Zprávy | Z archivu rubriky


Ministerstvo financí neuvažuje v současnosti o zvýšení záruky za bankovní vklady, a to ani v souvislosti se světovou finanční krizí, ani kvůli posilování koruny. Není k tomu důvod, sdělil mluvčí ministerstva Ondřej Jakob. Od roku 2001 jsou bankovní vklady podle zákona o bankách pojištěny do výše 25.000 eur.

Záruka byla podle Jakoba stanovena úmyslně v eurech, aby nebyla ovlivňována kursovými vlivy. "Je fér, aby do okamžiku vstupu do eurozóny se na kursových rizicích podíleli všichni stejnou měrou: exportéři, veřejná sféra i bankovní klienti," uvedl. Kvůli posilování koruny se ovšem v korunách pojištění vkladů snižuje. Jak upozornil analytik společnosti Citco-Finanční trhy Jiří Šimek, začátkem roku 2002 tento limit v korunách činil při kurzu 32 korun za euro 800.000. Před rokem se kurz koruny pohyboval kolem 27,60 Kč/EUR a činil tak maximálně 700.000 korun. "Nyní při kurzu 24,80 Kč/EUR je tak tento limit v korunách pouze 620.000 korun, to znamená, že je o 15 procent menší," upozornil s tím, že do tohoto výpočtu není ani zahrnuta inflace. Naštěstí podle Šimka u nás díky stabilitě bankovního systému nehrozí hromadné výběry vkladů. Naopak kvůli zvýšení důvěry v bankovní sektor se v uplynulých dnech zaručilo za všechny vklady v bankách Irsko, Německo a Dánsko. Podle analytika společnosti Cyrrus Marka Hatlapatky je evidentní, že evropské vlády se stále více bojí runu na banky. "K Irsku a Německu se dost možná přidají další státy. V takovém případě lze očekávat, že i ČR bude obdobný krok zvažovat," řekl. I když podle něj Češi ve velkém nebudou přesouvat peníze do těchto zemí, lze počítat se silnou lobby českých bank alespoň pro zvýšení limitu. "Navíc to může být vděčné politické téma," dodal Hatlapatka.

Činohra Národního divadla v Praze uvede 7. října obnovenou premiéru poetické báchorky Aloise Jiráska Lucerna, jak ji před sedmi lety nastudoval režisér Vladimír Morávek. Dočkala se 131 repríz, než sérii přerušila úmrtí Radovana Lukavského a Josefa Vinkláře. "V roli starého vodníka Ivana se nyní objeví František Němec, mladého Michala ztvární Vojtěch Dyk," řekl při setkání s novináři šéf činohry české první scény Michal Dočekal. Hostující Chantal Poullainovou v roli cizí kněžny už během repríz vystřídaly Sabina Králová a Taťjana Medvecká, které budou alternovat i nyní. Do národní lidové hry s bohatou inscenační tradicí obsadil Morávek dále například Václava Postráneckého, Jana Hartla, Petra Motlocha, Davida Matáska, Janu Janěkovou ml. a Vladislava Beneše. Hudbu k inscenaci složil Daniel Fikejz, který pro obnovené nastudování připsal pět minut muziky a v motivu Lípy využil interpretace Marty Kubišové.

Od prvního uvedení v roce 1905 v režii Jaroslava Kvapila, kdy mlynáře ztvárnil Eduard Vojan a na kostýmních návrzích spolupracoval Mikoláš Aleš, se Jiráskova Lucerna dočkala tuctu nastudování. V průběhu let v ní účinkovaly desítky herců. V polovině 30. let byla Jiřina Štěpničková Haničkou a Zdeněk Štěpánek mlynářem, zatímco František Smolík s vycpaným břichem hrál vrchního ze zámku. O deset let později ztvárnila kněžnu Jiřina Šejbalová, premiéra byla 28. května 1945.

Předseda opoziční sociální demokracie Jiří Paroubek vyzval v pondělí premiéra a šéfa ODS Mirka Topolánka k předvolebnímu televiznímu duelu. Ten to vzápětí odmítl s tím, že jde o zoufalé pokusy socialistů nesmyslně zatáhnout do regionální kampaně centrální témata. Paroubek na tiskové konferenci uvedl, že bude v neděli vystupovat v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. "Já bych ho (Topolánka) chtěl vyzvat, aby překonal svůj ostych, ba dalo by se říct zbabělost, a konečně šel po dvou letech do televizního pořadu se mnou," uvedl. Šéf ODS by tak měl podle Paroubka možnost napravit dojem z "politického výprasku", který utrpěl místopředseda občanských demokratů Petr Bendl dvakrát v krátké době za sebou od místopředsedy poslaneckého klubu ČSSD a exministra zdravotnictví Davida Ratha. (Setkali se v disksních pořadech České televizi a na Primě.) "Možná, že by stálo za to to zkusit a být alespoň hodinku statečný," dodal šéf ČSSD. Topolánek je ale opačného názoru. "Pseudokandidáti z řad neúspěšných současných i bývalých poslanců a ministrů za ČSSD se v diskusích s našimi úspěšnými hejtmany a dalšími regionálními politiky ODS totálně zesměšnili," opáčil Paroubkovi. Krajské volby, které se u sksuteční 17. a 18. října, nejsou podle premiéra ani o Topolánkovi ani o Paroubkovi. Uvedl, že centrální témata narážejí na odpor veřejnosti a matou voliče.