupňovalo tlak na odtržení československého pohraničí, tvořily páteř československých rychlých divizí. Po německé okupaci Čech a Moravy v březnu 1939 převzala tyto stroje do své výzbroje německá armáda. Naprostá většina z nich byla zničena v bojích druhé světové války.

Pokud z kádru současné české fotbalové reprezentace vypadne najednou několik stabilních opor, dostává se tým do problémů. Důvodů je hned několik, ale jako hlavní označil trenér Petr Rada fakt, že kádr není natolik široký, aby mohl být neustále vhodně doplňován a okysličován novou krví. Když Rada hodnotil dva kvalifikační duely s Polskem a Slovinskem, nemohl tým až na bojovnost příliš chválit. Porážka v Chorzowě i vydřené vítězství v Teplicích totiž měly dva společné jmenovatele: výrazný herní ústup z bývalé slávy. "Je pravda, že vzpomínat budeme hlavně na to, že jsme vyhráli. Ale je nutné se podívat současné situaci do očí - při řadě zranění už prostě nedokážeme najít vhodné náhradníky, kteří by Rosického a spol. plnohodnotně nahradili," uvedl reprezentační kouč. Právě Rosický byl přirozeným vůdcem na hřišti i mimo něj a o vlivu jeho ztráty na výkon mužstva nikdo z odborníků nepochybuje. Ovšem Rada za podobně nenahraditelného označil i Poláka. "Když je třeba plnit nějaké úkoly, dokáže to Polák dokonale. Naposledy v Severním Irsku, kde byl jedním, ne-li zcela nejlepším naším hráčem," poukázal Rada na další ztrátu ze středové řady, ve které by za normálních okolností nastupoval ze středeční sestavy zřejmě pouze Sionko. Všechna další jména jako Plašil, Jarolím či Šírl jsou už považována spíše za náhražky. Rada hráče přesto hájí, nikoho ze současného kádru prý nehodlá zavrhnout ani příště. O všech přitom platí, že z klubů jdou o nich skvělé reference, ale v reprezentaci to nepotvrdí. "Také je to často dáno tím, že v klubu hráči nastupují v jiném systému. Třeba David Jarolím je v Hamburku oporou, ale zde to má těžké," připomněl kouč hráče, který má ze "zbytku" současného kádru ke tvůrčím schopnostem Rosického či Matějovského zřejmě nejblíže. Rada uznal, že tým postrádá skutečné vůdce. "O tom není pochyb. Hráči jako Nedvěd či Poborský v týmu prostě nejsou. Ale přirozené vůdce mužstvo stále má, což dokázal akcí před rozhodujícím středečním gólem Jankulovski, hodně důležitý je i Ujfaluši," jmenoval zastupujícího kapitána, který však z postu stopera konstruktivní hru příliš ovlivnit nemůže. Přesto Rada věří, že přijdou zase vydařenější zápasy, než potkaly tým během posledního týdne. "Někteří hráči se začnou vracet, a ti současní se zase dokážou s týmem více sehrát. Přichází určitá obměna týmu a s tím jednoduše nic neuděláme. Rajnoch, Fenin, Slepička, Kladrubský - to všechno jsou hráči, u nichž jsem přesvědčen, že mužstvu mají co dát," naznačil Rada, že o jménech v poslední nominaci nepochybuje.