Zprávy | Z archivu rubriky


Dosavadní deregulace nájemného zatím tuzemský trh s byty příliš nerozhýbala. Množství bytů, které uvolňování nájemného vrhlo na trh je zatím zanedbatelné. Lidé se dosud i přes zvyšování nájmů ze svých současných bytů do levnějších lokalit příliš nestěhují. Vyplývá to z ankety ČTK mezi realitními odborníky, sdruženími, kterých se deregulace dotýká, a státními úředníky.

Regulované nájemné se v celé republice vztahuje na více než 700.000 bytů, což je téměř pětina bytového fondu. V některých městech sice podle ředitele odboru bytové politiky ministerstva pro místní rozvoj Pavla Rakouše postupně přibývá případů, kdy nájemník městu byt vrátí, protože je pro něj nájemné již příliš vysoké nebo se mu ho nedaří dále "načerno" pronajímat. "Počty takových případů nemáme k dispozici, podle našich zkušeností však nejsou nijak velké," podotkl Rakouš. Prezident Asociace realitních kanceláří ČR Jaroslav Novotný odhaduje, že počet obyvatel s regulovaným nájemným, kteří zvolili přestěhování do jiných bytů, zatím nepřekročil deset procent. "Bude rozhodující, zda všichni vlastníci domů využijí maximálních hranic pro zvýšení nájemného. Pokud by to nastalo plošně v plném rozsahu, tak tento trend nepochybně zesílí," řekl šéf asociace. Výraznější trend stěhování do levnějších lokalit nepotvrdili ani představitelé nájemníků. "Jednak nabídka volných levných bytů je velmi omezená, jednak vytěsňování lidí z míst, ke kterým mají vztah, kde mají přátele a zázemí, způsobuje značné sociální a často i zdravotní problémy," poznamenal místopředseda Sdružení nájemníků ČR Milan Taraba. Majitelé domů se domnívají, že pokud lidé s regulovaným nájemným svůj byt nepotřebují, nebo ho již nemohou zaplatit, tak se ho nezbaví, ale snaží se byt "nelegálně zpeněžit". V praxi jde například o "černé" pronajímání nebo neoprávněné výměny, řekl ČTK místopředseda Občanského sdružení majitelů domů a bytů Libor Dellin.

Vláda premiéra Mirka Topolánka v současnosti disponuje jen 92 či 93 poslanci, a je tedy fakticky vládou menšinovou. V televizním pořadu Otázky Václava Moravce se na tom shodli předseda opoziční ČSSD Jiří Paroubek a první místopředseda vládní ODS a pražský primátor Pavel Bém. Bém vládu muže, se kterým se za dva týdny utká o křeslo předsedy ODS, za její dosavadní kroky pochválil. Paroubek ji naopak označil za špatnou a zdůraznil, že kromě podpory po dobu českého předsednictví v EU nehodlá ČSSD kabinet tolerovat. Oba politici reagovali na sobotní rozhodnutí dvou poslankyň vládní Strany zelených (SZ) Olgy Zubové a Věry Jakubkové opustit poslanecký klub své strany. "Menšinová vláda už nebude schopna prosazovat ty zákony, které si předsevzala. Já si nedovedu představit rok a půl nějakého nevládnutí," prohlásil Paroubek. Zopakoval proto starší návrh ČSSD, aby se předčasné parlamentní volby mohly konat společně s volbami do Evropského parlamentu příští rok na počátku června. Podle Béma ale odchod dvou Zelených z klubu Česko k předčasným volbám neposunul. "Já myslím, že je potřeba udělat inventuru programového prohlášení, sednout si v koaliční devítce, začít komunikovat na úrovni partnerských koaličních stran a říci si, co jsou priority," řekl v televizi pražský primátor. Vláda by se podle něj měla nad nejdůležitějšími prioritami pokusit dohodnout napříč vládní koalicí.